Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Astronika wśród nominowanych w kategorii "Technologia, która zmieniła zasady gry"

Podziel się:

Firma Astronika powstała w Warszawie w 2013 roku. Tworzy ją zespół naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Większość z nich wywodzi się z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej. Firma nominowana jest do Nagrody Money.pl w kategorii "Technologia, która zmieniła zasady gry".

Astronika wśród nominowanych w kategorii "Technologia, która zmieniła zasady gry"
(Materiały prasowe)

Na czele firmy stoi naukowiec Bartosz Kędziora. Bardzo ważną postacią w Astronice jest dr inż. Jerzy Grygorczuk były kierownik projektu CHOMIK, który specjalizuje się w konstruowaniu penetratorów.

Przedsiębiorstwo tworzy systemy mechaniczne, które potem wykorzystywane są w przemyśle kosmicznym. Chodzi m.in. o penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe.

Brzmi jak sprawa ciężkiego kalibru, prawda? Tymczasem okazuje się, że są to konstrukcje ultralekkie i superwytrzymałe. Nic dziwnego, że jest wielu chętnych na produkty firmy Astronika.

Warszawska firma stworzyła ok. 20 projektów. Wśród jej klientów i partnerów są m.in. NASA, Airbus, Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V (DLR) czy Euroejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Astronika zyskała rozgłos dzięki temu, że stworzyła urządzenie o nazwie "Kret". Jest to komponent marsjańskiego lądownika InSight, który ma zagłębić się pięć metrów pod powierzchnię planety, aby zbadać jej grunt.

„Kret” jest pierwszym kompletnym systemem, który dostarczyła polska firma działająca w przemyśle kosmicznym.

Poza tym Astronika stworzyła m.in.: mechanizm blokująco-zwalniający dla platform satelitarnych EUROSTAR produkowanych przez Airbus Defence & Space czy system udarowy dla urządzenia Lunar Drill, które będzie częścią lądownika księżycowego Luna-Resurs.

Astronika nie zwalnia tempa. Firma pracuje m.in. nad robotem skaczącym o nazwie HOPTER, który w przyszłości również może być wykorzystywany w misjach kosmicznych.

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl 22 maja , która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego w dniach 21-22.05.2019 w Krakowie! Więcej informacji: https://impactcee.com/impact/2019/pl/start/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.