Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Reforma energetyki węglowej. Tauron największym beneficjentem?

20
Podziel się:

Rynek w piątek błędnie obawiał się, że kopalnie węgla kamiennego mogą zostać w Tauronie. Wydzielenie kopalń może zdarzyć się nawet szybciej niż wydzielenie elektrowni węglowych, czego Tauron jest największym beneficjentem - ocenia Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Reforma energetyki węglowej. Tauron największym beneficjentem?
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. (KPRM)

Po zapowiedzi Jacka Sasina pojawienia się projektu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, w ubiegły poniedziałek kursy akcji Tauronu, PGE oraz Enei poszły mocno w górę.

W piątek wieczorem poznaliśmy więcej szczegółów. Pojawił się program transformacji sektora energetycznego. Jak zareagowali na niego inwestorzy? Po otwarciu poniedziałkowej sesji, kurs akcji Tauronu spadał o 3 proc., jednak przed godziną 10.00 znajduje się już minimalnie nad kreską. Notowania PGE i Enei też idą lekko w górę.

"Rynek w piątek (błędnie) obawiał się, że wydzielenie elektrowni węglowych ze zintegrowanymi kopalniami węgla brunatnego do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) może zatrzymać kopalnie węgla kamiennego w Tauronie” – zwraca uwagę Krysian Brymowa, analityk DM BDM.

Zobacz także: Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Analityk BDM przypomina, że według projektu umowy społecznej z górnikami, kopalnie węgla kamiennego Tauronu (Janina, Brzeszcze, Sobieski) mają trafić do odrębnego podmiotu powstałego w obrębie PGG lub Węglokoksu. - Tym samym wydzielenie kopalń może zdarzyć się nawet szybciej niż wydzielenie elektrowni węglowych, czego Tauron jest największym beneficjentem - ocenia Brymora.

W piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu transformacji sektora energetycznego. Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) trafią elektrownie węglowe oraz kopalnie węgla brunatnego, ale już nie wydobycie węgla kamiennego. To oznacza, że do NABE mają wejść kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów z PGE.

W ocenie prezesa Taurona Pawła Strączyńskiego, po wydzielenia mocy wytwórczych związanych z węglem, Tauron pozostanie "odrębną Grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji". Słowa te mają uspokoić związkowców w Tauronie, którzy obawiają się likwidacji Grupy Tauron po wydzieleniu z niej aktywów wytwórczych opartych na węglu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Ten cały
3 lata temu
zielony ład bokiem nam wyjdzie, obym się mylił.
jorg
3 lata temu
Piję raz na jakiś czas, piwo, wino nigdy wódy. Łeb się cieszy a człowiek głupot nie narobi bo się kontroluje. Nie wiem co pije ten ze zdjęcia, ale zaczynam zazdrościć.
johny
3 lata temu
No to rozumiem, że jak rząd przyznał się tym samym, że obciążanie takiego Tauronu przymusowym zakupem zadłużonych kopalń było błędem, to powinien zarządzić wypłatę zadośćuczynienia dla akcjonariuszy Tauronu, którzy na spadku cen akcji spowodowanych tym szwindlem stracili połowę pieniędzy. Skoro ten niby rząd tak mocno napiera na banki w sprawie kredytów frankowych, w odniesieniu do których jednak kredytobiorcy podpisywali umowy, to tym bardziej sam powinien zwrócić kasę inwestorom, bo to jedynie rząd a nie inwestorzy podejmował decyzje ... o konsekwencję proszę
txt
3 lata temu
Mamy węgiel to wykorzystajmy go tak długo jak to będzie możliwe. Ekoteroryści prowadzą zgubną politykę antywęglową prowadzącą do uzależnienia od europarlamentu. Z doświadczenia wiemy jak Europarlament zawiódł z walką z chińską zarazą SARS CCP VIRUS. Państwa zrzeszone w UE same musiały wypracować strategię. Narzucone sankcje unijne za emisję CO2 wpłyną na drastyczne podwyżki dla konsumentów. Ratowanie ziemi to absurd. Nie od nas zależy jak długo życie na ziemi będzie istniało. W piśmie Jan objawił kiedy nastąpi apokalipsa czyli zagłada całej populacji ludzi żyjącej i zmarłych.
tak pytam
3 lata temu
A ile prawdy jest w plotkach, że w naszych zamkniętych kopalniach będą przechowywane odpady radioaktywne z elektrowni jądrowych z Zachodniej Europy?