Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Albania zawiesza program wydawania "złotych paszportów"

5
Podziel się:

Premier Albanii Edi Rama ogłosił tymczasowe zawieszenie wydawania w kraju "złotych paszportów", pozwalającym uzyskać obywatelstwo w zamian za zainwestowanie w kraju określonej sumy pieniędzy - poinformował portal Balkan Insight.

Albania zawiesza program wydawania "złotych paszportów"
Tirana zaplanowała wydawanie paszportów za darmo osobom, które kupiły w okolicy Durres mieszkania (Getty, 2022 Photothek)

- Daliśmy jasno do zrozumienia, że zawiesiliśmy proces do czasu wyjaśnienia sytuacji na szczeblu europejskim. My samy nie wymyśliliśmy "złotych paszportów", zapożyczyliśmy pomysł z krajów UE, które z powodzeniem go wdrożyły - powiedział Rama po czwartkowym spotkaniu z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

- W europejskim sądzie toczy się obecnie sprawa; jeśli zdecyduje on przeciwko "złotym paszportom", kwestia będzie zamknięta. Jeśli zdecyduje na korzyść, każdy kraj dokona własnego wyboru - dodał albański premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ustawa wiatrakowa. "Rząd zachował się niepoważnie"

Unia Europejska krytykowała wcześniej wydawanie w ostatnich latach albańskich paszportów w zamian za przeprowadzane w kraju inwestycje, grożąc wycofaniem ruchu bezwizowego w UE dla obywateli Albanii. Proceder jest ściśle związany z rządowym projektem rozwoju portu w Durres, gdzie Tirana zaplanowała wydawanie paszportów za darmo osobom, które kupiły w okolicy mieszkania.

"Złote paszporty". Unia chce zmiany zasad

Złota wiza lub paszport w zamian za zainwestowanie w kraju Unii Europejskiej to praktyka, z której chętnie korzystają bogacze m.in. z Chin, Rosji i Bliskiego Wschodu. Unijne obywatelstwo daje możliwość osiedlania się i prowadzenia działalności gospodarczej w innych państwach UE na takich samych zasadach, jak ich obywatele. Parlament Europejski przekonuje, że "obywatelstwo Unii nie może być na sprzedaż" i w tamtym roku już proponował nowe wspólne przepisy dla całej Unii, by rozwiązać problemy związane z przyznawaniem obywatelstwa i prawa pobytu w zamian za inwestycje.

W latach 2011-2019 przynajmniej 130 tysięcy osób skorzystało z programów obywatelstwa i prawa pobytu dla inwestorów. Przyniosło to państwom, które stosują takie programy, zyski w wysokości ponad 21 miliardów euro. Programy przyznawania obywatelstwa w zamian za inwestycje istnieją na Malcie, w Bułgarii (rząd przedstawił projekt ustawy o wycofaniu programu) oraz na Cyprze (obecnie rozpatruje się jedynie wnioski złożone do listopada 2020 roku). Programy udzielania prawa pobytu w zamian za inwestycje istnieją w 12 państwach członkowskich. Opierają się na różnych kwotach i opcjach inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
JERUNA
rok temu
po co albanski MAM NIEMIECKI NAJ SILNEJSZY NA SWIECIE
AL_BANIA
rok temu
wymyślam małym dzieciom nieparlamentarnymi słowami i uważam że mi wolno
MATKA POLKA!
rok temu
RZĄDZĄCY MAJĄ TAKIE PASZPORTY Z IZRAELA. BRAK UMOWY O EKSTRADYCJI?
turysta
rok temu
nie ma rady , pozostał tylko ponton
Prezydent2025
rok temu
Rosyjskojęzycznych milionerów w Albanii jest już tylu, że postanowili nie przyjmować następnych. Taki zabieg ograniczający konkurencję.