Notowania

leki
27.12.2018 14:37

Nowa lista leków refundowanych. Ważne zmiany od 1 stycznia

Pierwszego dnia 2019 r. w życie wejdzie nowa lista leków refundowanych. To ważna informacja dla chorujących na raka płuc, białaczkę czy rdzeniowy zanik mięśni, ale nie tylko. Na listę trafiło 3100 produktów medycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Zdrowia)
Wiceminister zdrowia Marcin Czech przedstawił nową listę leków refundowanych

Wraz z końcem roku wygasają decyzje refundacyjne dla ok. 2500 leków, jednak większość z nich ponownie znajdzie się na liście. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, dla ok. 150 leków resort nie otrzymał wniosków o kontynuację refundacji, ale to nie szkodzi. Dla zdecydowanej większości z nich dostępne są refundowane odpowiedniki.

Z dobrych informacji, od 1 stycznia 2019 r. na listę leków refundowanych trafią kolejne medykamenty, które m.in. pomogą w walce z rakiem płuc i przewlekłą białaczką. Ponadto pełną refundację uzyskał lek na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. To choroba, z którą w Polsce zmaga się kilkaset osób, głównie dzieci.

W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu i ekspertów z mediami. Wiceminister zdrowia Marcin Czech przedstawił nową listę leków refundowanych. Jak informuje ministerstwo, podjęto ponad 3100 decyzji refundacyjnych. Na liście pojawiły się 44 nowe produkty, w tym 28 produktów leczniczych i 2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej, 1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii oraz 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych.

Zobacz też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Terapie dla chorych na raka płuc i białaczkę

Nowa lista leków refundowanych wesprze także pacjentów onkologicznych, zmagających się z rakiem płuc i przewlekłą białaczką – o czym informowało radio RMF.

Dla tych pierwszych lista zostanie poszerzona o dostępność do leczenia immunologicznego atezolizumabem. Chodzi o pacjentów z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca, w drugiej linii leczenia.

Pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) również dostaną dodatkowe wsparcie. Na listę trafił wenetoklaks - lek ratujący życie pacjentom z PBL. Od 1 stycznia 2019 roku będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib.

Do tej pory pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, u których przestawała działać dotychczasowa terapia, nie mieli dostępu do żadnej innej metody leczenia.

Innym założeniem nowej listy leków refundowanych jest utworzenie specjalnej listy "C", na którą trafią leki najczęściej przepisywane kobietom w ciąży. Program ma kosztować 20 mln zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2018

poldekJestem częstym klientem aptek z konieczności. Serce, zakrzepica, nerki, tętniak, cukrzyca, jaskra i wiem ile leki kosztują mnie emeryta. Ta cała … Czytaj całość

27-12-2018

polakto bzdura i blef pruba oszukania dajcie kase emerytom oni bedą wiedzieli jakie leki im są potrzebne takim działaniem potwierdzacie … Czytaj całość

27-12-2018

Piguła w ustach pacjenta. Ile w "zmienionej liście" jest skutków balangi ludzi z kierownictwa MZ (z czasu niezbyt odległego) z udziałem ZNANEGO PRODUCENTA LEKÓW???

Rozwiń komentarze (8)