Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ambasador w Czechach odwołany. "To nie zaszkodzi rokowaniom ws. Turowa"

20
Podziel się:

Rozpoczęła się procedura odwołania ze stanowiska Mirosława Jasińskiego - ambasadora RP w Republice Czeskiej. Jak zapewnia rzecznik polskiego rządu, decyzja ta nie będzie mieć wpływu na negocjacje z Czechami w sprawie Turowa. "Negocjacje ze stroną czeską ws. kopalni w Turowie były realizowane bezpośrednio przez rząd" - powiedział Piotr Müller.

Ambasador w Czechach odwołany. "To nie zaszkodzi rokowaniom ws. Turowa"
Turów (PAP)

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej Mirosława Jasińskiego. Powodem były słowa ambasadora na temat polsko-czeskiego sporu o kopalnię w Turowie, które w ocenie rządu były skrajnie nieodpowiedzialne.

Müller, zapytany w sobotę, jak ta sytuacja przekłada się na negocjacje wokół kopalni Turów, zaznaczył, że "wszelkie działania dotyczące negocjacji ze stroną czeską były też realizowane bezpośrednio przez rząd".

- Ambasada w Pradze oczywiście wspomagała te działania, natomiast one nie miały kluczowego charakteru, więc jeżeli chodzi o to, to nie jest to przyczyna, dla której miałoby się coś gorszego zadziać, jeśli chodzi o dalsze negocjacje - zapewnił rzecznik rządu.

Trudny moment w negocjacjach

Müller zwrócił uwagę, że negocjacje są trudne, ponieważ w Czechach dopiero co został powołany rząd. "W związku z tym też zainteresowanie tym tematem ze strony czeskiej na razie nie jest na najwyższym poziomie" - dodał.

Rzecznik rządu podkreślił też, że strona polska liczy, że dojdzie do porozumienia. "Cały czas nasza oferta jest na stole" - powiedział.

Komentarz ambasadora

Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu "Deutsche Welle", w którym był pytany m.in. czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie.

"W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość" - powiedział ambasador. "W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy" - kontynuował.

Mówiąc o genezie sporu o Turów, Jasiński ocenił, że "to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony".

"W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery" - powiedział.

Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku. W placówce dyplomatycznej RP w Pradze nie było ambasadora od czerwca 2020 r., gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska, w związku z zarzutami o mobbing pracowników, Barbarę Ćwioro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
BUDRYS
2 lata temu
brawo?
OMatko!
2 lata temu
DYPLOMATOŁEK
Twój nick
2 lata temu
"Już w poniedziałek dogadamy się z Czechami" i tak obladi-oblada co tydzień
miejscowy
2 lata temu
Aktualna wycena strat katastrofy Turowie to: 1,5 miliarda zł na odkopanie złoża zasypanego w wyniku katastrofy, 1,0 mld zł strat Elektrowni Turów z powodu obniżenia produkcji prądu ( nowy blok nie pracuje na złym węglu,a dobrego węgla z zasypanego złoża ...ni ma ) , 300-400 mln zł to koszt zasypanego sprzętu ( oficjalnie tylko ... 165 mln zł ). Zapytajcie się dlaczego prokuratura nic w tej sprawie nie robi ?
Andrzej
2 lata temu
W pisie masz kłamać to cię nie odwołają