Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

"Solidarność" spotkała się z premierem. Jest pierwsze porozumienie

28
Podziel się:

Prowadzimy nieustanny dialog ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i stroną społeczną, by pogodzić interesy wszystkich stron - napisał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ "Solidarność". Szef związkowców dodał natomiast, że udało się osiągnąć pierwsze porozumienie z rządem.

"Solidarność" spotkała się z premierem. Jest pierwsze porozumienie
W KPRM odbyło się spotkanie premiera z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" (Materiały prasowe, KPRM)

W czwartek w Warszawie miał odbyć się "Marsz Godności" organizowany przez NSZZ "Solidarność". W związku z ostatnimi wydarzeniami w Przewodowie NSZZ "Solidarność" zdecydowała o zawieszeniu zaplanowanej akcji protestacyjnej, a jej szef Piotr Duda spotkał się w Warszawie z premierem.

Po spotkaniu szef rządu podkreślił we wpisie w mediach społecznościowych, że rząd Prawa i Sprawiedliwości "prowadzi nieustanny dialog ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i stroną społeczną, by pogodzić interesy wszystkich stron dla wspólnych korzyści i harmonijnego rozwoju Polski".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

"Solidarność" spotkała się z premierem

Związkowcy domagają się systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników, zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych i przyjęcia ustawy o emeryturach stażowych.

Jeśli chodzi o problem pierwszego postulatu, dotyczący zakładów energochłonnych, to po rozmowie z panem premierem jest zgoda i wstępne porozumienie dotyczące tego, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych. Tu, oprócz przyjęcia ustawy, musi być notyfikacja w Komisji Europejskiej i tu jest zgoda i zrozumienie ze strony rządu – powiedział Piotr Duda dziennikarzom po zakończonym spotkaniu.

- Co do kolejnych postulatów, zgodziliśmy się wspólnie, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów – dodał.

Jak mówił, chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim o rozwiązania systemowe, czyli wynegocjowanie swoistego układu zbiorowego pracy dla pracowników sfery finansów publicznych, czyli tzw. budżetówki.

"Solidarność" przedstawia rządowi postulaty

- Pan premier zobowiązał się w ciągu półtora tygodnia, nawet tygodnia, na powołanie zespołu roboczego "Solidarność"-rząd. Na jego czele ze strony rządowej stanie prawdopodobnie szef kancelarii premiera. Z naszej strony będzie pan przewodniczący Nakonieczny – poinformował Duda. Podkreślił jednocześnie, że potrzebne jest rozpoczęcie pilnych rozmów w sprawie postulatów płacowych i emerytur stażowych.

- Nastąpiło zbliżenie i to chyba będzie najłatwiejsza sprawa dotycząca odmrożenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rok 2023. Obliczanie tego funduszu nie będzie z ostatniego półrocza 2019 roku, tylko ostatniego półrocza 2022 roku. Jeżeli się to uda, fundusz socjalny będzie obliczany już na bieżąco, a nie z poślizgiem – stwierdził.

Dodał też, że premier "z wielkim zrozumieniem" podszedł do problemów w DPS-ach, spraw dotyczących nauczycieli i służb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
anka
7 miesięcy temu
Panie duda nie tędu droga Pan zamiast nawiązać dialog z nowym rządem to Pan nawiązal z pokonanym Premierem co Pan chce osiagnąc ze starym premierem ktory nie utwozy rządu widać jak dba pan o pracownikow Stary rząd juz nic nie moze a nowy zapowiedzial juz podwyzki dla sfery budzetowej i to Pan powinien sie z tego cieszyc bo za Pana kadencji nie udalo sie zalatwić podwyzki dla budzetowki zato Pana solidarnosc powinna odwolac od tego stanowiska to kogo Pan popiera tylko pisowcow
Wyczerpany
rok temu
Po 8 latach robienia sobie jaj z ciężko pracujących ludzi, których już połowa wymarła Pietruś ogłosił gawiedzi że jest pierwsze porozumienie. Ale w czym i z kim bo jakoś nic do tej pory nie wiadomo co dalej w temacie emerytur stażowych? Pietruś to niezły jajcarz. I tak minął kolejny rok robienia sobie jaj z ludzi którzy przepracowali blisko 50 lat w tym 5 lat dołożonych przez rząd. Wesołych Świąt i Do Siego Roku ale nie dla tych oszustów i kłamców.
suweren
2 lata temu
Zamiast protestu kopulacja. Ta obecna tzw solidność to przybudówka kaczyńskiego. Ino nasikać na tzw solidarność.
bibi
2 lata temu
buhhhaha! Sypnęli solidarności kasą już jest wszystko GIT!
Piesek z recz...
2 lata temu
Ręcznik siedem lat na urlopie, reszta zarabia miliony w radach nadzorczych kto ich popiera.
...
Następna strona