Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasador USA interweniuje w sprawie listy refundowanej. Ministerstwo reaguje

213
Podziel się:

Ambasador Georgette Mosbacher wstawiła się za amerykańską firmą farmaceutyczną. Wysłała list do ministra zdrowia, premiera i ambasadora Szwajcarii w Polsce. Lek znalazł się ostatecznie na liście refundowanej.

Ambasador USA interweniuje w sprawie listy refundowanej. Ministerstwo reaguje
(East News, Fot. Bartosz Krupa/East News.)
bFeqvUgR

Pismo ambasador USA miało wpłynąć na decyzję resortu zdrowia w sprawie leków znajdujących się na liście refundowanej – sugeruje dziennik ”Fakt”.

Jak przekonuje dziennik, interwencja w postaci pisma ambasador Mosbacher do ministra Szumowskiego, premiera Morawieckiego oraz ambasadora Szwajcarii w Polsce, umożliwiła refundowanie leku na raka płuc amerykańskiego koncernu.

bFeqvUgT

Chodzi o trecentiq, specyfik produkcji Genetech, spółki –córki koncernu Roche. Lek nie znalazł się na liście leków refundowanych. Pani ambasador powołując się na pozytywne oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i rzekomą przychylną opinię wiceministra Marcina Czecha przekonywała, że ten lek na raka powinien być na polskiej liście.

List wystała w listopadzie, a w grudniu trecentiq znów znalazł się wśród refundowanych.

Dziennik ”Fakt” chciał potwierdzić informacje u wiceministra Czecha, jednak nie uzyskał odpowiedzi. Z anonimowego źródła uzyskał informacje, że lek pierwotnie odrzuciła Komisja Ekonomiczna ze względu na niedoszacowanie kosztów przez producenta i zbyt niskie rabaty oferowane przez Roche.

bFeqvUgZ

Jak twierdzą informatorzy dziennika, warunki refundacji tego leku są skrajnie niekorzystne dla budżetu państwa, ale firma poniesie większość kosztów w pierwszych miesiącach obecności na liście. Później jednak wysokie koszy przeniesione zostaną na NFZ – pisze Fakt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeqvUhu
KOMENTARZE
(213)
Rząd pod sąd
3 lata temu
Ambasador USA ciągle interweniuje skutecznie w Poelsce, jak nie z Żydami to z lekami zagranicznych firm. Czy polsi rząd istnieje? Czy mamy powtórkę z lat 1772-1795. Dalczego NFZ ma płacić a koncenrn zagraniczny ymywa ręce?
obserwator
3 lata temu
Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. (W miejsce babę można zamiennie stosować dowolnie wybrany przez ciebie wyraz)
Mot
3 lata temu
Nic p.ambasador do tego ale to świadczy ,że dba o interesy swojego kraju.
bFeqvUhv
mini
3 lata temu
Włażą amerykancom tak głęboko,że ho ho.......
Hamlet
3 lata temu
Źródło to Fakt. To nie jest rzetelne źródło informacji.
...
Następna strona