Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

ArcelorMittal uruchomi wygaszony piec. Start za 2 miesiące

36
Podziel się

ArcelorMittal poinformował, że wznawia działanie pieca w swojej krakowskiej hucie. Ma on zacząć działać na przełomie marca i kwietnia. - Bardzo cieszy nas ta decyzja - komentuje w money.pl minister Jadwiga Emilewicz.

Na przełomie marca i kwietnia piec w hucie w Krakowie ma zacząć znowu działać
Na przełomie marca i kwietnia piec w hucie w Krakowie ma zacząć znowu działać (arcelormittal)
bDHFHGmZ

- Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – wyjaśnia Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland w komunikacie spółki.

Wielki piec został wygaszony 23 listopada 2019 roku. Wcześniej odłożony w czasie został postój, który pierwotnie zaplanowany był na wrzesień bieżącego roku.

bDHFHGnb

Związkowcy wściekali się wówczas, że to de facto oznacza "koniec firmy" dla pracowników. Mówili, że część pracowników będzie jeździła do Dąbrowy Górniczej, część będzie zagospodarowana na miejscu w Krakowie, a część będzie otrzymywać wynagrodzenie postojowe.

Dziś są zadowoleni, o czym pisaliśmy w money.pl. - Nie ma co ukrywać, jesteśmy szczęśliwi - mówi money.pl Roman Wątkowski, związkowiec z krakowskiej huty.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

bDHFHGnh

Potwierdzała to sama spółka.

W ArcelorMittal pracuje ok. 1,1 tys. osób, z czego 300 to pracownicy firm zewnętrznych. Spółka zapowiedziała już w listopadzie, że nie zamierza zwalniać około 800 własnych pracowników zatrudnionych w części surowcowej.

Część załogi miała się zajmować konserwacją krakowskiego wielkiego pieca, część otrzymała propozycję pracy przy podobnej instalacji w hucie w Dąbrowie Górniczej, a niewielka część - jak ocenili przedstawiciele koncernu - otrzyma obniżone wynagrodzenie, tzw. "postojowe".

- Bardzo cieszy nas decyzja Arcelor Mittal o ponownym uruchomieniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie - mówi money.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Niezmiernie cieszy także zaangażowanie Arcelor Mittal w proces rewitalizacji i przywrócenia terenów Nowej Huty dla nowego przemysłu.

bDHFHGni

Premier: winna Unia Europejska

Na temat wygaszenia pieca wypowiadał się również Mateusz Morawiecki. - Wszystko przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Musimy sobie radzić z problemem, który spadł nam na głowę - mówił w RMF FM w listopadzie.

- Rozmawiałem kilkakrotnie z nowym właścicielem huty ArcelorMittal – bo pamiętajmy, że poprzednie rządy doprowadziły do jej sprzedaży. Gdyby huta nadal była państwowa, sytuacja pracowników mogłaby być inna – dodawał.

Jak wynika z informacji money.pl, Morawiecki miał dyskutować na temat spółki i wygaszonego pieca podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

bDHFHGnj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHFHGnC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
TROLL:
rok temu
Panie premierze, proszę nie opowiadać, po raz kolejny, herezji!!! Gdyby Mittal nie kupił Polskich Hut Stali to kombinat w Krakowie już dawno byłby zlikwidowany!!!
Adrian
rok temu
No to Kraków znów bedzie miał czym oddychać
bielawa
rok temu
Brednie Pinokio opowiada.jak byłaby państwowa to już dawno by jej nie było. Kłamie wyrachowany karierowicz
bDHFHGnD
kiel
rok temu
Jak tylko w Belgii naprawią, to w Polsce znowu zamkną.
podpowiem
rok temu
A co będzie po remoncie huty ArcelorMittal w Gandawie. Powiem huta podkrakowska będzie zamknięta. Bo nikt nie będzie dopłacał do businessu.
...
Następna strona