Trwa ładowanie...
bEDGZKdh
Notowania

Piotr Duda – Wszystkie wiadomości

Podwyżki dla polityków. Solidarność: Dla wszystkich, nie tylko dla wybranych
704
03.08.2021 12:08

PODWYŻKI DLA POLITYKÓW
 / 
Podwyżki dla polityków. Solidarność: Dla wszystkich, nie tylko dla wybranych

Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności" podkreśla, że podwyżki dla parlamentarzystów w kontekście planowanego zamrożenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w budżetówce staną się przyczyną poważnych napięć społecznych.

Protest górników w Warszawie. Chcą mieć głos w sprawie restrukturyzacji górnictwa
29
09.06.2021 15:46

GÓRNICTWO
 / 
Protest górników w Warszawie. Chcą mieć głos w sprawie restrukturyzacji górnictwa

W środę do stolicy zjechali się pracownicy sektora energetyczno-górniczego. Związkowcy z OPZZ i "Solidarności" sprzeciwiają się przede wszystkim polityce rządu - ich zdaniem nie uwzględnia się głosu strony społecznej przy decyzjach o restrukturyzacji polskiego systemu energetycznego. Na akcję górników zareagował już szef MAP Jacek Sasin.

Emerytury stażowe. "Solidarność" pokazała projekt. Ekspert komentuje: to wręcz głodowe stawki
598
26.05.2021 11:01

EMERYTURY
 / 
Emerytury stażowe. "Solidarność" pokazała projekt. Ekspert komentuje: to wręcz głodowe stawki

NSZZ "Solidarność" przygotowała swój własny projekt ustawy o emeryturach stażowych. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego uważa, że zaproponowane przez związek emerytury stażowe będą wyjątkowo niskie, a czasem wręcz głodowe. - Poza tym cały świat idzie w odwrotną stronę - mówi.

Bunt w Tauronie. Związkowcy nie chcą podziału grupy
290
23.04.2021 14:12

ENERGETYKA
 / 
Bunt w Tauronie. Związkowcy nie chcą podziału grupy

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wydzielić kopalnie m.in. z grupy energetycznej Tauron. Skutków takiego działania obawiają się związki zawodowe. Solidarność mówi "nie". - Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący nie uczą się na błędach - mówi Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność".

Duda oburzony. Poszło o karę za billboardy
934
02.03.2021 14:41

PIOTR DUDA
 / 
Duda oburzony. Poszło o karę za billboardy

Według urzędników z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni "Solidarność" złamała uchwałę krajobrazową. Na związek nałożono blisko 50 tys. zł kary. Chodzi o billboard na budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. - Skandaliczna decyzja - mówi Piotr Duda, szef związku.

bEDGZKdj
Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami
9
21.01.2021 16:51

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

Prawo pracy do zmiany? Pojawił się pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego. - Trzeba dyskutować. Do Sejmu wpłynął projekt Lewicy o 100 proc. L-4 dla pracowników zakażonych koronawirusem. Oczywiście jesteśmy na tak, ale pod warunkiem, że nie zmienią się zasady, czyli pierwsze 30 dni płacą pracodawcy. Nie można wszystkiego przerzucać na ZUS, czyli na składki pracowników - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Może faktycznie trzeba podejść do tego w inny sposób. Są zawody bardzo ciężkie, jest dodatkowy urlop na poratowanie zdrowia. Dyskusja w tym temacie może być bardzo szeroka, jesteśmy otwarci na rozmowy. Na pewno nie pozwolimy na liberalizowanie kodeksu pracy - dodał.

Duda o współpracy z Gowinem: "Nie zapomnę mu tego"
28
21.01.2021 16:38

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Duda o współpracy z Gowinem: "Nie zapomnę mu tego"

Wicepremier Jarosław Gowin obiecuje poluzowanie koronawirusowych obostrzeń. - Proszę mnie nie ciągnąć za język. Mój stosunek do pana Gowina jest znany. Oczywiście współpracujemy ze sobą, ale nie zapomnę mu bycia w Platformie Obywatelskiej i głosowania za podwyższeniem wieku emerytalnego - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Jestem spokojny, bo pan premier Gowin, choć w jego ministerstwie jest już punkt praca, to sprzyja przede wszystkim przedsiębiorcom - dodał.

Szczepienia prokuratorów. Duda: jestem zbulwersowany
82
20.01.2021 15:35

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Szczepienia prokuratorów. Duda: jestem zbulwersowany

Prokuratorzy będą szczepieni w pierwszej grupie, dlaczego nie pracownicy handlu? - Jako przewodniczący "Solidarności" codziennie otrzymuję pisma dotyczące poszczególnych grup zawodowych, które powinny być zaszczepione w pierwszej kolejności i mam z tym spory dylemat - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Jest powołany zespół ekspertów, który wraz z rządem podejmuje decyzje. Moim zdaniem nie powinno się szczepić prokuratorów w pierwszej kolejności. Zrozumiałbym, gdyby to byli pracownicy handlu, którzy są bezpośrednio narażeni na zakażenie koronawirusem. Jestem zbulwersowany - dodał.

Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Co z pracownikami? Duda: wyszły patologie
143
20.01.2021 15:01

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Co z pracownikami? Duda: wyszły patologie

Przedsiębiorcy otwierają biznesy mimo zakazów. Co z pracownikami? - Z pandemią, która otoczyła nas ze wszystkich stron, wyszły wszystkie patologie na rynku pracy. Umowy śmieciowe, zlecenie czy zatrudnienie na czarno. Nie słyszałem w wypowiedziach tych wszystkich zdesperowanych przedsiębiorców, że zagwarantowali bezpieczeństwo pracowników. Powinni gwarantować nie tylko bezpieczeństwo dla klienta, ale i dla pracownika. "Solidarność" była, jest i będzie przeciwko całkowitemu lockdownowi, mamy nadzieję, że rząd zmieni decyzję - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

bEDGZKdp
Co może szef w czasie pandemii? "Należy to opisać w kodeksie pracy"
1
23.11.2020 17:00

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Co może szef w czasie pandemii? "Należy to opisać w kodeksie pracy"

Czy szef powinien mieć prawo informowania o przypadkach zakażenia w zespole? - Pewne sprawy są dla nas nowe. Półtora roku temu nikt nie spodziewał się, że będziemy mieli pandemię koronawirusa, że będziemy rozmawiać o pracy zdalnej. Od jakiegoś czasu funkcjonuje RODO, które pewne sprawy blokuje. Mam nadzieję, że związki, rząd i pracodawcy poruszą ten temat podczas rozmów nad tzw. paktem społecznym - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - To powinno być przedyskutowane i opisane w kodeksie pracy. To nie powinny być decyzje podejmowane wyłącznie przez pracodawcę. Tu chodzi o indywidualne kwestie związane z danym pracownikiem, trzeba to uregulować - podkreślił.

Europejska pensja minimalna. Duda: to wielki sukces
7
23.11.2020 16:55

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Europejska pensja minimalna. Duda: to wielki sukces

Pomysł europejskiej pensji minimalnej. Co na to "Solidarność". - Bądźmy spokojni, projekt dyrektywy to nie jest wymysł Brukseli tylko "Solidarności" w Gdańsku. Jest to pokłosie mojego wystąpienia na szkole letniej EKZZ (Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych) w Kopenhadze, gdzie domagałem się wprowadzenia takiej dyrektywy. Jeszcze w międzyczasie przekonaliśmy kolegów z niemieckiego DGB, aby wprowadzili stawkę godzinową w całych Niemczech i to się stało - powiedział programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - Gdyby ta dyrektywa dzisiaj weszła w życie, to w Polsce spełniamy te warunki dotyczące minimalnego wynagrodzenia. Chodzi o to, żeby było to wzmocnione także dyrektywą UE. Żeby każdemu kolejnemu rządowi nie przyszło do głowy zamrożenie wynagrodzenia minimalnego. Bardzo się z tego cieszę, to wielki sukces, szczególnie państw Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił szef "Solidarności" w rozmowie z WP.

Szczepionka na COVID-19. Pracownicy handlu z pierwszeństwem?
1
23.11.2020 16:20

SZCZEPIONKA
 / 
Szczepionka na COVID-19. Pracownicy handlu z pierwszeństwem?

Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa ma pojawić się w Polsce 18 stycznia. W pierwszej kolejności powinna trafić do pracowników handlu? - Trzeba podjąć dialog. Poza pracownikami służby zdrowia, to nauczyciele i właśnie pracownicy handlu są na pierwszej linii frontu. Ci pracownicy odpowiadają za zaopatrzenie nas w podstawowe artykuły żywnościowe, więc są narażeni na zakażenie koronawirusem - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - Trzeba podjąć dyskusję. Bardzo ważne, by pracodawcy też byli zaangażowani w tę dyskusję i wsparcie dla swoich pracowników - dodał.

Więcej handlowych niedziel? Duda: nie pozwolimy na to
532
23.11.2020 15:40

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Więcej handlowych niedziel? Duda: nie pozwolimy na to

13 i 20 grudnia będą niedziele handlowe. Rząd - za słowami wicepremiera Jarosława Gowina - rozważa wprowadzenie większej liczby takich niedziel. Co na to "Solidarność"? - Jesteśmy w tym temacie konsekwentni. Nie pozwolimy, by pracodawcy wykorzystywali pandemię koronawirusa do swoich partykularnych interesów. Stanowisko całej, nie tylko handlowej "Solidarności" jest tu jednoznaczne - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - Chcieliśmy, by pod reżimem bezpieczeństwa, galerie handlowe były otwarte. W taki sposób chcemy wspomóc przedsiębiorców, ale uważamy, że nie ma takiej potrzeby, by to się odbywało w niedziele i mam nadzieję, że rząd w tym temacie zdania nie zmieni. Nie pozwolimy na liberalizację rynku pracy - podkreślił szef "Solidarności".

bEDGZKdq
Pielęgniarki grożą strajkiem. Duda wzywa rząd do reakcji
2
23.11.2020 15:20

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Pielęgniarki grożą strajkiem. Duda wzywa rząd do reakcji

Pielęgniarki i położne są u kresu sił, zapowiadają strajk. - Wspieramy wszystkich pracowników, którzy pracują w szpitalach jednoimiennych oraz na oddziałach przy zakażonych koronawirusem. Napisałem do premiera Morawieckiego pismo z prośbą, by nie dzielił pracowników na lepszych i gorszych. Skoro ma być wyższy dodatek dla lekarzy i pielęgniarek, ale nie ma dla salowych, sanitariuszek i innych pracowników, to my, jako "Solidarność" tego kompletnie nie rozumiemy - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - Nie dość, że salowe na co dzień zarabiają najmniej, to jeszcze im się dodatek nie należy. Chcemy, by minister zdrowia zmienił zdanie. Mam nadzieję, że rząd i premier Morawiecki nie będą dzielić pracowników na lepszych i gorszych. Wywołuje się "Solidarność" do dialogu, a nie ma odpowiedzi na normalne, urzędowe pisma otwarte do ministra Niedzielskiego czy premiera Morawieckiego. Mam nadzieję, że ktoś nam wreszcie odpowie - dodał.

Lockdown na razie częściowy. Szef "Solidarności": Jesteśmy przeciwni pełnemu
36
05.11.2020 17:40

GOSPODARKA
 / 
Lockdown na razie częściowy. Szef "Solidarności": Jesteśmy przeciwni pełnemu

"Solidarność" będzie przeciwko wprowadzeniu pełnemu lockdownowi - zapowiada jej szef Piotr Duda. Dodaje, że ważne jest zdrowie obywateli, ale jednocześnie trzeba też zadbać o gospodarkę w możliwie jak najszerszym zakresie.

Konflikt w RDS. Mają zapłacić po 25 tys. zł. Kaźmierczak: mogę płacić co rok
23
22.10.2020 16:05

RDS
 / 
Konflikt w RDS. Mają zapłacić po 25 tys. zł. Kaźmierczak: mogę płacić co rok

Andrzej Malinowski zażądał od Cezarego Kaźmierczaka i Piotra Dudy zwrotu po 25 tys. zł za bojkot posiedzeń Rady Dialogu Społecznego. - Za to mogę płacić co rok - powiedział money.pl Kaźmierczak.

Kodeks pracy a praca zdalna. "Niech rząd waży słowa i czyny"
309
21.10.2020 16:33

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Kodeks pracy a praca zdalna. "Niech rząd waży słowa i czyny"

Czy kodeks pracy trzeba uregulować w związku z pandemią koronawirusa i wysyłaniem pracowników na pracę zdalną? - Są granice. Nie pozwolimy, aby sytuacja związana z tym dramatem, z pandemią koronawirusa była wykorzystywana do liberalizacji kodeksu pracy. Jeśli rząd PiS nie chce mieć protestów, to niech naprawdę waży nie tylko słowa, ale i czyny - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Za pracę w rządzie Zjednoczonej Prawicy, co dla mnie jest szokiem totalnym, odpowiedzialny jest pan Jarosław Gowin, który w PO głosował za liberalnymi rozwiązaniami w prawie pracy. Możemy się po rządzie Zjednoczonej Prawicy spodziewać, sytuacja jest dla nas trudna, ale nie takie trudne sytuacje, jako związek, staraliśmy się najpierw negocjować, a później twardo się postawić. Będziemy stawiać swoje warunki - podkreślił.

Handel ucierpiał przez koronawirusa. To będzie fatalny rok
12
01.09.2020 6:42

HANDEL
 / 
Handel ucierpiał przez koronawirusa. To będzie fatalny rok

Sklepy nie cieszą się już taką atrakcyjnością, jak przed pandemią. Nawet o 5,5 mld zł spadnie sprzedaż odzieży czy obuwia. Obroty dołują również w sklepach meblowych i budowlanych.