Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Awaria Czajki. Pogoda powiększa rozmiar katastrofy

296
Podziel się

Od sobotniego wieczoru w stolicy pada deszcz. Za sprawą ulewy do Wisły wpada teraz ponad dwa razy więcej ścieków niż zazwyczaj.

Awaria Czajki. Pogoda powiększa rozmiar katastrofy
Rok po awarii systemu przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka, doszło do kolejnej. ( fot. Wody Polskie)
bDBhNXNh

Jak informują Wody Polskie, do Wisły, z powodu opadów deszczu, spływa obecnie ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę. To zdecydowany wzrost, bo średnio jest to ok. 3 tys. litrów na sekundę.

Przedsiębiorstwo informuje również, że na polecenie Ministerstwa Środowiska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi badania dotyczące skali zagrożenia ekologicznego.

Zobacz także: Zobacz także: Nowy rok szkolny. Wielka przeprowadzka w szkołach
bDBhNXNj

Próbki pobierają Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz sanepid. Jak informują Wody Polskie, czoło fali ze ściekami dotrze do Płocka w poniedziałek ok. godz. 5.00 rano. Następnie fala zwolni na Stopniu Wodnym Włocławek i w ciągu kolejnej doby dotrze do Torunia.

Dlatego służby ostrzegają wszystkich użytkowników wody w Wiśle: kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, kajakarzy, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw - o zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem wody.

Do poprzedniej awarii systemu przesyłowego ścieków do Czajki doszło niemal równo rok temu. System odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy nie wytrzymał i doszło do awarii jednego z kolektorów. Ścieki skierowano wtedy do drugiego, ale i on dzień później przestał działać.

bDBhNXNp

Wówczas zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. W efekcie do największej polskiej rzeki wpadało około trzech metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, czyli 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę.

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny obecnej awarii. Jak informują Wody Polskie, już trafiło do nich pismo o udostępnienie specjalistycznego sprzętu. - Prezes Wód Polskich otrzymał z MPWiK pismo w sprawie udostępnienia specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji dotyczącej przesyłu awaryjnym bypass-em. Bypass w zeszłym roku opracowały Wody Polskie - informuje instytucja

bDBhNXNq
bDBhNXNK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(296)
Witek
5 miesięcy temu
rok czasu bierzemy kasę i luzik. Takie sformułowania jak "kontrolowany zrzut" to tylko skorumpowany urzędas mógł wymyślić. Natychmiast pod sąd i rozstrzelać. Czym się różni kontrolowany zrzut g...a od niekontrolowanego niczym ! Gdzie są skorumpowane organizacje ekologiczne ? Nie widzę od roku protestów w W-wie !
ekolog
5 miesięcy temu
Gdzie są Zieloni?gdzie aktywiści Greenpeace? Gdzie protesty ekologów???? Pytam się gdzie??
toja56
5 miesięcy temu
Aha, to nie Czaskoski jest winny tylko deszcz.
bDBhNXNL
cafe
5 miesięcy temu
Te scieki powinny byc wylane na ulice Warszawy prosto do wyborców swojego prezydenta !!!
ździwko
5 miesięcy temu
A ekolodzy maja jakieś układy z panem Trzajką, że jeszcze milczą?
...
Następna strona