Notowania

Wirus ASF w Polsce. Ardanowski: "Dłużej nie można czekać, szykowana jest specustawa"

- Zaproponowałem specustawę do przymuszania myśliwych do odstrzału dzików - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak przyznał, dłużej nie można czekać, wirus dotarł do Wielkopolski. Propozycja nowego prawa ma jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Paweł Supernak)

- Bez odstrzału dzików nie poradzimy sobie z wirusem - przekonywał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie Programie Pierwszym Polskiego Radia. Nawiązał też do protestów ekologów, którzy uniemożliwiały takie działania. Jak dodał, grodzenie nie jest rozwiązaniem - na przykład na terenie ogrodzonym 36-km płotem miało zostać do 10 dzików, a jest ok. 200.

Ani wojsko, ani policja nie są w tej chwili uprawnieni do odstrzału dzików. Uprawnieni są myśliwi, ale tu sprawa wcale nie jest prosta. - Myśliwi mówią: "My w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy. Jesteśmy oprócz tego stowarzyszeniem społecznym" i pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu - mówił w Polskim Radiu Ardanowski.

Dlatego wkrótce zaproponuje specustawę, która umożliwi przeprowadzenie odstrzału dzików. Ma być restrykcyjna, ale jego zdaniem tylko przez takie przepisy można zredukować populację dzików, które przenoszą chorobę i zagrażają polskiej trzodzie chlewnej.

- Dłużej nie można czekać - powiedział.

Obejrzyj także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Ustawa ma zmienić kilka innych ustaw tak, by dać uprawnienia wojsku, policji i przymusić myśliwych do odstrzału dzików. Mają też być kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

Minister zapewnił, że NIE chodzi o wybicie wszystkich dzików w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, odstrzał dzików, dziki, jan krzysztof ardanowski, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2019

LexNalezalo kupic rok temu kolom lowieckim 1000 chlodni i NAKAZAC masowe polowania, uratowalibyscie Polske zachodnia chociaz.A nie zrobiliscie nic.Zal … Czytaj całość

11-12-2019

semkaJak ja mam jeździć, siedzieć, marznąć, płacić kupę kasy i jeszcze użerać się z ekologami i wysłuchiwać obelg za mordowanie dzików - to mam to w nosie. … Czytaj całość

11-12-2019

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkjak ASF był na wschodzie to nic nie trzeba było robić .....ale teraz trzeba chronić .....Niemcy

Rozwiń komentarze (51)