Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wirus ASF w Polsce. Ardanowski: "Dłużej nie można czekać, szykowana jest specustawa"

52
Podziel się

- Zaproponowałem specustawę do przymuszania myśliwych do odstrzału dzików - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak przyznał, dłużej nie można czekać, wirus dotarł do Wielkopolski. Propozycja nowego prawa ma jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Wirus ASF w Polsce. Ardanowski: "Dłużej nie można czekać, szykowana jest specustawa"
(PAP, Paweł Supernak)
bDyTqqol

- Bez odstrzału dzików nie poradzimy sobie z wirusem - przekonywał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie Programie Pierwszym Polskiego Radia. Nawiązał też do protestów ekologów, którzy uniemożliwiały takie działania. Jak dodał, grodzenie nie jest rozwiązaniem - na przykład na terenie ogrodzonym 36-km płotem miało zostać do 10 dzików, a jest ok. 200.

Ani wojsko, ani policja nie są w tej chwili uprawnieni do odstrzału dzików. Uprawnieni są myśliwi, ale tu sprawa wcale nie jest prosta. - Myśliwi mówią: "My w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy. Jesteśmy oprócz tego stowarzyszeniem społecznym" i pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu - mówił w Polskim Radiu Ardanowski.

Dlatego wkrótce zaproponuje specustawę, która umożliwi przeprowadzenie odstrzału dzików. Ma być restrykcyjna, ale jego zdaniem tylko przez takie przepisy można zredukować populację dzików, które przenoszą chorobę i zagrażają polskiej trzodzie chlewnej.

bDyTqqon

- Dłużej nie można czekać - powiedział.

Zobacz także: Obejrzyj także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Ustawa ma zmienić kilka innych ustaw tak, by dać uprawnienia wojsku, policji i przymusić myśliwych do odstrzału dzików. Mają też być kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

bDyTqqot

Minister zapewnił, że NIE chodzi o wybicie wszystkich dzików w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyTqqoO
KOMENTARZE
(52)
semka
rok temu
Jak ja mam jeździć, siedzieć, marznąć, płacić kupę kasy i jeszcze użerać się z ekologami i wysłuchiwać obelg za mordowanie dzików - to mam to w nosie. Niech ekolodzy płacą za szkody i wezmą się po swojemu za tą zwierzynę/
Lex
rok temu
Nalezalo kupic rok temu kolom lowieckim 1000 chlodni i NAKAZAC masowe polowania, uratowalibyscie Polske zachodnia chociaz.A nie zrobiliscie nic.Zal bylo milionow, szykujcie miliardy.
kkkkkkkkkkkkk...
rok temu
jak ASF był na wschodzie to nic nie trzeba było robić .....ale teraz trzeba chronić .....Niemcy
bDyTqqoP
nanader
rok temu
Rząd powinien specustawą nakazać przeciwdziałanie ASF przeciwnikom odstrzałowi. Za każde nowe zarażenie w danym rewirze, odpowiedzialnemu ekologowi należałaby się grzywna. Nie sobie robią tak etycznie, jak chcą, z takim samym budżetem, gdyby to miał być odstrzał. Zobaczylibyśmy, jak to u nich z tą etyką.
Hipokryci !
rok temu
Znaleźli sprawcę nieszczęścia. A kto wprowadził zakaz odstrzału dzików i polowań na terenach wschodnich w momencie pojawienia się ASF ??? !!!!!!!!!! A co z pomysłem budowy płotu ??? A kto blokuje wykonywanie polowań ??? A kto zezwala na wyłączanie z polowań terenów , przykład miasto Sopot ????
...
Następna strona