Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wirus ASF w Polsce. Minister Ardanowski zapowiada drakońskie ustawy

215
Podziel się

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski chce rozprawić się z ASF tak, jak robią to Niemcy. Zapowiada drakońskie ustawy, które przymuszą do odstrzału chorych dzików.

Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF.
Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF. (East News, Bartosz Krupa/East News)
bDzhmyzp

- Podobnie jak poszczególne kraje, działając w pojedynkę nie rozwiążą problemu głodu na świecie, tak nie poradzą one sobie też z epidemiami wśród zwierząt, jak afrykański pomór świń (ASF) - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez PAP.

Minister rolnictwa wskazuje, że podejście do ASF się zmienia. Przypomina, że Polska przez lata chroniła Europę Zachodnią przed ASF i ponosiła przy tym wielomilionowe koszty. Zasugerował, że oczekiwałby pomocy ze strony innych krajów, ale też przyznał, że ma plan, jak poradzić sobie z problemem. Nawiązuje przy tym do działań podejmowanych przez Niemcy.

bDzhmyzr

- Niemcy mówią, że jeżeli nie dokonacie zmniejszenia populacji dzików, to nie poradzicie sobie z tą chorobą. Sama bioasekuracja nie wystarczy. Profilaktycznie Niemcy wybili u siebie bardzo dużą liczbę dzików. Myśliwi mają tu nałożone obowiązkowe indywidualne odstrzały, które muszą wykonać i robią to - podkreśla minister.

Zobacz także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Zwraca uwagę, że w naszym kraju jest tu wolna amerykanka.

bDzhmyzx

- Polski Związek Łowiecki, do tego powołany, twierdzi, że nie będzie polował. Musimy zatem wprowadzać drakońskie ustawy - zapowiada.

Na czym będą polegać? Kilka dni temu minister Ardanowski sugerował, że ustawa ma zmienić kilka innych ustaw tak, by dać uprawnienia wojsku, policji i przymusić myśliwych do odstrzału dzików. Mają też być kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

Jedna z ustaw została już przyjęta przez senat. O kilku założeniach ministerstwo rolnictwa pisało w mediach społecznościowych. Strategia walki z ASF ma opierać się na trzech filarach. W tym właśnie na "redukcji populacji dzików".

bDzhmyzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzhmyzS
KOMENTARZE
(215)
łowiec
rok temu
Potrafi ktoś wyjaśnić jak to się dzieje, że znajduje się chore, martwe dziki po trzysta, czterysta km od miejsc ich występowania na terenach do tej pory wolnych od tej choroby ??? Dziki są zwierzętami terytorialnymi i nie wędrują tak daleko, tym bardziej chore.
Taka prawda
12 miesięcy temu
To nie dziki roznoszą chorobę tylko weterynarze i sami rolnicy polując na dziki i nie zachowując środków ostrożności.
qwerty
12 miesięcy temu
A MOŻE USTAWY, KTÓRE NAKAŻĄ WYDALENIE Z KRAJU PISOBOLSZEWIKÓW?
bDzhmyzT
ren
rok temu
Nie ma ten kraj szczęścia do ministrów rolnictwa, co jeden to lepszy w pomysłach.
abc
12 miesięcy temu
chodzi chyba o to żeby suweren do lasu nie wchodził
...
Następna strona