Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bunt w Tauronie. Związkowcy nie chcą podziału grupy

258
Podziel się:

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wydzielić kopalnie m.in. z grupy energetycznej Tauron. Skutków takiego działania obawiają się związki zawodowe. Solidarność mówi "nie". - Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący nie uczą się na błędach - mówi Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność".

Bunt w Tauronie. Związkowcy nie chcą podziału grupy
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas konferencji prasowej przed wejściem głównym do siedziby TPE w Katowicach. (PAP, PAP/Andrzej Grygiel)

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad wydzieleniem z grup energetycznych części mocy produkcyjnej opartej na węglu. Poparcie dla takiej idei wyraził już nowy prezes Tauronu Paweł Strączyński. Ma to m.in.przyspieszyć zieloną transformację energetyki.

Wydzielenie kopalń może zdarzyć się nawet szybciej niż wydzielenie elektrowni węglowych i po zachowaniu inwestorów giełdowych (ceny akcji Tauronu po tych informacjach skoczyły do góry) widać, że są na tak.

Zupełnie inaczej widzą to związki zawodowe reprezentujące m.in. górników. Projekt budzi sprzeciw związkowców, którzy obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

W piątek swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Solidarność. W konferencji prasowej przed katowicką siedzibą Taurona wzięli udział szefowie regionalnych i branżowych struktur związku, liderzy "S" w poszczególnych spółkach Taurona, a także przewodniczący związku Piotr Duda, który zarzucił rządowi zaniechanie dialogu społecznego w sprawie zasad transformacji energetyki.

Duda przypomniał, że także negocjacje umowy społecznej dla górnictwa, zakończone w czwartek uzgodnieniem tekstu porozumienia, były - jak się wyraził - "wymuszone protestami".

- Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, że rządzący nie uczą się na błędach - ocenił Duda. - Nie ma zgody Solidarności i, mam nadzieję, całej strony społecznej, aby podzielić grupę Tauron. Chcemy konkretnych rozmów - zadeklarował lider związku, podkreślając przy tym, że "S" nie jest przeciwna transformacji energetycznej, chce jednak, by jej zasady były uzgodnione w dialogu.

- Nie ma na to zgody, żebyśmy oddali, rozczłonkowali, rozebrali grupę Tauron (…). Nie pozwolimy zmarnować dorobku, wyrzeczeń, krwawicy grupy Tauron - podkreślił szef Solidarności w Tauronie Waldemar Sopata.

"Mrzonką i oszustwem" nazwał oceny, iż dzięki wydzieleniu z Taurona bloków węglowych energia w Polsce będzie tańsza. Zarządowi Taurona zarzucił hipokryzję i lekceważenie strony społecznej oraz pozorowanie dialogu.

Związkowców nie przekonują zapewnienia prezesa Taurona Pawła Strączyńskiego, który w ubiegłym tygodniu uspokajał, że związkowcy nie mają powodów do obaw. Jak mówił, po wydzieleniu aktywów węglowych Tauron pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji.

Wskazywał, że wydzielone aktywa węglowe będą miały wieloletnią perspektywę dalszego, stabilnego działania w podmiocie kontrolowanym przez Skarb Państwa i korzystającym - jeżeli zgodzi się na to Komisja Europejska - z pomocy publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(258)
Csp
3 lata temu
Duda ty dużo nie możesz zrozumieć ,handel w każdy dzień tygodnia!!!
dóda
3 lata temu
Wstyd czytac i ogladac tego nieuka z ,,solidarnosci,, ,u mnie,jestem spawaczem , czysciłby ze zgorzeli spoiny i podawal elektrody.
wiktor
3 lata temu
Solidarność przestała istnieć, kiedy zawłaszczyli ją sobie pazerni ludzie, którzy z pierwowzorem nie mają nic wspólnego. To jest kolejna grupa wymuszająca haracz od reszty społeczeństwa, a obecny przewodniczący, w praworządnym kraju, miałby zarzuty za groźby karalne.
Grot
3 lata temu
Nie rozumiem po co w spółkach SP zatrudnia się prezesów za spore wynagrodzenie jeżeli taki Duda (ten z Solidarności) i tak wszystko wie lepiej. Niech zrobią go prezesem. Skoro Sasin może być ministrem
Stoczniowiec
3 lata temu
Duda to " najinteligentniejsza " twarz roku w wschodniej europie !! a moze nawet w calej europie !
...
Następna strona