Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Spór o kopalnię Turów. Kurtyka: "Rozmowy były trudne"

14
Podziel się:

W piątek zakończyła się kolejna tura negocjacji między Polską a Czechami w sprawie przyszłości kopalni Turów. Strony wrócą do rozmów w poniedziałek.

Spór o kopalnię Turów. Kurtyka: "Rozmowy były trudne"
Spór o kopalnię Turów. Przerwa w negocjacjach. (PAP)

- Dwa dni bardzo intensywnych i trudnych negocjacji ze stroną czeską pozwoliły na lepsze zrozumienie i zbliżeniu w kilku miejscach - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który brał udział w negocjacjach.

Jak mówił minister, rozmowy były trudne. Dotyczyły zapisów umowy, która pozwalałaby wycofać skargę czeską z Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak podaje resort klimatu, w negocjacjach udało się dokonać postępu.

Zobacz także: 5 mln euro kary dziennie za Turów. "Myślę, że to nie dojdzie do skutku"

"Strony przedstawiły kompletne propozycje rozwiązań, które wymagają dogłębnej analizy" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Rokowania, które rozpoczęły się w czwartek, dotyczą dalszego funkcjonowania kopalni węgla kamiennego Turów, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zamknąć do czasu rozwiązania sporu.

Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału.

Z polskiej strony w rozmowach biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział w czwartek, że jego intencją nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów.

Obie strony zadeklarowały, że chcą porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Nowy
3 lata temu
Nowy blok w elektrowni jądrowej w Dukovanach najprawdopodobniej będzie w całości finansowany przez Czechów. Szacowany koszt inwestycji to 6 mld euro. Rząd czeski dba o swoich mieszkańców 🤣🤣🤣🤣🤣
Alicja
3 lata temu
GREENPEACE to najbardziej obłudna organizacja, która robi więcej złego niż dobrego !!! Niech się zajmą tworzeniem urządzeń/projektów, które będą wytwarzały czystą energię !!! WTEDY MOŻĘMY Z NIMI RZOMAWIAĆ !!!! Tupać nóżkami i wywijać plakatem każdy potrafi .Pozyskiwanie zielonej energii jest w powijakach w żaden sposób dzisiaj nie możemy pozyskać takiej ilości energii drogą ekologiczną jaką potrzebujemy !! Te wszystkie projekty to półprawdy. Fotowoltaika to produkt o bardzo krótkiej trwałości !! kto to będzie utylizował ? czy to jest ekologiczne -NIE ( z nów będą strajkować i kazać to ściągać z dachów ) !!! NIECH ZROBIĄ COŚ MĄDREGO !!!! wykorzystują do swoich niecnych czynów NIEŚWIADOMYCH DOBRYCH LUDZI, którzy by chcieli dobrze !!! Ich działania w NIEMCZECH tak się nasiliły, że sobie z nimi nie radzą .SKUTEK wywożą Niemcy syf za granicę do krajów biedniejszych, przerzucają fabryki do Chin... Kopalnie sprzedają Czechom i TERAZ ŻĄDAJĄ NIEMCY OD CAŁEGO ŚWIATA BYCIA EKOLOGICZNYM !!!! OT BANDA CWANIACTWA !!! I TO WSZYSTKO PRZE TAKIE OBŁUDNE ORGANIZACJE JAK GREENPACE !!!! RZĄDAM OD GREENPACE przedstawienia projektu ekologicznie pozyskiwania energii !!!! Czas na demonstrację pod siedzibami GREENPACE !!! i TSUE aby zaprezentowano ekologiczne pozyskiwanie energii !!!
1457
3 lata temu
Czesi dbają o swoich Czechów ale tylko przy granicy polskiej !!! wewnątrz trują ich swoimi kopalniami i jest ok :))) ponadto SPRZEDAJĄ CZECHÓW ile się da ... jedzą z czyjejś ręki... ale ja wole mniej z własnej :)))
Alicja
3 lata temu
Kopalnia Turów działa od 1962 roku i nieruchomości, które powstały przed 1962 lub zostały odziedziczone mogą się domagać zadośćuczynienia. Wszyscy pozostali, którzy nabyli ziemie w obrębie kopalni po 1962 godzili się z własnego wyboru na takie sąsiedztwo lub skusiła ich cena niższa bo zazwyczaj tak jest, więc teraz niech nie próbują uzyskać kolejnej korzyści finansowej z tego tytułu !!! Jak nie chcę mieszkać przy autostradzie to nie kupuję tam gruntu i nie buduję domu. Ewentualnie przesiedlić mieszkańców tak jak robią to WSZYSTKIE PAŃSTWA gdy np budują autostrady lub inne obiekty. Jak widać mieszkańcy są niezadowoleni i trudno się dziwić ale wydaje mi się, że byłoby najrozsądniejsze. Kopalni nie da się zatrzymać z dnia na dzień UE wyznaczyła termin do 2034 roku do tego momentu należy się uporać !!.Wszyscy cierpimy z powodu kopalni i to nie dotyczy tylko TUROWA. Turów tylko o tyle jest interesujący że graniczy z innym państwem i uderza w interesy ludzi drugiego państwa . Co do swoich kopalni wewnętrznych Czesi nie wnoszą wniosku o ich zamknięcie do TSUE !!!!. Wniosek został złożony dlatego, że oni nie są zależni od Turowa tak jak Polacy. GREENPEACE podaje na swojej stronie fakty i mity jednak nie pisze o znaczeniu tej kopalni dla Polaków jako źródle zabezpieczenia energetycznego a takim jest na dzień dzisiejszy. Nie pisze również o skutkach zamknięcia tego obiektu !!!! co uderza w brak obiektywizmu tej organizacji i wskazuje na działanie z innych pobudek wykorzystując pewne zdarzenia do użytku własnego!!!
Mmm
3 lata temu
W ciąż?w jakim to języku?