Notowania

Wirus ASF w Polsce. Minister Ardanowski zapowiada drakońskie ustawy

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski chce rozprawić się z ASF tak, jak robią to Niemcy. Zapowiada drakońskie ustawy, które przymuszą do odstrzału chorych dzików.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Jan Ardanowski zapowiada walkę z ASF. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

- Podobnie jak poszczególne kraje, działając w pojedynkę nie rozwiążą problemu głodu na świecie, tak nie poradzą one sobie też z epidemiami wśród zwierząt, jak afrykański pomór świń (ASF) - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez PAP.

Minister rolnictwa wskazuje, że podejście do ASF się zmienia. Przypomina, że Polska przez lata chroniła Europę Zachodnią przed ASF i ponosiła przy tym wielomilionowe koszty. Zasugerował, że oczekiwałby pomocy ze strony innych krajów, ale też przyznał, że ma plan, jak poradzić sobie z problemem. Nawiązuje przy tym do działań podejmowanych przez Niemcy.

- Niemcy mówią, że jeżeli nie dokonacie zmniejszenia populacji dzików, to nie poradzicie sobie z tą chorobą. Sama bioasekuracja nie wystarczy. Profilaktycznie Niemcy wybili u siebie bardzo dużą liczbę dzików. Myśliwi mają tu nałożone obowiązkowe indywidualne odstrzały, które muszą wykonać i robią to - podkreśla minister.

Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Zwraca uwagę, że w naszym kraju jest tu wolna amerykanka.

- Polski Związek Łowiecki, do tego powołany, twierdzi, że nie będzie polował. Musimy zatem wprowadzać drakońskie ustawy - zapowiada.

Na czym będą polegać? Kilka dni temu minister Ardanowski sugerował, że ustawa ma zmienić kilka innych ustaw tak, by dać uprawnienia wojsku, policji i przymusić myśliwych do odstrzału dzików. Mają też być kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

Jedna z ustaw została już przyjęta przez senat. O kilku założeniach ministerstwo rolnictwa pisało w mediach społecznościowych. Strategia walki z ASF ma opierać się na trzech filarach. W tym właśnie na "redukcji populacji dzików".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: asf, dziki, jan krzysztof ardanowski, rolnictwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2020

Pytania o Polskędlaczego NIKT i NIGDY na świecie publicznie nie występuje przeciw swojemu krajowi, a PO SLD i PSL, robią to od lat?

19-01-2020

łowiecPotrafi ktoś wyjaśnić jak to się dzieje, że znajduje się chore, martwe dziki po trzysta, czterysta km od miejsc ich występowania na terenach do tej … Czytaj całość

19-01-2020

Taka prawdaTo nie dziki roznoszą chorobę tylko weterynarze i sami rolnicy polując na dziki i nie zachowując środków ostrożności.

Rozwiń komentarze (215)