Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP pożyczy pieniądze. Dla firm dotkniętych koronawirusem

1
Podziel się:

Pożyczka finansująca wynagrodzenia dla pracowników oraz dodatkowe środki na pokrycie deficytu w kapitale obrotowym – tak wygląda propozycja pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii Covid-19.

 Pożyczki to jedne z najważniejszych narzędzi pomocowych, przygotowanych dla przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Pożyczki to jedne z najważniejszych narzędzi pomocowych, przygotowanych dla przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach Tarczy Antykryzysowej. (Adobe Stock)

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE

Pożyczki to jedne z najważniejszych narzędzi pomocowych, przygotowanych dla przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach Tarczy Antykryzysowej. Proces wnioskowania i wypłat został maksymalnie uproszczony i może być przeprowadzony całkowicie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.arp-tarcza.pl.

Pożyczka na wypłaty dla pracowników skierowana jest do małych i średnich podmiotów a przy rozpatrywaniu wniosku nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Firma musi jedynie wykazać, że brakuje jej środków na wypłatę pensji a także przedstawić analizę płynności.

Niezbędne jest również udokumentowanie stabilnej sytuacji przedsiębiorstwa w okresie przed pandemią Covid-19. Warto zaznaczyć, że pieniądze w ramach pożyczki będą trafiać bezpośrednio na konta pracowników. Okres finansowania kredytu może wynieść maksymalnie dwa lata.

Obowiązuje jednocześnie dwunastomiesięczna karencja na spłatę. To niezwykle ważne w sytuacji, gdy dochody firmy są ograniczone lub ich po prostu nie ma. Środki w ramach pożyczki mogą być wypłacone jednorazowo lub w transzach.

5 mln na 5 lat

Przetrwanie trudnego czasu przez firmy to również możliwość skorzystania z pożyczki na pokrycie deficytu w kapitale obrotowym. Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała rozwiązanie dla podmiotów, których obroty przekraczają 4 mln zł i które w ubiegłym roku notowały zyski. Wysokość pożyczki może wynieść od 800 tysięcy do 5 mln zł. Okres spłaty można rozłożyć na 5 lat a karencja to 15 miesięcy. W przypadku obu pożyczek, oprocentowanie będzie zgodne z obowiązującą stawką WIBOR a koszt prowizji zostanie utrzymany na poziomie 0,2 proc.

Agencja Rozwoju Przemysłu nie pobiera żadnych opłat za złożenie i analizę wniosku oraz za przedterminową spłatę.

Nie tylko pożyczki

Dokumenty, które należy złożyć we wniosku o pożyczkę na pokrycie deficytu to sprawozdania finansowe za lata 2018-2019, informacje o zobowiązaniach finansowych oraz liczbie osób zatrudnionych w firmie lub planowanych w tym zakresie zmianach. Niezbędne jest również przedstawienie przez przedsiębiorcę planu wpływów i wydatków na najbliższe 12 miesięcy, zakładając ewentualne ograniczenia i problemy w prowadzeniu działalności, związane z Covid-19.

Oprócz pożyczek, ARP oferuje również leasing operacyjny z karencją w spłacie skierowany do podmiotów sektora transportowego, które – w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Przeznaczony jest na refinansowanie posiadanych leasingów w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych. Kwota leasingu może sięgać 5 mln zł netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat.

Artykuł powstał we współpracy z Impact CEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
vald
4 lata temu
Ja wolę z faktoringu w nfg korzystać, zamiast pożyczać.