Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Amazonia. Ogromne pożary trawią puszczę tropikalną. "Ratujcie płuca świata!"

1
Podziel się:

Pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z identycznym okresem w zeszłym roku. Pastwą płomieni padają rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi". Produkuje ona 20% tlenu obecnego na naszej planecie i jest domem dla milionów zwierząt.

Amazonia. Szalejący pożar w dżungli amazońskiej w stanie Tocantins w Brazylii (17.08.19 r.)
Amazonia. Szalejący pożar w dżungli amazońskiej w stanie Tocantins w Brazylii (17.08.19 r.) (PAP/Photoshot)

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne - podaje PAP.

Według oficjalnych danych pożary są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Pastwą płomieni padają rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Problem pożarów w Amazonii wywołuje zaniepokojenie na całym świecie, choć padają zarzuty, że temat jest "przemilczany" przez media "głównego nurtu".

Zobacz także: Zobacz: Amazonia. Ogromne pożary trawią puszczę tropikalną. Brazylia w ogniu

Amazonia. Prezydent Brazylii: nie mamy środków na walkę z pożarami

W czwartek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział, że jego kraj "nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii".

- Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków – powiedział Bolsonaro dziennikarzom, cytuje PAP.

Jednocześnie wycofał się częściowo ze swych oskarżeń, że organizacje pozarządowe (NGO) są sprawcami tych pożarów. Powtórzył jednak, że pozostają one "najbardziej podejrzanymi" o spowodowanie tej katastrofy. Przyznał, że "podpalaczami mogą być też wielcy brazylijscy właściciele ziemscy i hodowcy bydła".

Amazonia. Ogromne pożary trawią puszczę tropikalną. Biskupi apelują: "Ratujcie płuca świata!"

Katoliccy biskupi Ameryki Łacińskiej zgromadzeni w stolicy Peru, Limie, wezwali w czwartek rządy Brazylii i Boliwii oraz całą wspólnotę międzynarodową do "podjęcia poważnych środków w celu ratowania płuc świata - płonących od dwu tygodni lasów Amazonii".

- To, co dzieje się w Amazonii, nie jest tylko sprawą lokalną, lecz wydarzeniem o globalnym zasięgu. Gdy cierpi Amazonia, cierpi cały świat - ostrzegają członkowie Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM) w dramatycznym apelu zatytułowanym "Podnosimy głos w sprawie Amazonii".

Biskupi zacytowali słowa papieża Franciszka, który w 2013 roku rozpoczynając swój pontyfikat, wzywał w homilii wszystkich ludzi dobrej woli do ochrony dzieła Stwórcy, jakim jest Ziemia.

Źródło: PAP, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Mariusz
3 lata temu
Poprostu tam gdzie splonal las tam powinien byc zakaz brania ziemi pod uprawy i wykup a powinno zasadzic sie nowy, podpalacze by nie mieli celu