Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

ASF przyspiesza. Zaraza na jednej trzeciej terytorium Polski

26
Podziel się:

Do czerwca wykryto sześć ognisk ASF u świń, w lipcu – już 11, a jak ustaliła nieoficjalnie "Rzeczpospolita", Główny Inspektorat Weterynarii przygotowuje właśnie informację o dwóch kolejnych ogniskach. Zaraza jest już obecna na jednej trzeciej terytorium Polski.

Na lipiec przypadło ponad 60 proc. wykrytych w tym roku przypadków zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Na lipiec przypadło ponad 60 proc. wykrytych w tym roku przypadków zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń. (Wikimedia Commons)

W sumie w całym 2019 r. wykryto 48 ognisk ASF u świń i 2477 przypadków u dzików. W tym roku ognisk jest 17, ale przypadków u dzików – 2879 – wylicza "Rzeczpospolita".

Wirus najszybciej rozprzestrzenia się właśnie latem.

– Nie znamy powodów tej sezonowości, czy wynika ona z tego, że rolnicy dalej są nieostrożni i stawiają pod chlewniami maszyny, którymi jeżdżą po polach, czy to muchy, czy zanieczyszczenia paszy wirusem – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes stowarzyszenia hodowców PolPig.

Zobacz także: Obejrzyj: Cios w branżę mięsną. Jesteśmy potęgą, choć są problemy

Producenci wieprzowiny domagają się dalszej redukcji populacji dzików. W dużych polowaniach w pierwszym kwartale myśliwi odstrzelili blisko 30 tys. dzików. Wykryto u nich jednak tylko 122 przypadki ASF. Z kolei aż 1300 wykryto u znalezionych w lesie padłych zwierząt.

Niemcy od pewnego czasu mówią o budowie stałego płotu na granicy z Polską – by powstrzymać wędrówki dzików z Polski. Berlin jest coraz bliżej podjęcia takiej decyzji. Jesienią tematem ma się zająć Bundestag. Brandenburgia i Saksonia mają już tymczasowe płoty, a trzeci land graniczący z Polską, Meklemburgia, ogłosił budowę takiego płotu w lipcu.

Wirus trafia i do małych gospodarstw, i do dużych. Ostatnie dwa ogniska choroby (16. i 17.) wykryto w gospodarstwach w województwie lubuskim i lubelskim, na przeciwległych krańcach kraju, gdzie utrzymywano po ok. 20 zwierząt. Z kolei 15. ognisko wykryto pod koniec lipca w warmińsko-mazurskim: w hodowli składającej się z 708 świń.

Pisaliśmy, już, że eksperci są zgodni, że obecnie zwalczanie ASF ogranicza się jedynie do wzmożonych ochrony własnych stad. Zaleca się również skuteczną bioasekurację, która okazuje się jedynym skutecznym narzędziem pozwalającym na ograniczenie ryzyka przedostania się wirusa na fermy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
jager
4 lata temu
Na chwilą obecną jest 41 ognisk ASF- u u świń.Jeszcze niedawno minister Ardanowski mówił o opanowaniu ASU w Polsce.
Zbyszek
4 lata temu
Myśliwi zabijają dziki te krwawią nikt nie wie który zarażony bo badań na miejscu się nie robi, zakażona krew zostaje rozniesiona po całej okolicy. Metoda na rozprzestrzenię się ASF. Odstrzał dzików to najlepszy sposób aby zaraza się rozniosła.
Żaba
4 lata temu
Jak zniknie pis znikną choroby
rolnik
4 lata temu
Można muchy łapać i karać rolników .Całe stada dzików spotykamy na polach (kiedyś były w lesie i w jego pobliżu ) .Latem są żniwa ( świeże ziarno i słoma ) ,więc żadne odkrycie ,że zwiększa się liczba zachorowań Jako rolnik staram się ,by zboże i słoma leżakowały max długo przed podaniem świniom .P,S, Pan prezes pewno wychowany w centrum Warszawy .
janusz
4 lata temu
To nie dziki przenoszą wirusa...tylko ludzie. Rolnicy nie trzymają reżimu sanitrnego.
...
Następna strona