Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska wysycha. Brak wody już widać na wsi

1,6 tys. m3 wody przypada rocznie na jednego Polaka. Zdaniem ekspertów już za dwie dekady może jej zabraknąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Z danych PGW Wody Polskie wynika, że tylko w 2018 roku z uwagi na to zjawisko na jednego mieszkańca Polski przypadało czterokrotnie mniej wody niż na statystycznego Europejczyka. (Fot: Pixabay.com)

Sytuacja pogarsza się z dwóch powodów. Przede wszystkim zanieczyszczamy wody powierzchniowe, m.in. przez hodowlę bydła, a jednocześnie nie wykorzystujemy potencjału wód podziemnych.

- W niektórych miejscach w kraju już dzisiaj jest problem z dostępnością do wody - alarmuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

I dodaje: - W szczególności w małych miejscowościach położonych na terenach wiejskich, gdzie jest znacznie więcej toksyn wylewanych z masowej produkcji bydła czy trzody chlewnej. To tam koncentracja substancji szkodliwych jest tak duża, że trzeba mieć porządne urządzenia, które są w stanie oczyścić wodę. Największe problemy z wodą powoduje przemysł.

Obejrzyj: Susza w Polsce. Wjazd samochodem do lasu zabroniony

ONZ określiła intensywną hodowlę zwierząt jako jeden z decydujących czynników powodujących obecnie najpoważniejsze problemy środowiskowe. Hodowla przemysłowa bazuje na zbożach i soi bogatych w białko. Ich uprawa pochłania znaczne ilości pestycydów i nawozów o dużej zawartości azotu i fosforu.

Szacuje się, że w Polsce nieco ponad 10 proc. wody zużywają gospodarstwa domowe, a przemysł - ponad 70 proc. Tu problemem jest także zjawisko marnotrawienia wody.

Biorąc pod uwagę ograniczone zasoby wody na świecie, także w Polsce, może jej w niedalekiej przyszłości zabraknąć albo będzie ona tak droga, że stać będzie na nią tylko nielicznych.

Z danych PGW Wody Polskie wynika, że tylko w 2018 roku z uwagi na to zjawisko na jednego mieszkańca Polski przypadało czterokrotnie mniej wody niż na statystycznego Europejczyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: susza, wiadomości, gospodarka, woda
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

zenProblem stary jak Polska. Brak retencji. Ostatnio budowano takie zbiorniki ponad 200 lat temu. W Wielkopolsce i Lubuskim jeziora wysychają w oczach. … Czytaj całość

16-08-2019

I tyleSusza to normalne cykliczne zjawisko.

16-08-2019

FilutA gdzie zbiorniki retencyjne?! Na to nie ma pieniędzy?! Żaden europejski kraj nie ma takiego problemu tylko my. Jak zwykle. Nic nowego.

Rozwiń komentarze (99)