Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Awaria Czajki. Pogoda powiększa rozmiar katastrofy

296
Podziel się:

Od sobotniego wieczoru w stolicy pada deszcz. Za sprawą ulewy do Wisły wpada teraz ponad dwa razy więcej ścieków niż zazwyczaj.

Awaria Czajki. Pogoda powiększa rozmiar katastrofy
Rok po awarii systemu przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka, doszło do kolejnej. ( fot. Wody Polskie)

Jak informują Wody Polskie, do Wisły, z powodu opadów deszczu, spływa obecnie ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę. To zdecydowany wzrost, bo średnio jest to ok. 3 tys. litrów na sekundę.

Przedsiębiorstwo informuje również, że na polecenie Ministerstwa Środowiska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi badania dotyczące skali zagrożenia ekologicznego.

Zobacz także: Zobacz także: Nowy rok szkolny. Wielka przeprowadzka w szkołach

Próbki pobierają Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz sanepid. Jak informują Wody Polskie, czoło fali ze ściekami dotrze do Płocka w poniedziałek ok. godz. 5.00 rano. Następnie fala zwolni na Stopniu Wodnym Włocławek i w ciągu kolejnej doby dotrze do Torunia.

Dlatego służby ostrzegają wszystkich użytkowników wody w Wiśle: kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, kajakarzy, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw - o zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem wody.

Do poprzedniej awarii systemu przesyłowego ścieków do Czajki doszło niemal równo rok temu. System odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy nie wytrzymał i doszło do awarii jednego z kolektorów. Ścieki skierowano wtedy do drugiego, ale i on dzień później przestał działać.

Wówczas zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. W efekcie do największej polskiej rzeki wpadało około trzech metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, czyli 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę.

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny obecnej awarii. Jak informują Wody Polskie, już trafiło do nich pismo o udostępnienie specjalistycznego sprzętu. - Prezes Wód Polskich otrzymał z MPWiK pismo w sprawie udostępnienia specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji dotyczącej przesyłu awaryjnym bypass-em. Bypass w zeszłym roku opracowały Wody Polskie - informuje instytucja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(296)
Pływający
3 lata temu
To przecież oczywiste że jak pada deszcz to ludzie częściej i więcej sikają i stąd te dodatkowe metry sześcienne nieczystości! A tak na poważnie niedouczony redaktorku, to deszczówka spływa zawsze do Wisły, czy to w trakcie awarii, czy nie.
Alek
3 lata temu
Już powinna stać kolejka do aresztu wszystkich co złożyli dotychczas podpisy pod wszystkimi papierami dotyczącymi wspaniałej oczyszczalni Czajka. Jak nie zrobi tego PIS teraz to znaczy że sami chcą się ustawić za dotychczasowych brakorobów w kolejce do aresztu i po wyroki.
edek
3 lata temu
Jeśli winny deszcz tzn że ścieki są bardziej rozcieńczone a to chyba lepiej.Chyba że dojnej zmianie g...na na łeb Bozia spuszcza.
Marian
3 lata temu
Chińczycy w kilkanaście dni wybudowali szpital na potrzeby Covid, Polacy w rok nie potrafią porządnie połączyć ze sobą kilku rur dla ochrony naszych miejsc wypoczynku Wisły i Bałtyku
Jacek
3 lata temu
DZIEN PRZED AWARIA BYLA KONTROLA TAK RZERKL WODZ CZASKOWSKI W OBECNOSCI KAMER
...
Następna strona