Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Apel o zawieszenie handlu. "Dostawy do Rosji i Białorusi to w istocie dostawy śmierci"

Podziel się:

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zaapelowała w sobotę do firm handlujących z Rosją i Białorusią o wstrzymanie dostaw do tych krajów. "Dostawy do Rosji i Białorusi to w istocie dostawy śmierci" - napisano.

Apel o zawieszenie handlu. "Dostawy do Rosji i Białorusi to w istocie dostawy śmierci"
Polsko Ukraińska Izba Gospodarcza apeluje o zawieszenie dostaw do Rosji i Białorusi (Adobe Stock, IMPACT-PHOTO)

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w apelu zwróciła się do przedsiębiorców z Unii Europejskiej, którzy nadal zaopatrują reżimy w Rosji i Białorusi. Wskazała na TIR-y, które przekraczają granicę Polski i Unii Europejskiej w Terespolu.

"Apelujemy do firm, które w czasie agresji na Ukrainę prowadzą handel z Rosją i Białorusią, o zaprzestanie dostaw. Handlujecie z odpowiedzialnymi za ludobójstwo! Apelujemy do firm transportowych: dostawy do Rosji i Białorusi to w istocie dostawy śmierci. Prosimy o refleksję, pieniądze to nie wszystko!" – napisano w apelu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Apel o zaprzestanie dostaw do Rosji i Białorusi

W apelu zwrócono uwagę, że przedsiębiorcy z Ukrainy i Polski ponoszą konsekwencje rosyjskiej agresji, jakimi są zniszczenia przedsiębiorstw, konieczność przerwania i relokacji działalności gospodarczej. Wskazano, że ofiarami wojny są ukraińscy pracownicy, których dzieci i żony giną podczas nalotów na osiedla mieszkaniowe. W apelu przypomniano, że ponad milion ukraińskich kobiet i dzieci musiało uciekać przed śmiercią do Polski.

"Handlujący z Rosją i Białorusią, transportowcy – zastanówcie się, w czym uczestniczycie. Tej odpowiedzialności nie zdejmie żaden PR i CSR" – napisano w apelu.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza wezwała także polski rząd do podjęcia szybkich i zdecydowanych kroków prowadzących do skutecznej izolacji handlowej Rosji i Białorusi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz także: Kijów zostanie oblężony? Gen. Pacek tłumaczy strategię armii rosyjskiej

W sobotę podczas konferencji prasowej rzecznik Piotr Müller odniósł się do kwestii transportu ciężarówkami towarów do Rosji i Białorusi. Jak powiedział rzecznik rządu, Rada Europejska nie zgodziła się na wstrzymanie transportu samochodowego do obu tych krajów. Dodał, że rząd szuka "takich rozwiązań i takich furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność", ale decyzja o ich wykorzystaniu musi zostać podjęta wspólnie przez wszystkie naszego regionu. Piotr Müller powiedział także, że w sprawie koordynacji takiej decyzji premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Litwy.

Jak pisaliśmy wcześniej, firmy transportowe przeżywają exodus pracowników, którzy wracają do kraju walczyć z Rosjanami. Liczba kierowców w branży od rosyjskiej agresji spadła o 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP