Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wirus ASF w Polsce. Minister Ardanowski zapowiada drakońskie ustawy

215
Podziel się:

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski chce rozprawić się z ASF tak, jak robią to Niemcy. Zapowiada drakońskie ustawy, które przymuszą do odstrzału chorych dzików.

Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF.
Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF. (East News, Bartosz Krupa/East News)

- Podobnie jak poszczególne kraje, działając w pojedynkę nie rozwiążą problemu głodu na świecie, tak nie poradzą one sobie też z epidemiami wśród zwierząt, jak afrykański pomór świń (ASF) - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez PAP.

Minister rolnictwa wskazuje, że podejście do ASF się zmienia. Przypomina, że Polska przez lata chroniła Europę Zachodnią przed ASF i ponosiła przy tym wielomilionowe koszty. Zasugerował, że oczekiwałby pomocy ze strony innych krajów, ale też przyznał, że ma plan, jak poradzić sobie z problemem. Nawiązuje przy tym do działań podejmowanych przez Niemcy.

- Niemcy mówią, że jeżeli nie dokonacie zmniejszenia populacji dzików, to nie poradzicie sobie z tą chorobą. Sama bioasekuracja nie wystarczy. Profilaktycznie Niemcy wybili u siebie bardzo dużą liczbę dzików. Myśliwi mają tu nałożone obowiązkowe indywidualne odstrzały, które muszą wykonać i robią to - podkreśla minister.

Zobacz także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Zwraca uwagę, że w naszym kraju jest tu wolna amerykanka.

- Polski Związek Łowiecki, do tego powołany, twierdzi, że nie będzie polował. Musimy zatem wprowadzać drakońskie ustawy - zapowiada.

Na czym będą polegać? Kilka dni temu minister Ardanowski sugerował, że ustawa ma zmienić kilka innych ustaw tak, by dać uprawnienia wojsku, policji i przymusić myśliwych do odstrzału dzików. Mają też być kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

Jedna z ustaw została już przyjęta przez senat. O kilku założeniach ministerstwo rolnictwa pisało w mediach społecznościowych. Strategia walki z ASF ma opierać się na trzech filarach. W tym właśnie na "redukcji populacji dzików".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(215)
totuta#@23Q-0...
2 lata temu
Mają "nałożone obowiązkowe odstrzały"? A chłopski filozof o planach łowieckich realizowanych przez koła łowieckie słyszał? I o tym, że na dziki nie ma limitu ilościowego? Związek Łowiecki "twierdzi, że nie będzie polował"? A kto to temu geniuszowi powiedział? Izdebski? Żeby Związek zlikwidować i spróbować się uwłaszczyć na jego majątku i polowaniach? Niekompetentny, acz zawzięty chłopek-roztropek.
ja
2 lata temu
Jaki przymus? To hobby, a nie przymus!
Pancz
2 lata temu
Ludzie przejrzyjcie na oczy: nie ma w naszym kraju wirusa ASF !
eco
2 lata temu
wracamy do głębokiej komuny w wykonaniu Pana Ardanowskiego . Jak można grupie hobbystów narzucić by za swoje pieniądze realizowali błędną w sprawie ASF politykę państwa? Niech stworzą zawodowych myśliwych, ale za nich trzeba płacić i to już jest be...
elf
2 lata temu
Coś za pewny siebie jesteś ardanowski,szyszka też niszczyła przyrodę i zwierzęta no i spadła z choinki.
...
Następna strona