Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Emerytury stażowe. Rząd ma się zająć projektem związków zawodowych

386
Podziel się:

Emerytura w wieku 53 lat, a w przypadku mężczyzn 58 lat? Takie rozwiązanie może stać się faktem, bowiem Solidarność złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej wprowadzenie emerytur stażowych.

Emerytury stażowe. Rząd ma się zająć projektem związków zawodowych
Dla wielu osób skorzystanie z emerytury stażowej oznaczałoby głodowe stawki (money.pl, Rafał Parczewski)

Resort rodziny zwrócił się do związków zawodowych i pracodawców z prośbą o opinię dotyczącą takiej inicjatywy w ramach Rady Dialogu Społecznego - informuje "Fakt". Jak pisze dziennik, rząd chce szybko rozpatrzyć projekt złożony przez Solidarność.

Problem polega na tym, że - jak pisaliśmy w money.pl - to, co jest atrakcyjne dla obecnych emerytów, nie będzie takie dla przyszłych.

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

- Projekty obywatelskie mają swoją wagę, bo jest pod nimi zebranych minimum 100 tys. podpisów. Warto ten projekt rozpatrzyć. Wiemy, że jest dużo osób, które w tym przedziale wiekowym chciałyby skorzystać z tego rozwiązania - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Dodał jednak, że takie rozwiązanie "jest zawsze kosztem przyszłego emeryta, który może mieć przez to niższe świadczenie, ale warto nad tym popracować" – podkreślił wiceminister.

Komu stażowe?

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem przygotowanym przez Solidarność, emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Warunkiem byłoby, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury, czyli obecnie 1250,88 zł.

Stawka będzie niska

Eksperci ostrzegają jednak, że dla wielu osób skorzystanie z emerytury stażowej oznaczałoby głodowe stawki i na świecie trend na rynku pracy jest wręcz odwrotny. - To pomysł pod prąd - mówił money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Wiele krajów już myśli, żeby wiek emerytalny wynosił 70 lat - dodawał.

Związkowcy jednak mają tego świadomość. - To będzie dramatycznie niskie świadczenie - przyznał już jakiś czas temu w programie Wirtualnej Polski "Koronawirus" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Mimo to związkowcy forsują takie rozwiązanie. - Trzeba pozwolić obywatelom samodzielnie podjąć taką decyzję, czy przejść na emeryturę teraz, czy jeszcze trochę pracować - mówi Lewandowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(386)
gftrr
3 lata temu
Emeryturę minimalną mają w większości obiboki co przepracowały 20-25 lat (ciekawe z czego żyli przez czas laby czyli kolejne 20 lat) i cwaniaki co składek nie płacili.
Jasne
3 lata temu
TAK ! DLA EMERYTUR STAŻOWYCH!. Najbardziej sprawiedliwe kryterium, to staż pracy, oczywiście oskładkowany. W krajach europy zachodniej emerytury stażowe funkcjonują od dawna i staż jest w nich głównym kryterium. Swoją emeryturę każdy musi dla siebie wypracować. Kto ma pracować na cudze emerytury, tych co przepracowali w życiu tylko minimum albo wcale albo nie odprowadzali składek emerytalnych? To inni mają do końca życia pracować na wiekowych emerytów ? Emerytura za dożycie do wieku emerytalnego? To co jest ważne w emeryturach, praca czy wiek,? Jak ktoś się oszczędzał w życiu , to ma większe szanse na wiek emerytalny. Spracowany człowiek ma o wiele mniej szans na dożycie do wieku emerytalnego. Ile pracownik wypracuje emerytury tak wysoka powinna jego emerytura. Emerytura zależna od pracy i kapitału emerytalnego, który pracownik wypracował własnymi rękami poprzez długoletnią pracę i uczciwe i rzetene odprowadzanie składek emerytalnych do zus na swoje indywidualne konto emerytalne. Ile wypracujesz poprzez długoletnią pracę, tyle masz. Wykształcenie nie jest żadnym kryterium, co do emerytur stażowych.
red is bad
3 lata temu
NIE dla emerytur stażowych! Najbardziej haniebne, że zmanipulowane osoby także z wyższym wykształceniem podpisały się pod projektem, który po prostu ich poniża. Faworyzowanie takich, którym się uczyć nie chciało. Kobieta która poszła do pracy w wieku 18 lat zamiast się uczyć, ma być nagrodzona emeryturą w wieku 53 lat. Wykształcona - pracować do 60. Projekt emerytur stażowych to wywyższanie "roboli", pomysł czysto komunistyczny. Zresztą "Solidarność" ma tu "fajne" towarzystwo: OPZZ i "Lewicę", organizacje komunistyczne które powinny być dawno temu zdelegalizowane!
Obiecanki
3 lata temu
A ile to już projektów emerytur stażowych się mrozi od lat? Tak na zawsze? Ilu spracowanych długoletnia pracą ale ,,wiecznie młodych,, już nie doczekało emerytury? W mojej ocenie temat emerytur stażowych umrze śmiercią naturalną. Ponieważ następne pokolenia nie wypracują tak długiego stażu.
Szuwarek
3 lata temu
we Francji przepracujesz 5 lat i w chwili wieku emerytalnego dostajesz minimum 500 euro x 4,30 zł? = policzcie sobie. W Polsce 1250 zł po 40 latach pracy. Dziady z tych rządzących polaczków!
...
Następna strona