Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Andrzej Duda skorzystał z weta. Tłumaczymy, czym ono jest i jaki los czeka lex TVN

17
Podziel się:

Przedświąteczna ofensywa PiS w sprawie lex TVN rozbiła się ostatecznie o weto prezydenta Andrzeja Dudy. Nie oznacza to, że nowelizacja ustawy medialnej zakończyła swój żywot. Weto prezydenta dla lex TVN oznacza, że ustawa znowu wróci do Sejmu, ale jej uchwalenie nie będzie takie proste. Wyjaśniamy, na czym polega i co zmienia weto. Zgodnie z polskim prawem tylko głowa państwa ma prawo do konstruktywnej odmowy podpisania ustawy.

Andrzej Duda skorzystał z weta. Tłumaczymy, czym ono jest i jaki los czeka lex TVN
Andrzej Duda zawetował lex TVN (PAP, Andrzej Lange)

Andrzej Duda zawetował ustawę medialną, która potocznie określana jest jako "lex TVN". Weto prezydenta nie oznacza, że ustawa nagle w magiczny sposób znika z Sejmu. Wyjaśniamy, czym jest i na czym polega prezydenckie weto w Polsce.

Weto prezydenta według Konstytucji z 1997 roku

Zgodnie z polskim prawem tylko prezydent ma prawo weta. Po przejściu przez ustawę całej ścieżki legislacyjnej - czyli rozpatrzeniu jej przez Sejm i Senat, Marszałka Sejmu trafia ona do podpisu do Prezydenta RP. Może on podpisać ustawę, która trafia do Dziennika Ustaw i wchodzi w życie po 14 dniach od publikacji, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zobacz także: Polska idealna dla antyszczepionkowców? „Karkołomne limity”

Jeżeli nowe regulacje budzą jakiekolwiek zastrzeżenia głowy państwa, to może skorzystać z dwóch dróg. Pierwszą jest zwrócenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza jej zgodność z Konstytucją. Jeżeli TK nie będzie mieć obiekcji, to prezydent następnie podpisuje ustawę.

Drugą opcją jest prezydenckie weto, z którego skorzystał Andrzej Duda w przypadku lex TVN. W takim wypadku prezydent odmawia podpisu i w ciągu 21 dni przekazuje ją Sejmowi z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie.

Sejm może mimo weta prezydenta przyjąć zwróconą pod obrady ustawę. Zmienia się jednak forma głosowania. Nie wystarczy w takim wypadku zwykła większość głosów. W przypadku prezydenckiego weta konieczne jest 3/5 głosów za jego odrzuceniem. Z sejmowej arytmetyki wynika, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma wystarczającej liczby szabel i "lex TVN" najpewniej zakończy swój żywot w obecnej formie.

Czym jest lex TVN?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nazywana popularnie "lex TVN", której twarzą medialną jest poseł PiS Marek Suski, ma doprecyzować zapisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nieprzekraczającym 49 proc.

Propozycja zmian w prawie zbiegła się z przedłużającym się procesem odnowienia koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stacji TVN 24. Dlatego też w opinii ekspertów, opozycji i mediów, zmiany w prawie miały docelowo doprowadzić do zmiany w strukturze właścicielskiej TVN, które należy do amerykańskiej korporacji Discovery.

Ostatecznie, mi.in. ze względu na brak zmian w ustawie, TVN 24 koncesję otrzymała. Na przedłużenie koncesji czeka za to TVN 7. Koncesja na nadawanie tego kanału wygasa w lutym 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Andrzej
2 miesiące temu
Totalitaryzmu czy to prawicowego czy lewicowo-liberalnego nie będzie. Nie ma na to przyzwolenia. Najpierw ustawy potem działania.
Resti
2 miesiące temu
To chodzi może o to aby wykazać, że może w trakcie tak jak z ułaskawieniem. Dla mnoe to żałosne i tyle. Trudno o żetelne informacje gdy tak wiele mediów jest opanowane przez PiS w rózny sposób. Z moich wyczytanych informacji nie ma być tyle na TVP. Wszystko zalezy kto gdzie napisał i kiedy kto przeczytał.
e-wunio
2 lata temu
CAŁA PRAWICOWA POLSKA SIĘ WSTYDZI ZA PANA , PANIE PREZYDENCIE DUDA . WSZYSTKIE NAJWAZNIEJSZE DLA POLSKI I POLAKÓW USTAWY PAN WETOWAŁ . TERAZ POWIEDZIAŁ PAN --- PACTA SUM SERWANTA !! UMÓW NALEŻY DOTRZYMYWAĆ ---TYLKO , ZE , ZEBY NIE WYBORCY PIS , PAN NIE BYŁBY PREZYDENTEM , A PRZYPOMNĘ PANU O DOTRZYMYWANIU UMÓW --- OBIECYWAŁ PAN , ZE PO DOJŚCIU DO WŁADZY , ZROBI PAN PORZĄDEK ZE ZŁODZIEJSKIMI UMOWAMI BANKÓW Z FRANKOWICZAMI --I CO ??? PAN HORBAN -WĘGRY --DOTRZYMAŁ SŁOWA ZARAZ NA DRUGI DZIEŃ PO WYBORACH , A PAN CO ????? OJ! BIEDNA TA NASZA POLSKA --OD POWOJNIA , NIE MIAŁA SZCZĘŚCIA DO PREZYDENTÓW .
Sebek
2 lata temu
To było pewne że zawetuje. Temat zastępczy. Jeden skandal przykrywają drugim.
BRAWO PREZYDE...
2 lata temu
MĄDRA decyzja prezydenta , dość wyniszczenia Polski i zamykania prawdziwych wiadomości o przestepstwach PiS cow. Może wreszcie kłamstwa TVP będą pokazywane ...