Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Związkowcy mają dość. Piszą do Ziobry. Chcą, by omijanie zakazu handlu było przestępstwem

105
Podziel się:

"Przedsiębiorcom 'opłaca się' łamać prawo, tak długo, jak ich działalność oceniana jest jedynie przez pryzmat wykroczenia" - pisze szef "Solidarności" Piotr Duda do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Związkowcy mają dość obchodzenia prawa i chcą, aby złamanie zakazu handlu w niedziele było traktowane nie jako wykroczenie, a jako przestępstwo.

Związkowcy mają dość. Piszą do Ziobry. Chcą, by omijanie zakazu handlu było przestępstwem
Szef "Solidarności" chce zmiany przepisów, które bardziej dotkliwie karałyby placówki handlowe omijające zakaz handlu w niedziele (PAP, Leszek Szyma�ski)

W piśmie, do którego dotarł money.pl, Piotr Duda zwrócił się do Zbigniewa Ziobry o przeprowadzenie czynności sprawdzających lub o wszczęcie postępowań karnych względem osób, które w uporczywy oraz złośliwy sposób powierzają pracownikom czynności związane z handlem w niedziele i święta.

Sklepy otwarte mimo zakazu. "Solidarność" mówi: dość

W świetle pozyskanych przez nas informacji, szereg firm i korporacji, w tym między innymi Intermarche oraz Carrefour Express, otwierają swoje placówki handlowe w niedziele i święta, twierdząc, że korzystają z wyłączenia od zakazu handlu – piszą związkowcy.

Rzeczywiście, nawet po zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu w niedziele niektóre sieci znalazły sposoby na obejście tego przepisu – są takie, które zdecydowały się na uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego lub planują działać jako placówka medyczna.

Związkowcy oraz część specjalistów z zakresu prawa karnego wskazują, że wspomniane przypadki nie spełniają warunków ustawy o zakazie handlu w niedziele i wyjątkach od tego zakazu. Co więcej – naruszenie przepisów przez niektóre sklepy można określić jako uporczywe. Dlatego też szef "Solidarności" chce zmiany przepisów, które bardziej dotkliwie karałyby placówki handlowe omijające zakaz handlu w niedziele.

Przestępstwo zamiast wykroczenia

Eksperci, na których powołują się związkowcy, wskazują, że obecnie, gdy przedsiębiorca łamie zakaz handlu w niedziele, to według prawa popełnia wykroczenie.

Co więcej, wymierzana wówczas kara grzywny jest na tyle niska, że uzyskany przez przedsiębiorców dochód z działalności handlowej w niedziele z nadwyżką ją rekompensuje. Kolokwialnie rzecz ujmując, przedsiębiorcom "opłaca się" łamać prawo - podaje Piotr Duda w piśmie do Zbigniewa Ziobry.

Po zmianie prawa, do czego chcą doprowadzić związkowcy, przedsiębiorcy będą narażać się na odpowiedzialność karną za przestępstwo. A podmiotem uprawnionym do prowadzenia postępowania w takim przypadku jest wyłącznie prokurator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd i NBP mogą sprowadzić na nas spore kłopoty. "To duże zagrożenie"

Według przewodniczącego Piotra Dudy, wykazanie kilku długotrwałych i powtarzalnych naruszeń powinno uzasadniać decyzję o zakwalifikowaniu ich jako jednego czynu zabronionego z art. 218a pkt 1 kodeksu karnego.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
esza
2 lata temu
cenzura?, usuwanie komentarzy które mówią prawde
esza
2 lata temu
Nazwisko zobowiązuje, ludzie w obecnej sytuacji chcą pracować nawet w niedzielę bo nie zarabiają jak duda 10 tyś za nic nie robienie
Nick
2 lata temu
Handel w niedzielę jest niepotrzebny. Dajcie ludziom odpocząć i się wyspać w niedzielę.Chodzenie po sklepach mało chyba przyjemne w niedzielę.
groteska
2 lata temu
I TAK NIE PÓJDZIEMY DO KOSCIOŁA, !!! zamordyzm jak za głębokiej komuny !
mgk
2 lata temu
Wszystkie sklepy powinny być otwarte w niedzielę. Jak ktoś nie chce pracować w niedzielę w sklepach to niech zmieni branżę. Każda praca ma swoje plusy i minusy.
...
Następna strona