Notowania

AstraZeneca zostawi w Polsce 1,5 mld złotych. Pierwszy kontrakt Polski w Davos

1,5 mld zł przywiezie ze Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki. W Davos premier ogłosił, że medyczny gigant AstraZeneca chce rozwijać w Warszawie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe - donosi ze Światowego Forum Ekonomicznego Mateusz Ratajczak z money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki do Davos przyleciał wprost z Japonii. I pierwszego dnia wizyty ogłosił dużą inwestycję (Fot: PAP/Leszek Szymański)

Krótkie oświadczenie, 5 minut przemówień i 1,5 mld zł wędruje do Polski. A przynajmniej na pierwszy rzut oka. Premier Mateusz Morawiecki w środę rozpoczął wizytę w szwajcarskim Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne. W środę w ciągu dnia premier spotkał się z prezesem firmy AstraZeneca - Leifem Johanssonem. I już kilka godzin później panowie wspólnie ogłosili miliardową inwestycję w Polsce.

Donald Trump do Davos przyleciał helikopterem. Jego delegacja będzie musiała za niego zapłacić
"Amerykański sen wrócił!". Donald Trump otwiera Światowe Forum Ekonomiczne i płaci 5 mln dolarów za 2 dni przechwałek

Koncern, tworzący między innymi leki stosowane w walce z nowotworami, na całym świecie zatrudnia ponad 60 tys. osób. Niebawem najpewniej zwiększy zatrudnienie w Warszawie. Firma w Polsce obecna jest od niemal trzech dekad, a warszawski oddział i tak jest już jednym z największych na świecie. Nie zmienia to faktu, że koncern w najbliższych latach ma znacznie poszerzyć obecność nad Wisłą.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, rozmowy w tej sprawie toczyły się przez kilka miesięcy, a ich finał przypadł właśnie na czas Światowego Forum Ekonomicznego. Jak tłumaczył podczas krótkiej konferencji prasowej, jest przekonany, że takie inwestycje tworzą w Polsce wysokopłatne miejsca pracy.

Zobacz także: Brakuje leków w Polsce. "Jesteśmy w ogonie Europy"

- Badania i rozwój to obszar, na którym nam wyjątkowo zależy. To tutaj jest miejsce dla najlepszych specjalistów, to tutaj są wysokopłatne miejsca pracy. I właśnie dziś możemy podsumować kilkumiesięczny okres rozmów na temat bardzo dużej inwestycji w Polsce - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szwajcarskie Davos w styczniu na trzy dni staje się stolicą polityki i biznesu
Konferencja jak wojna. Na ulicach policja, wojsko i wozy opancerzone

Ani premier, ani prezes AstraZeneca nie omawiali szczegółów inwestycji, nie było również możliwości zadawania pytań. - Dla nas to istotna i znaczna inwestycja - podkreślał Lief Johansson, prezes firmy.

AstraZeneca w Polsce działa od 1992 roku. To wtedy pojawił się u nas pierwszy oddział tego farmaceutycznego koncernu. W 2011 roku firma utworzyła w Warszawie globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych. Było to pierwsze takie miejsce w tej części Europy i zaledwie jedno z sześciu na świecie.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

marzi1958Ciekawe jakie jest "drugie dno" - tego ...kontraktu?!!, i ile on Polskę będzie kosztować!!

22-01-2020

slya co z Polską B gdzie ci inwestorzy

22-01-2020

PRAWDAMateósz Huurrraaa 100 miliardów euro z pakietu klimatycznego przepadło Hurrraaaa Sukces

Rozwiń komentarze (43)