Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Apel do rządu Donalda Tuska ws. "ukrytego podatku". "Zaczyna się wycofywać"

28
Podziel się:

Koalicja Obywatelska w kampanii wyborczej obiecała powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej. Wiele wskazuje jednak na to, że deklaracja nie zostanie spełniona. - Słowo zobowiązuje! - komentuje Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Apel do rządu Donalda Tuska ws. "ukrytego podatku". "Zaczyna się wycofywać"
Premier Donald Tusk z listą "100 konkretów", które KO obiecała zrealizować w ciągu 100 pierwszych dni rządu (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Polski Ład, czyli reforma podatkowa PiS, zmienił zasady dot. płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Najbardziej skomplikowany system obowiązuje ryczałtowców, których podzielono na trzy grupy. W ich przypadku wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od wysokości rocznego przychodu.

Wcześniej każdy płacił taką samą stawkę. Do tego część składki można był odliczyć od podatku. Koalicja Obywatelska w trakcie kampanii wyborczej obiecała przywrócenie ryczałtu. Wiceminister zdrowia na mównicy sejmowej niedawno mówił jednak o szukaniu sposobów na "uproszczenie" składki, a nie o powrocie do dawnych zasad. Na taki ruch ma brakować pieniędzy w budżecie.

- Jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wielokrotnie krytykowałem Polski Ład. Domagałem się jak najszybszego powrotu do dawnego, sprawdzonego od wielu lat i akceptowanego przez przedsiębiorców systemu rozliczania składki zdrowotnej. Zapowiedzi przedwyborcze partii tworzących obecną koalicję rządową przyjmowałem z nadzieją - przyznaje Adam Abramowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Składka zdrowotna "ukrytym podatkiem"

Rzecznik MŚP zwraca uwagę, że rozwiązanie wprowadzone w ramach Polskiego Ładu pociąga za sobą "drastyczny wzrost wysokości składki", która "tak naprawdę stała się ukrytym podatkiem". Dla wielu mikro i małych firm - jak zaznacza - jest to "koszt trudny do udźwignięcia".

Zdaniem Abramowicza wątpliwości rosną, gdy analizuje się zapowiedzi złożone przez wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw przedsiębiorczości. Przedstawiciel rządu mówił tam o dwóch możliwych wariantach.

Pierwszy z nich to wprowadzenie systemu wzorowanego na obecnej składce płaconej przez podatników na ryczałcie, od przychodów ewidencjonowanych, gdzie podstawa wymiaru jest kwotowa, z trzema progami uzależnionymi od rocznego przychodu. Druga opcja pozostawiałaby wybór każdemu z przedsiębiorców: decydowałby, czy płacić składkę według progresywnych przedziałów, w których o jej wysokości decyduje przychód, czy też płacić ją od dochodu podatkowego.

Przedsiębiorcy oczekują mapy drogowej

Abramowicz przyznaje, że propozycje rządu to "postęp" względem Polskiego Ładu. Ale przypomina jednocześnie, że obietnice wyborcze szły o wiele dalej.

Słowo zobowiązuje! Przedsiębiorcy mają pełne prawo oczekiwać, że ryczałtowa składka zdrowotna w części odliczana od podatku powróci - mówi Abramowicz, cytowany w komunikacie przesłanym money.pl.

- Oczekujemy mapy drogowej z konkretnymi terminami dojścia do celu. Jako Rzecznik MŚP i ambasador praw przedsiębiorców będę o tym przypominał, deklarując jednocześnie moją, Rady Przedsiębiorców oraz Rady Naukowej pomoc przy pracach nad projektem ustawy - podkreśla Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
215,84 zł
2 miesiące temu
Jak można przez 5 lat nie zwaloryzować zasiłku pielęgnacyjnego zaledwie wynoszącego 215,84 zł ? Pieniądze macie dla wszystkich i na wszystko tylko dla niepełnosprawnych inwalidów pieniędzy nie macie ? Gdzie my żyjemy pytanie, wspomagacie innych, a o swoich niepełnosprawnych zapominacie ? Kiedy będzie zwaloryzowany zasiłek pielęgnacyjny dla niepełnosprawnych wynoszący zaledwie 215,84 zł w MOPR od 2019 r. ? Pytanie ile można czekać na podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego ? Ile wszystko podrożało, ile podrożały leki, rehabilitacja, żywność, opłaty w ciagu 5 lat , itp. TO DRWINY z chorych i niepełnosprawnych ? Ten zasiłek powinien być już dawno zwaloryzowany. Nie wiem dlaczego pominięto i zapomniano o tej grupie niepełnosprawnych ? Zwaloryzowano renty inne i zasiłki. Czekamy na waloryzacje teraz !
wyborca
2 miesiące temu
To co chcą rządzić krajem, a liczyć nie potrafią ? Pieniędzy nie ma dla ludzi którzy pracowali i pracują, a pieniądze są inne programy na TABLETKE PO , na IN VITRO, „ Aktywny rodzic" - to nowy program wsparcia, nad którym pracuje rząd. Na opiekę nad dzieckiem do lat trzech rodzice dostaną 1,5 tys. zł,. na zatrudnienie armii ministrów i stworzenie zbędnych ministerstw ? Tu pieniądze są ? Pieniędzy nie ma na 14 dla wszystkich emerytów co pracowali w Polsce i płacili składki, nie ma pieniędzy na waloryzacje zasiłku pielęgnacyjnego w MOPR od lat nie waloryzowanego w kwocie 215,84 zł, itp. ?
obietnice
2 miesiące temu
Koalicja 13 grudnia oszukała wyborców – gdzie pieniądze z KPO miały być na drugi dzień po wygranych wyborach i co ? Gdzie obietnice, gdzie 60 000 zł kwota wolna od podatku, gdzie 5 000 zł kwota wolna od podatku, co z II waloryzacją nie będzie ? Gdzie wdowie emerytury 50 %, a nie jakieś 20 % , gdzie podwyżki zasiłków pogrzebowych, gdzie dodatek dla małżeństw z długoletnim stażem małżeńskim, gdzie paliwo po 5 zł, itd. ? Koalicja 13 grudnia przypisuje sobie, że dało 800 PLUS nie to dał rząd PISu i on to ujął w budżecie, a nie oni ! Jak oni wyglądają, jak oni mogą spojrzeć społeczeństwu w oczy nie realizując obietnic ?
pytanie
2 miesiące temu
KIEDY - kwota wolna od podatku 5 000 zł dla emerytów, kiedy obiecana kwota wolna 60 000 zł ? Kiedy waloryzacja kwoty 2900 zł o 60 % . Ile lat będą ograbiani emeryci w Polsce ? Ile lat będą emeryci kredytować obietnice rządu dla innych ? Kiedy waloryzacja zapomóg 13, 14 o 60 % / budżetówka dostaje 13 w wysokości pensji /. Co dla emerytów pytam i kiedy wreszcie załatwicie ich sprawy co z II waloryzacją - nie będzie ? Kiedy zmiany zapisu dotyczącego 14 – 14 dla wszystkich emerytów co pracowali w Polsce minimum 15 lat! Gdzie wdowie emerytury 50 %, a nie jakieś 20 % , gdzie podwyżki zasiłków pogrzebowych, gdzie dodatek dla małżeństw z długoletnim stażem małżeńskim / ile będzie leżał w zamrażarkach /, kiedy waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł nie waloryzowany od 2019 r., gdzie paliwo po 5 zł, itd. ?
TYLKO PIS RZE...
2 miesiące temu
NO I MACIE OBIECANKI RUDEGO,ON UIEDOBRZE KŁAMAC, NIGDY NIESPELNIA OBIETNIC
...
Następna strona