Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 4.0

375
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 4.0 - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Tarcza antykryzysowa 4.0 zakłada m.in. dopłaty do kredytów dla osób, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji
Tarcza antykryzysowa 4.0 zakłada m.in. dopłaty do kredytów dla osób, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji
bErUSSkB

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Ostateczne brzmienie ustawy to wynik kompromisu między oczekiwaniami posłów a senatorów. Sejm poparł 91 ze 126 poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej 4.0.

I tak, posłowie zgodzili się, by kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie podlegały przejęcia przez firmy z państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poparli też poprawkę dotyczącą ograniczeń z tytułu odpraw po rozwiązaniu przez pracodawcę umowy cywilnoprawnej (podobnie jak w umowach o pracę nie będzie mogła przekraczać 10-krotności minimalnej pensji (czyli 26 tys. zł).

bErUSSkD
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Sejm poparł poprawkę doprecyzowującą możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez zgody pracownika (pracownik taki urlop ma wykorzystać).

Posłowie nie zgodzili się natomiast na przesuniecie o rok wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w instytucjach publicznych i utrzymali (usunięte poprawkami Senatu) zmiany w prawie karnym.

bErUSSkJ

Nie zgodzili się z propozycją dotyczącą prawa do zmiany doradcy restrukturyzacyjnego; odrzucili poprawkę zakładającą, że sąd będzie mógł zmienić nadzorcę układu na wniosek wierzycieli mających łącznie więcej niż 30 proc. sumy wierzytelności.

Sejm poparł natomiast poprawki, zgodnie z którymi ulga w PIT na darowizny do końca roku będzie przysługiwała także wówczas, gdy jej przekazanie nastąpi przy udziale organizacji pożytku publicznego. Zleceniobiorcy natomiast będą mogli złożyć wniosek o postojowe, jeśli zleceniodawca odmówił złożenia takiego wniosku elektronicznie.

Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 przewiduje, że przedsiębiorcy, w tym z sektora podstawowej produkcji rolnej, dotknięci skutkami pandemii, będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów o obniżonym oprocentowaniu.

bErUSSkK

Dopłaty będą wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 r. Ustawa przewiduje również wakacje kredytowe, które umożliwią zawieszenie spłaty kredytu maksymalnie do 3 miesięcy.

Wprowadza też przepisy chroniące polskie przedsiębiorstwa, m.in. produkujące energię elektryczną, gaz, paliwa, leki, zajmujące się przetwórstwem żywności, przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w tych firmach będą kontrolowane przez UOKiK.

Ustawa zawiera ponadto zmiany mające wesprzeć budżety jednostek samorząd terytorialnego (tzw. tarcza samorządowa), m.in. złagodzenie reguły finansowej. Pozwoli również wcześniej przekazać gminom raty w części oświatowej. Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie COVID-19 i wywołanych nim sytuacji kryzysowych.

Bogate samorządy nie będą musiały wpłacać rat "janosikowego" w czerwcu i w lipcu, będą mogły uregulować te należności w równych ratach od sierpnia do grudnia 2020 r. wraz z ratami należnymi za te miesiące.

bErUSSkL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErUSSle
KOMENTARZE
(375)
ANTYpis
rok temu
Dlaczego w propagandzie krzywoustego nie ma nic nt. przepisów które nie mają nic wspólnego z gospodarką/pracownikami/przedsiębiorstwami, a są przepychane przy okazji i po cichu aby ciemny lud nie wiedział o nich. Jak zwykle propaganda sukcesu kwitnie w ustach krzywoustego nt. tarcz, a zwykli pracownicy i ludzie tracą na nich.
Tarcza 4.0 up...
rok temu
przestojowego ALE pod warunkiem, że obniżka moich dochodów o min. 15% wystąpiłaby w ostatnim miesiącu. jak wystąpiła 2 miesiące temu a obecnie pozostaje na tym samym poziomie co przed miesiącem to przestojowe mi się nie należy! Czyli paragraf 22 w praktyce (czytał ktoś tą książkę?)
PolaK
rok temu
no i od dzis nie znieważaj głowy panstwa bo od razu za kratki...taki mały szczegół przed wyborami ( to pakiet osłonowy dla samego siebie)
bErUSSlf
Klan
rok temu
"Sejm poparł poprawkę doprecyzowującą możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez zgody pracownika (pracownik taki urlop ma wykorzystać)i utrzymał (usunięte poprawkami Senatu) zmiany w prawie karnym no i aborcja "Mam już pewność że Pan Prezydent Przegra Wybory wygaduje dyrdymały mija się z prawdą jest długoPiSem i tyle.
kris
rok temu
Szybka i skuteczna pomoc, to tyle co mogę powiedzieć o tarczy. Subwencje dostałem i to tyle ile sobie założyłem według schematów na stronie pfr.l
...
Następna strona