Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 4.0. Rząd szykuje rewolucję na rynku pracy

256
Podziel się:

Rząd proponuje kolejne zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej. Tym razem chodzi o rynek pracy. Sporo zmieni się m.in. w zakładowych funduszach socjalnych.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Rząd szykuje rewolucję na rynku pracy
(Forum)

Przed nami majówka, ale rząd nie robi sobie wolnego. Jeszcze w tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się założeniami do tarczy 4.0. Szczegóły opisała "Wyborcza".

Co nowego

Po pierwsze, ograniczono wysokość odpraw i odszkodowań do 10-krotności minimalnego wynagrodzenia. Po drugie, jeśli firmie spadają obroty, pozwolono zamykać na czas epidemii zakładowe fundusze socjalne. Takie fundusze tworzą jednostki samorządowe i budżetowe oraz firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Innym elementem rządowej układanki jest możliwość ochrony polskich firm przed przejęciem ich przez zagraniczne fundusze spoza UE, np. z Azji. Do tego potrzebna ma być zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z czego rząd się wycofał

W stosunki do tarczy 3.0, kilku kontrowersyjnych propozycji nie będzie w najnowszym projekcie rządu. Chodzi o to, że pracodawca mógł zwalniać osoby mające "inne źródła utrzymania" (np. umowę zlecenie czy umowę o działo) oraz Polaków, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Z tarczy 4.0 wykreślono też rozwiązania pozwalające na łatwe cięcia pensji o 10 proc. wszystkim pracownikom, bez pytania ich o zgodę. Nie ma też już możliwości zwalniania ludzi mailem i wysyłania na obowiązkowy urlop bieżący.

Wymienione rozwiązania oprotestowały związki zawodowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(256)
Mija
4 lata temu
Zmniejszono odprawy dla ludzi odchodzacych na emeryturę, tzn. przepracował ktoś 30 lat i miał dostać np. 6-krotność pensji to teraz dostanie dużo mniej i jeszcze jak wiadomo mniejszą emeryturę ale przecież Spółki Skarbu Państwa te obostrzenia ne dotyczą i regulaminów u prywatnych Przedsiębiorców. I to jest równe traktowanie obywateli, po co było się uczyć , kończyć studia, pracować 30 lat, uzyskać awans w pracy dzięki pracowitości i zaangażowaniu (nie każdy ma znajomych) i teraz mieć "figę z makiem", bo się odchodzi w dobie koronawirusa a przecież sa potrzebne pieniadze na 500+, 300+ i !000 na wczasy. Tylko się cieszyć z takich rządów. Ja nic nigdy nie dostałam, bo wczesniej nie było a tera zabiorą mi jeszcze odprawę...
bankowiec
4 lata temu
jak wejdzie odprawa 10 X najniższej płacy to napewno nie zagłosuję ani na Dudę ani na PIS, bo kto zdążył to w pewnym banku dostał 110 tyś, a pozostali dostaną po 26000 zł. Urwa co za złośliwość losu , wystarczyło urodzić się parę miesięcy wcześniej.
kiwitu
4 lata temu
A czy młodzi chcą przyjść pracować za tak małe pieniądze jakie dodatkowo dorabiają emeryci ? Czy chcą się zmierzyć z trudnościami w pracy, która niejednokrotnie tylko dzięki wiedzy, doświadczeniu, poświęceniu i bardzo dużym zaangażowaniu tych emerytów, jest wykonywana (zwłaszcza w urzędach).Bo czasem jak się który zatrudnił, to po 2, 3 miesiącach, gdy pojawiały się trudności w pracy, zwalniał się i tyle go było widać.
Anna
4 lata temu
Nawet odprawy zabrali... duze zaklady dotychczas czekaly ze zwolnieniami ze strachu o odprawy dla wielolernich pracownikow, juz nie musza ;(
precz z pis!
4 lata temu
Rozdawać, rozdawać, tym zabierać, tamtym dawać...Swoim, Rydzykowi itd... Łatwo naszą kasą rządzić.. TO MY wrzucamy do tej kasy forsę! Przedsiębiorcy, pracodawcy, pracownicy. Zlikwidować pińcetplusy! Ulgi w podatkach dla dzieci, a nie rozdawnictwo dla nierobów!!!
...
Następna strona