Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ASF zamyka nam rynki. Wieprzowina rekordowe ceny może osiągnąć latem

7 zł za kilogram - tyle w letnich miesiącach może kosztować wieprzowina. Byłby to nowy rekord cenowy - twierdzą analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ceny schabu w sklepach w rok podskoczyły o 60 proc.

Globalne kłopoty rolników i hodowców wpływają na ceny żywności w Polsce - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Ptasia grypa zamknęła nam ekspert poza unię drobiu, korona wirus zamyka restauracje i produkcję w Chinach, pożary w Australii niszczą uprawy na ASF w Europie wpływy na ceny mięsa - wylicza dziennik.

"Lex Ardanowski" nie rozwiąże problemu ASF w Polsce - uważa WWF.
ASF. WWF komentuje "lex Ardanowski": zamiast rozwiązywać problem, tworzymy kolejne

Wieprzowina na koniec stycznia kosztowała 5,75 zł za kg. To nieco mniej niż w grudniu, gdy utrzymywały się na wysokim poziomie 6,3 zł za kg. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pytani przez "Rz", po obniżce cen mięso to znów wraca na tory i zacznie drożeć.

Andrzej Duda podpisał "lex Ardanowski". Piotr Zgorzelski popiera decyzję

Nowe rekordy najprawdopodobniej ustanowi latem. Jak ocenia Jakub Olipra z Credt Agricole za wieprzowinę będzie trzeba wówczas zapłacić 7 zł.

Rosnącą cenę skorygować może skorygować wirus ASF. Jeżeli rozprzestrzeni się w Niemczech, jednym największych eksporterów tego mięsa, wówczas zatknięte zostaną dla niego rynki zewnętrze, a to oznacza więcej mięsa w UE i możliwe spadki cen - pisze "Rz".

ASF spowodowało w Chinach, największym światowym producencie wieprzowiny, spadek produkcji o 15 proc. Eksperci USDA, cytowani przez dziennik, prognozują, że w 2020 r. produkcja ta obniży się o kolejne 23 proc.

Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF.
Wirus ASF w Polsce. Minister Ardanowski zapowiada drakońskie ustawy

Na razie jednak eksport do Chin bije rekordy podbijając równocześnie ceny. Ceny schabu w sklepach w rok podskoczyły o 60 proc. Skup świń podrożał o 48 proc. - pisał niedawno "Forsal".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2020

O TAKTYLKO SIE CIESZYC ZE POLACY JUZ PRZESTAJA JESC MIESO , BRAWO

13-02-2020

jaZ treści artykułu wynika, że ceny wieprzowiny wzrosną, a nawet spadną. Bardzo logiczne.

14-02-2020

SjdhrbAutorze tego artykułu, jest on napisany tak niechlujnie, że aż oczy bolą. Nie sprawdzają Wam tam literówek itp przed publikacją?

Rozwiń komentarze (6)