Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Andrzej Duda chce obniżyć wiek emerytalny. ZUS miażdży pomysł prezydenta

492
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że razem z "Solidarnością" wprowadzą nowe wcześniejsze emerytury stażowe. Takiej ostrej reakcji ZUS mało kto się spodziewał - pisze "Gazeta Wyborcza". Obywatelski projekt trafił już do Sejmu, złożyli go związkowcy, a prezydent zadeklarował poparcie.

Andrzej Duda chce obniżyć wiek emerytalny. ZUS miażdży pomysł prezydenta
Emerytury stażowe to projekt NSZZ "Solidarność". Prezydent zapowiedział jego poparcie. ZUS krytykuje takie rozwiązanie. (East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Projekt NSZZ "Solidarność" zakłada, że emerytura stażowa będzie przysługiwała urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy osiągnęli "okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn". Warunek jest jeden: wysokość ustalonego świadczenia nie może być niższa od minimalnej emerytury.

Projekt emerytur stażowy został skrytykowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, którzy przedstawił swoją opinię. Jak czytamy w "Wyborczej":

"Solidarność" chciałaby, aby nowe emerytury weszły w życie już w 2022 r. ZUS, który ma te emerytury wypłacać, zwraca jednak uwagę, że w swoim budżecie nie ma na to środków. A wydatki będą kolosalne.
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Emerytury stażowe. Projekt "Solidarności" kosztowałby ZUS ponad 121 mld zł

ZUS wyliczył, że gdyby wszyscy uprawnieni do emerytury stażowej, skorzystali z tego, to w latach 2022-2031 wydatki FUS zwiększyłyby się aż o 70,9 mld zł. Równocześnie spadłyby wpływu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek pracowników, bo wzrosłaby liczba ludzi odchodzących z rynku pracy. "O ile? Według wyliczeń zakładu o 50,2 mld zł. Łącznie więc do 2031 r. nowe emerytury kosztowałyby ponad 121 mld zł", dodano.

ZUS w wydanej opinii podkreśla:

Proponowane zmiany oprócz znacznego pogorszenia sytuacji FUS doprowadzą do zmniejszenia podaży pracy osób w wieku przedemerytalnym, które spełnią warunek stażu. [...] Zmiany te będą przeciwdziałać trendowi wydłużania aktywności zawodowej Polaków.

Emerytura stażowa? Tak, ale nie w Polsce. ZUS punktuje, dlaczego to zły pomysł

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że emerytura stażowa ma uzasadnienie w krajach, gdzie wiek emerytalny jest relatywnie wysoki. Czyli nie w Polsce, gdzie "określono relatywnie niski ustawowy wiek emerytalny, pozwalający na wczesną dezaktywizację ekonomiczną ogółowi populacji". Zakładając, że na rynek pracy wejdzie osoba w wieku 18 lat, emerytura stażowa pozwalałaby zakończyć pracę w wieku 53 lat dla kobiet i 58 dla mężczyzn. ZUS komentuje:

To bardzo wcześnie, podczas gdy na całym świecie, wraz z wydłużeniem trwania życia oraz życia w zdrowiu zachęca się do wydłużania aktywności ekonomicznej.

Co więcej, może się to okazać niedźwiedzią przysługą. ZUS przypomina, że osoby przechodzące na wcześniejsze emerytury stażowe, muszą się liczyć z niewielkimi wypłatami przysługujących im świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(492)
Zawiedziony w...
rok temu
Te wypowiedzi niektórych polityków którzy za pieniądze podatników ślizgaja się całe życie to wielka hipokryzja!!!!, bo oni nigdy nie splamili sie ciężką praca a chca decydować czy dac ludziom to co im sie należy z wypracowanych składek za ciężką harówke ponad 40 lat. A puste słowa Dudy i PIS u to tylko wielkie wyborcze oszustwo!!, należy to zapamiętac przy nastepnych wyborach!!, Okazuje sie że lepiej dać pieniadze nierobom niz oddać tym co ciężko pracowali i nie maja zdrowia!!
Krystyna
rok temu
Uważam że to wyzysk praca do śmierci dla osób z dużym stażem pracy Państwo rozdaje tym co nie wpłacili składek do ZUSu lub niewiele Dlatego nie ma dla nas godnych emerytur bo są dla tych co niewiele wpłacili Hańba
Krystyna
rok temu
Dlaczego idą ludzie na emeryturę skoro nie mają 35 lat pracy tylko wiek 60 lat Gdzie są ich składki Co na to ZUS
podpis
rok temu
Cóż za hipokryzja! Krytykowano Tuska, że podniósł wiek emerytalny, a teraz narzeka się, że ten wiek emerytalny jest za niski. Generalnie jestem za krótszym wiekiem emerytalnym. Państwo powinno dbać o swoich obywateli i skracać czas pracy, aby ludzie mieli tego czasu więcej dla siebie, dla samorealizacji. Wkurza mnie jednak twierdzenie, że "młodzi muszą pracować na emerytów". Ile w tym twierdzeniu jest obłudy, kłamstwa. Proszę podać chociaż jeden przykład, że "młody pracownik" dołożył ze swojego wynagrodzenia do składki dla jakiegokolwiek emeryta. Po drugie to emerytury są naliczane na podstawie zgromadzonych składek na koncie emeryta oraz hipotetycznej długości trwania życia danego emeryta, (co wynika z jego daty urodzenie i tablic trwania dalszego życia). Jest inny problem - ZUS-owi brakuje pieniędzy, bo ZUS jest częścią państwowego budżetu. To trzeba przerwać, a nie narzekać na brak pieniędzy w ZUS.
podpis
rok temu
To dlaczego tak krytykuje się wydłużenie wieku emerytalnego za rządów PO-PSL?
...
Następna strona