Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Emerytury stażowe coraz bliżej. Zobacz, kto może na nich skorzystać

73
Podziel się:

Przy emeryturze stażowej nie decydowałby wiek, a lata pracy. Po ich osiągnięciu, można byłoby zacząć korzystać ze świadczenia. "Solidarność" ma dwa miesiące na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem.

Emerytury stażowe coraz bliżej. Zobacz, kto może na nich skorzystać
(money.pl, Rafał Parczewski)

35 lat dla pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn uprawniałyby do przejścia na emeryturę stażową. - Zainteresowanie inicjatywą jest bardzo duże. Nie zatrzymujemy się, korzystamy z demokracji bezpośredniej i z możliwości, które daje nam prawo powiedział Piotr Duda, szef "Solidarności", po złożeniu wniosku u marszałek Sejmu.

- Nie oglądamy się na polityków, bo na polityków oglądaliśmy się przez ostatnie sześć lat. Sprawy stoją w miejscu, dlatego bierzemy je w swoje ręce - dodawał.

Związkowiec stwierdził, że pod projektem uda się zebrać znacznie więcej niż wymagane 100 tys. podpisów. "Solidarność" chce ich zebrać jak najwięcej, by pokazać partiom rządzącym, że w Polskim Ładzie brakuje tego projektu.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

W projekcie zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury.

Ubezpieczony miałby prawo do dokonania wyboru momentu zakończenia pracy. Może zwiększyć emeryturę, jeśli zdrowie mu na to pozwala. W przeciwnym razie będzie mógł ją zakończyć szybciej niż teraz jest to możliwe.

Eksperci ostrzegają jednak, że dla wielu osób skorzystanie z emerytury stażowej oznaczałoby głodowe stawki i na świecie trend na rynku pracy jest wręcz odwrotny. - To pomysł pod prąd - mówił money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Wiele krajów już myśli, żeby wiek emerytalny wynosił 70 lat - dodawał.

Pod koniec maja rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował, że również w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem o emeryturach stażowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(73)
Wojtek
8 miesięcy temu
W żadnym kraju nie idą na emeryturę od siedemdziesiątki! Jestem za tym żeby panie pracowały tyle lat do emerytury co mężczyźni, bo w przeciwieństwie do teraz miałyby godne emerytury. Zresztą tyle walczą o swoje prawa!
Zawodnik
rok temu
Pan Piotr Duda ze związków zawodowych nie zdaje sobie sprawy że jest wiele osób które przeszło bezrobocie strukturalne , prace bez umów i lata uciekły np gość przepracował 10 lat legalnie mając już 50 lat życia to do pewnego stażu brakuje mu 30 lat to w tym przypadku ten gościu mógłby iść na emeryturę po przepracowaniu sumy 40 lat pracy i wyszło by że odszedł by wieku 80 lat życia. To oznacza śmierć wielu ludzi z głodu , który pracodawca będzie chciał trzymać staruszka dobijającego do 70 lat? Żaden . Już po 50 są problemy z zatrudnieniem . 40 lat stażu wyeliminuje tych co nie nazbierają 30 lat pracy. A nawet jak by pracodawcy chcieli zatrudniać staruszków to czy lekarz przy badaniu okresowym takiej osoby nie odrzuci? Nikt nie daje gwarancji. Stażowa to przywilej których wielu nie dosięgnie ponieważ w wieku 65 lat życia wielu nie będzie miało lat stażu , bo takie jest życie . Zmiennych dotycząca zatrudnienia jest ogromna a staż pracy 40 lat to wyrok dla tych co go nie osiągną w życiu. Związki zawodowe sa przy dużych firmach ale przy małych już nie . Więcej ludzi pracuje w mniejszych firmach . Wiem że związki zawodowe doprowadziły do upadku wielu fabryk w latach 90. Jest jeszcze wiele aspektów niekorzystnych dotyczących wymogów stażowych ale o tym nie napiszę bo bym musiał książkę napisać.
rys
rok temu
niech kazdy przepracuje 43 lata od 15 roku zobaczymy jak sie bedzie czul
kol60
rok temu
Oskar nie denerwuj mnie/.
januz59
rok temu
wolny masz racje tylko dodaj ze jeszcze najlepiej zeby z tego wkladu nic nie wziasc beda sie mi za co bawic i co rozdawac a moze ji samolocik albo czolg kupia??
...
Następna strona