Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

AstraZeneca zostawi w Polsce 1,5 mld złotych. Pierwszy kontrakt Polski w Davos

48
Podziel się:

1,5 mld zł przywiezie ze Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki. W Davos premier ogłosił, że medyczny gigant AstraZeneca chce rozwijać w Warszawie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe - donosi ze Światowego Forum Ekonomicznego Mateusz Ratajczak z money.pl.

Premier Mateusz Morawiecki do Davos przyleciał wprost z Japonii. I pierwszego dnia wizyty ogłosił dużą inwestycję
Premier Mateusz Morawiecki do Davos przyleciał wprost z Japonii. I pierwszego dnia wizyty ogłosił dużą inwestycję (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Krótkie oświadczenie, 5 minut przemówień i 1,5 mld zł wędruje do Polski. A przynajmniej na pierwszy rzut oka. Premier Mateusz Morawiecki w środę rozpoczął wizytę w szwajcarskim Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne. W środę w ciągu dnia premier spotkał się z prezesem firmy AstraZeneca - Leifem Johanssonem. I już kilka godzin później panowie wspólnie ogłosili miliardową inwestycję w Polsce.

Koncern, tworzący między innymi leki stosowane w walce z nowotworami, na całym świecie zatrudnia ponad 60 tys. osób. Niebawem najpewniej zwiększy zatrudnienie w Warszawie. Firma w Polsce obecna jest od niemal trzech dekad, a warszawski oddział i tak jest już jednym z największych na świecie. Nie zmienia to faktu, że koncern w najbliższych latach ma znacznie poszerzyć obecność nad Wisłą.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, rozmowy w tej sprawie toczyły się przez kilka miesięcy, a ich finał przypadł właśnie na czas Światowego Forum Ekonomicznego. Jak tłumaczył podczas krótkiej konferencji prasowej, jest przekonany, że takie inwestycje tworzą w Polsce wysokopłatne miejsca pracy.

Zobacz także: Zobacz także: Brakuje leków w Polsce. "Jesteśmy w ogonie Europy"

- Badania i rozwój to obszar, na którym nam wyjątkowo zależy. To tutaj jest miejsce dla najlepszych specjalistów, to tutaj są wysokopłatne miejsca pracy. I właśnie dziś możemy podsumować kilkumiesięczny okres rozmów na temat bardzo dużej inwestycji w Polsce - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ani premier, ani prezes AstraZeneca nie omawiali szczegółów inwestycji, nie było również możliwości zadawania pytań. - Dla nas to istotna i znaczna inwestycja - podkreślał Lief Johansson, prezes firmy.

AstraZeneca w Polsce działa od 1992 roku. To wtedy pojawił się u nas pierwszy oddział tego farmaceutycznego koncernu. W 2011 roku firma utworzyła w Warszawie globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych. Było to pierwsze takie miejsce w tej części Europy i zaledwie jedno z sześciu na świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
miku
2 lata temu
Zamknęli im laboratorium w Wuhan i szukają nowego miejsca? :-)
becia
3 lata temu
Cha cha cha. Minął ponad rok i sprawa jasna. Taki piękny deal zrobił. Polacy farmą królików doświadczalnych. Ciemnota to kupi.
Biotech
3 lata temu
Super. Będziemy krolikami dla szczepionek na nieistniejącą pandemię
Henry
3 lata temu
Astra to może miech zacznie placic w Polsce podatki, bo jak do tej pory to od sprzedaży tutaj lekow przez wiele lat nie wpłaciła do budżetu ani złotówki. Za to korzysta ze wszystkich ulg na badania i rozwój ile wlezie.
srick
3 lata temu
No i życze zdrowia tym co sie " wyszczepią" Skuteczna szczepionka na koronę?? Taka sama skuteczność jak na grypę. Wielka lipa i wyscig po kasę firm farma. Ciekawe kto naprawde jest jej właścicielem.
...
Następna strona