Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Emerytury stażowe coraz bliżej. Zobacz, kto może na nich skorzystać

68
Podziel się

Przy emeryturze stażowej nie decydowałby wiek, a lata pracy. Po ich osiągnięciu, można byłoby zacząć korzystać ze świadczenia. "Solidarność" ma dwa miesiące na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem.

Emerytury stażowe coraz bliżej. Zobacz, kto może na nich skorzystać
(money.pl, Rafał Parczewski)
bErCFrsl

35 lat dla pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn uprawniałyby do przejścia na emeryturę stażową. - Zainteresowanie inicjatywą jest bardzo duże. Nie zatrzymujemy się, korzystamy z demokracji bezpośredniej i z możliwości, które daje nam prawo powiedział Piotr Duda, szef "Solidarności", po złożeniu wniosku u marszałek Sejmu.

- Nie oglądamy się na polityków, bo na polityków oglądaliśmy się przez ostatnie sześć lat. Sprawy stoją w miejscu, dlatego bierzemy je w swoje ręce - dodawał.

Związkowiec stwierdził, że pod projektem uda się zebrać znacznie więcej niż wymagane 100 tys. podpisów. "Solidarność" chce ich zebrać jak najwięcej, by pokazać partiom rządzącym, że w Polskim Ładzie brakuje tego projektu.

bErCFrsn
Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

W projekcie zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury.

bErCFrst

Ubezpieczony miałby prawo do dokonania wyboru momentu zakończenia pracy. Może zwiększyć emeryturę, jeśli zdrowie mu na to pozwala. W przeciwnym razie będzie mógł ją zakończyć szybciej niż teraz jest to możliwe.

Eksperci ostrzegają jednak, że dla wielu osób skorzystanie z emerytury stażowej oznaczałoby głodowe stawki i na świecie trend na rynku pracy jest wręcz odwrotny. - To pomysł pod prąd - mówił money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. - Wiele krajów już myśli, żeby wiek emerytalny wynosił 70 lat - dodawał.

bErCFrsu

Pod koniec maja rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował, że również w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem o emeryturach stażowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCFrsO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
WOLNY
1 tyg. temu
Kłamią jak najęci. Nikt nie chce dbać o tych dzięki, pracy których mogli uczyć się i studiować by teraz rządzić tym krajem. Zrobiliście swoje, to teraz popracujcie jeszcze do 70-tki. Młodzi mają teraz czas na zabawę a nie myślenie o losie starców. Super kraj super społeczeństwo. Takie pełne katolickiego miłosierdzia.
GG1976
2 tyg. temu
Wolę głodową emeryturę, niż bizancjum w... grobie.
Emerytura
3 tyg. temu
Prezydencie obiecane emerytury bo wyborcy pójdą do PO głosować proszę zacząć działać z emeryturami ja CHCEM JUŻ ODPOCZĄĆ MAM STAŻU TYLE ZE MOGĘ PRZEJŚĆ NIECH MŁODZI ZACZNĄ PRACOWAĆ A NIE 500 + MOGĄ MIEĆ ALE POD WARUNKIEM ZE BĘDĄ PRACOWAĆ
bErCFrsP
ada
4 tyg. temu
dawać te stażowe, kto robił to zrobił, reszta robić dalej i już
eki
4 tyg. temu
tak w innych krajach mogą pracowac nawet do 200 lat.... powodzenia...
...
Następna strona