Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Emerytury stażowe. "Solidarność" pokazała projekt. Ekspert komentuje: to wręcz głodowe stawki

476
Podziel się:

NSZZ "Solidarność" przygotowała swój własny projekt ustawy o emeryturach stażowych. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego uważa, że zaproponowane przez związek emerytury stażowe będą wyjątkowo niskie, a czasem wręcz głodowe. - Poza tym cały świat idzie w odwrotną stronę - mówi.

Emerytury stażowe. "Solidarność" pokazała projekt. Ekspert komentuje: to wręcz głodowe stawki
Piotr Duda przedstawia swój pomysł na emerytury stażowe. Andrzej Duda pracuje nad własnym (EastNews, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bEKVtGoR

Na stronach "Solidarności" pojawił się długo zapowiadany projekt ustawy o emeryturach stażowych. Money.pl przejrzał dokument wraz z Oskarem Sobolewskim, ekspertem Instytutu Emerytalnego.

Co znalazło się w propozycjach? Kobiety, które mają 35 lat "okresów składkowych i nieskładkowych", mogłyby przejść na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli 60 lat). To samo dotyczy mężczyzn po osiągnięciu 40 lat pracy. Dziś wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat.

Jednak jak zauważa Sobolewski, w projekcie jest mowa o tym, że emerytura stażowa nie może być niższa od emerytury minimalnej (ta obecnie wynosi 1250,88 zł brutto). Wcześniejsze propozycje mówiły o emeryturze stażowej, która nie mogłaby być niższa niż 120 proc. minimalnego świadczenia.

bEKVtGoT
Zobacz także: Emerytury stażowe. Szwed: "Do pomysłu prezydenta podchodzimy z ostrożnością"

- Przy tych propozycjach "Solidarności" emerytura stażowa byłaby więc bardzo niska, wręcz głodowa - mówi money.pl Sobolewski. I jak dodaje, biorąc pod uwagę wydłużający się przeciętny okres życia, osoby na emeryturach stażowych mogłyby żyć na nich ok. 30 lat.

- To pomysł pod prąd - wskazuje ekspert i mówi, że w większości krajów Europy wiek emerytalny się raczej podwyższa. - Wiele krajów już myśli, żeby wynosił on 70 lat - podkreśla Sobolewski.

bEKVtGoZ

Szanse? "Niewielkie"

Jak wyjaśnia w rozmowie z money.pl Marek Lewandowski z "Solidarności", zbieranie podpisów pod projektem ma ruszyć na początku lipca. Potrzebnych ich będzie 100 tys., ale jak dodają przedstawiciele "Solidarności", latem można się spodziewać dużej kampanii promocyjnej pomysłu.

bEKVtGpa

Czy w projekt włączy się prezydent Andrzej Duda, który jest dużym zwolennikiem emerytur stażowych? Lewandowski mówi money.pl, że "Solidarność" wysłała do Pałacu list w tej sprawie jeszcze w lutym. - Odzewu nie było - mówi Lewandowski. Więc związek sam zaczął przygotowywać projekt.

Co na to prezydent? Jego rzecznik Błażej Spychalski mówi money.pl, że "prace nad projektem w Pałacu trwają". I że projekt prezydencki ma być złożony niezależnie od tego z "Solidarności". Spychalski zapewnia, że przy tworzeniu prezydenckiego projektu pracują najlepsi eksperci od spraw pracy - w tym ci związani z "Solidarnością".

Oskar Sobolewski uważa jednak, że najprawdopodobniej żaden projekt dotyczący emerytur stażowych nie zmieni się w obowiązujące przepisy.

bEKVtGpb

- PiS raczej nie jest tym zainteresowany, koszty takiego pomysłu są zwyczajnie za duże - uważa ekspert. Sobolewski wskazuje, że rząd będzie szedł w zupełnie odwrotną stronę - zachęcania, by emeryci pracowali jak najdłużej, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Temu ma m.in. służyć zapowiedziane w Polskim Ładzie zwolnienie z PIT dla tych emerytów, którzy zdecydują się ciągle pracować.

Według Sobolewskiego ten pomysł to dopiero początek zachęt dla emerytów, a wkrótce powinny się pojawić kolejne.

Ekspert dodaje, że z założeń Krajowego Planu Odbudowy, które rząd wysłał niedawno do Brukseli, wynika, że obniżenie wieku emerytalnego przez PiS było błędem, więc teraz polityka rządu będzie koncentrowała się na jego naprawianiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKVtGpu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(476)
tomek
2 miesiące temu
hahaha takie same nazwiska i takie same kłamstwa , czy to przypadek?
Tekla
4 miesiące temu
To żaden expert jest to osoba młoda która tak naprawdę nie wie co znaczy ciężka praca ,pracuje on dla rządu a jego najbliższa osoba w radach nadzorczych gdzie zarabiają krocie .Musi się stosować do wytycznych.
Gobi
4 miesiące temu
Dlaczego Solidarność nie zbiera podpisów w terenie tylko w zarzadzie regionow wielki szum tylko propaganda!!!
bEKVtGpv
Hist
4 miesiące temu
Jak na "eksperta" to kompletnie niczego nie rozumiesz, ale takie jest życie, że ci co im się nie należy kombinują najlepiej. Tym razem chodziło o napisanie głupiej, jednostronnej propagandy...i rządowa kasa na ko to popłynęła. Cynik.
aszq
5 miesięcy temu
1200z po 40latach pracy??
...
Następna strona