Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

ASF. Minister Ardanowski: Nie jestem w stanie zmusić Polskiego Związku Łowieckiego do skutecznego odstrzału dzików

14
Podziel się:

Zgodnie ze stanowiskiem szefa resortu rolnictwa ws. Jana Krzysztofa Ardanowskiego ws. ASF, rolnicy powinni naciskać na lokalne koła łowieckie, by ich członkowie zaczęli intensywnie odławiać dziki. Jak przekonuje, on sam nie ma wpływu na myśliwych.

ASF. Minister Ardanowski: Nie jestem w stanie zmusić Polskiego Związku Łowieckiego do skutecznego odstrzału dzików
ASF. Minister Ardanowski: Nie jestem w stanie zmusić Polskiego Związku Łowieckiego do skutecznego odstrzału dzików (Facebook.com)

ASF. Minister Ardanowski: Nie jestem w stanie zmusić Polskiego Związku Łowieckiego do skutecznego odstrzału dzików

- Jest problem dzików i po raz kolejny powtórzę, że nie jestem w stanie zmusić Polskiego Związku Łowieckiego do skutecznego odstrzału dzików. Notabene zdanie organizacji ekologicznych, m.in. WWF, który jest obecny na posiedzeniu, jest takie... Przypomnę, co się działo na początku roku, kiedy minister środowiska zalecił odstrzały. Co pojawiło się w Polsce w debacie publicznej? Dziki chcą wymordować. To teraz ci wszyscy, którzy wtedy protestowali przeciw odstrzałowi dzików, są współwinni przenoszenia choroby - zaznaczył Ardanowski podczas posiedzenia dot. m.in. ASF.

Zobacz także: Oglądaj: ASF i odstrzał dzików. Kołodziejczak: "Myśliwi są hobbystami, należy zaangażować służby"

Jego zdaniem w temacie ASF należy robić wszystko, by skutecznie wywierać nacisk na lokalne koła łowieckie. Zaznaczał przy tym, że czynność ta nie leży w kompetencjach resortu rolnictwa i to właśnie rolnicy powinni lokalnie najbardziej zabiegać o prowadzenie odstrzałów.

Jednocześnie głośny sprzeciw co do skuteczności działań ministra rolnictwa w walce z ASF wyrażają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzyści KO wystąpili do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie epidemii wirusa ASF w Polsce.

ASF. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w temacie walki z wirusem

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że gdy wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) opanuje cały kraj, Polska na wiele lat zostanie wykluczona z rynku sprzedaży produktów z wieprzowiny i ucierpi na tym eksport i całe polskie rolnictwo.

*Czytaj też: *[ASF. Pierwszy przypadek wirusa na Dolnym Śląsku] (https://www.money.pl/gospodarka/asf-pierwszy-przypadek-wirusa-na-dolnym-slasku-6450600678811777a.html)

- Jest to zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej i wzywamy z tego miejsca rząd, pana ministra rolnictwa do zwiększenia finansowania bioasekuracji, bo musi być dobra ochrona, prawidłowa bioasekuracja, przestrzeganie reguł, wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej (...) - ocenił.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Kazimierz
5 lata temu
"...w temacie ASF należy robić wszystko, by skutecznie ..." -wszyscy od lat to mówią, a 'zarażonych' obszarów jest w kraju coraz więcej. Jeżeli 'główny rolnik' nic nie może, to niech przestanie nim być, a na razie 'główny żołnierz mógłby w którąś niedzielę wpuścić OT do lasu, żeby wystrzelali 'każdą żywą świnię'. Trzeba by te zastrzelone z lasu wywieźć -ale od późnej wiosny znów mielibyśmy tylko 'lokalne ogniska', które do jesieni dałoby się zlikwidować. Zdrowe dziki szybko przyszłyby z Niemiec i zastąpiły te zastrzelone -a przepisy o polowaniu, kołach łowieckich, itp. wypadałoby przejrzeć (może się do 'ulepszenia' nadają?).
KaaBoom
5 lata temu
A po co mam polować? Przecież myśliwy to jak przestępca dla niektórych spokojnie nam mięsa nie braknie A z przyjemnością popatrzę jak ceny mięsa pójdą 500% w górę co wtedy powiecie znawcy ekkologi z blokowiska...
Nick
5 lata temu
Należy wprowadzić ustawę i przeznaczyć sŕodki i załatwić problem jak w Danii
ww
5 lata temu
Panie Ardanowski przerzuciłes ciężar walkiz ASF na mysliwych , myslisz ,ze ja beda dokładał do interesu ,bo ty tak chcesz ,brak chłodni ,myśliwy musi szukać chłodni wiezie go do chłodni ,potem musi go odebrac i jeszcze za niego zapłacić ,poliucz sobie chłopie ile to kosztuje amunicja ,paliwo czas
Zar
5 lata temu
Wymagajmy od ludzi, oszczędźmy dziki...