Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PGO
|
aktualizacja

"Nie odpuścimy emerytur stażowych". "Solidarność" naciska na rząd

199
Podziel się:

- Tematu emerytur stażowych nie odpuścimy - zapowiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Związkowcy spotkali się z szefem rządu w takiej formule pierwszy raz od 2018 r., by przedyskutować m.in. kwestie cen energii, płacy minimalnej i świadczeń socjalnych.

"Nie odpuścimy emerytur stażowych". "Solidarność" naciska na rząd
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda (z prawej) (PAP, Rafał Guz)

Piotr Duda wykorzystał wspólną konferencję z premierem, by wrócić do tematu emerytur stażowych, który jest bliski sercu związkowców. Zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odmrożenie projektów ustawy dotyczącej tego rodzaju świadczeń. - Tego tematu nie odpuścimy - deklarował szef "Solidarności".

Zaznaczył przy tym, że w kwestii rozmów z szefem rządu udało się przebić "mur niemocy".

Emerytury stażowe. "Solidarność" stawia sprawę jasno

- To po to, abyśmy te rozwiązania mogli wypracować na posiedzeniach Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a nie na partyjnych spotkaniach. Apeluję o dialog. Jak powiedział pan premier, na tej łodzi musi być miejsce dla wszystkich. Nasze racje muszą być nie tylko słyszane, ale też brane pod uwagę - mówił Duda.

Zaapelował także o powołanie wspólnego zespołu konsultacyjnego w tej sprawie, składającego się członków rządu i działaczy "Solidarności".

- Szanuję postulat wprowadzenia emerytur stażowych i pewnie któregoś dnia będzie zrealizowany, ale będzie trzeba chyba trochę zaczekać, gdyż w tym momencie nas na to niestety nie stać - mówił na początku września prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do żądań związkowców.

Przypomnijmy, że obecnie w Sejmie leżą dwa projekty w tej sprawie - prezydencki i "Solidarności". Propozycje różnią się od siebie. Andrzej Duda proponuje, żeby emerytura stażowa przysługiwała kobietom po 39 latach pracy, a mężczyznom - po 44 latach. Z kolei "Solidarność" oczekuje limitów na poziomie 35 i 40 lat.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Ciężki dialog" związkowców z rządem

W wystąpieniu po spotkaniu ze związkowcami premier Morawiecki dziękował działaczom "Solidarności" za zgłoszone propozycje dotyczące walki z drastycznym wzrostem cen energii. - Czerpiemy z tych propozycji - zaznaczył premier. Jak dodał, podczas rozmów przedyskutowano też m.in. regulacje płacowe w sferze budżetowej oraz problemy branży spożywczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury stażowe. Związkowcy naciskają na rząd. Prezes ZUS: trzeba wydłużać aktywność ekonomiczną Polaków

- To było bardzo dobre spotkanie, ale w kilku punktach się różnimy, nasza perspektywa jest inna. Pokazywałem przedstawicielom "Solidarności", jakie wydatki mamy na obronność. To wszystko musimy pogodzić w ramach budżetu, chodzi o pewien kompromis - wskazał premier.

- Prowadzimy ciężki dialog. Dziękujemy panu premierowi za rozmowy dotyczące m.in. minimalnego wynagrodzenia i emerytur stażowych - mówił Piotr Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
Kulfon
2 dni temu
Przyjdzie tfusk i wszystkim wyrówna .... jak walcem drogowym na murawie po deszczu czyli wyciśnie wszystkich i wszystko. I oby tak sie stało a niezadowolonym emerytom powrotu do stawek z 2015 roku bo to was pogodzi
Jan
2 tyg. temu
I co dalej ................................................ Głosowanie nr 14 na 44. posiedzeniu Sejmu dnia 15-12-2021 r. o godz. 11:57:51 Pkt. 5 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 1692)
Obiektywny
3 tyg. temu
Jak tacy oszuści mają honor pokazywač się na ulicy.To co było gwarantowane ustalone potwierdzone umową ze ZZ teraz ma być od nowa dyskutowane.To nic innego jak gra oszustòw .Pinokio jest wogòle niewiarygodny.Prezes dziwne rzeczy mòwi.A długopis już załatwił swoje na grzbiecie robola i siedzi cicho .Taka jest straszna rzeczywistość.Jeszcze do tego posługują się piękną panią z zusu.ktòra w tym układzie pasożytuje na czyjejś krzywdzie.
Marian
3 tyg. temu
Ja sobie obliczyłem że jak by wypłacali mi z moich składek w ZUS emeryturę tylko po 2500 zł/ mc to starczyłoby pieniędzy z mojego konta na 40 lat. Mam 62 lata.
maszynista
3 tyg. temu
No i mamy kolejny zespół do dyskusji nad projektem emerytur stażowych. Oby tym razem zespół się nie wykoleił i dojechał w końcu do celu.
...
Następna strona