Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Apel ekonomistów w sprawie długu covidowego. Prezes EBC: "Nie do pomyślenia"

4
Podziel się:

Anulowanie długu covidowego jest nie do pomyślenia - oceniła prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, odpowiadając na apel 150 ekonomistów postulujących anulowanie zadłużenia państw strefy euro w EBC.

Apel ekonomistów w sprawie długu covidowego. Prezes EBC: "Nie do pomyślenia"
Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. (Wikimedia Commons)

W cytowanym przez PAP wywiadzie, Lagarde ostro sprzeciwiła się apelowi ekonomistów i zapowiedziała powrót wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Umorzenie długu covidowego jest "nie do pomyślenia" i stanowiłoby "naruszenie traktatu europejskiego, który surowo zakazuje finansowania monetarnego państw" – oceniła prezes EBC na łamach tygodnika "Le Journal du dimanche".

Lagarde podkreśliła też, że zasada ta jest jednym z fundamentalnych filarów strefy euro. Jej zdaniem wszystkie kraje strefy euro wyjdą z obecnego kryzysu z wysokim poziomem zadłużenia, jednak prezes EBC nie ma wątpliwości, że uda im się je spłacić.

Zobacz także: Rząd przygotowuje "nowy ład". "To mi przypomina lata Gierka"

W piątek ok. 150 ekonomistów z 13 krajów UE wystosowało apel o umorzenie długów państw strefy euro w EBC, który skupował obligacje tych krajów za obietnice inwestowania przez nie w ekologię i przeznaczenie środków na programy społeczne. Pod apelem w większości podpisali się ekonomiści francuscy i hiszpańscy.

Pandemia koronawirusa i wywołany nią światowy kryzys wymusił na rządach bezprecedensowe działania. Niestety, uruchomione tarcze i wsparcie finansowe są na kredyt. W ciągu dwunastu ostatnich miesięcy zadłużenie największych państw w przeliczeniu na złotówki wzrosło o dziesiątki bilionów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Zaraz!
rok temu
Przecież to jest ta sama baba, która wzywała ostatnio do cytuję uregulowania Bitcoina, nie wiedząc czym jest to kryptograficzne aktywo! Poziom Emilewicz w europejskiej wersji. Chroń nas Panie Boże przed takimi pustakami u władzy!
Tyuiopg
rok temu
Pani Ladarde na zmartwiona nie wygląda po zdjęciu widać że dobrze się miewa
Mechanik emoc...
rok temu
Historia PEWNEGO DŁUGU.. Do przeżywającego kłopoty jedynego hotelu w wiosce na pięknej greckiej wyspie przyjeżdża niespodziewanie niemiecki turysta i pyta czy są wolne pokoje. Hotelarz kiwa głową, bo prawie wszystkie są puste. Niemiec prosi o klucz, żeby zobaczyć pokój, czy mu odpowiada i jako kaucję zostawia na kontuarze 100 euro. Dostaje klucze do kilku pokoi i idzie na górę je obejrzeć. W tym czasie hotelarz bierze stówę i pędzi do rzeźnika żeby zapłacić część rachunków. Rzeźnik bierze te samą stówę i idzie do rolnika żeby mu zapłacić za świnię, którą wziął na kredyt w zeszłym tygodniu. Rolnik z tą samą stówą idzie do jedynej lokalnej prostytutki, żeby jej zapłacić za dwie ostatnie wizyty. Prostytutka z tym samym banknotem idzie do hotelu i płaci hotelarzowi 100 euro za dwie noce z klientami w hotelu. Po chwili Niemiec wraca, mówi że niestety pokoje mu się nie podobają, zabiera swoje 100 euro (ten sam banknot, tylko trochę bardziej pomięty) i wychodzi. UuuuFff udało się Tylko pomiędzy nimi nie było zadnego Es-ko-moskiego banku
Krzysztof
rok temu
Przede wszystkim praworządność..... Dług trzeba oddać....