Notowania

gospodarka
14.08.2019 07:50

Susza w Polsce. 15 województw zagrożonych

- Na terenie Polski utrzymuje się susza rolnicza, a duży niedobór wody występuje w 15 województwach, przy 16 w poprzednim badaniu. Badania pokazują, że susza lekko ustępuje - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Jedyne województwo, które nie jest obecnie dotknięte suszą, to warmińsko-mazurskie.

"W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -134 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 39 mmw stosunku do poprzedniego okresu (1 VI-31 VII)" - czytamy w komunikacie instytutu.

Jedyne województwo, które nie jest obecnie dotknięte suszą, to warmińsko-mazurskie.

Jak informuje Instytut, suszą są dotknięte wszystkie monitorowane uprawy. Choć sytuacja nadal jest zła, ostatnie badania pokazują, że susza nieco ustępuje.

Oglądaj też: Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

"Obecnie niedobór wody dla roślin zmalał. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach. Zmniejszenie to wynosiło od 520 gmin w przypadku kukurydzy na kiszonkę po 1422 w uprawach zbóż ozimych. Jednakże suszą objęte jest nadal 15 województw kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw" - czytay w komunikacie.

Tegoroczna susza najmocniej dotknęła rolników w zachodniej i centralnej Polsce. Chodzi nawet o 1,5 tys. gmin. W terenie cały czas pracują powołane przez wojewodów komisje, które szacują straty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rolnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

M.M.M.Więcej wungla!

15-08-2019

BaWiA rzad woli rozdawac patologi 500+(nie wszyscy oczywiscie to patologia) niz zsjac sie tym ze polska jako pierwszy kraj w Uni Europejskiej bedzie miec … Czytaj całość

14-08-2019

PolA co pisy nie wiedzo ze so wybory gdzue kasa za susze po 500 do ha

Rozwiń komentarze (6)