Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Awaria "Czajki". Tymczasowy rurociąg do przesyłu ścieków kosztował kilkadziesiąt milionów zł

25
Podziel się

Budowa i instalacja w Warszawie tymczasowego rurociągu do przesyłu ścieków przez Wisłę kosztowała już w sumie 41 milionów złotych. A to nie koniec wydatków, docelowa naprawa kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" pochłonie kolejne miliony.

Rafał Trzaskowski tłumaczył dziennikarzom, że usunięcie awarii wodociągów jest "niesłychanie drogie".
Rafał Trzaskowski tłumaczył dziennikarzom, że usunięcie awarii wodociągów jest "niesłychanie drogie". (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bDmPfaSZ

Do wielkości kosztów dotarli dziennikarze RMF FM. Z ich informacji wynika, że naprawa kolektorów będzie kosztowała kolejne 13 milionów złotych. Do czasu ich naprawy funkcjonuje tymczasowy rurociąg, która planowo ma działać dwa miesiące.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z RMF FM tłumaczył, że "inwestycje w wodociągi są niesłychanie drogie", a w przypadku chęci szybkiego usunięcia awarii trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.

– Rząd pomógł samorządowi -– tak jest w każdym cywilizowanym państwie, że jeżeli się zdarzają tego typu awarie to wtedy wszystkie służby – zarówno państwowe, jak i samorządowe i starają się temu zaradzić. Tutaj się należą absolutnie podziękowania za to, że po tych pierwszych dniach, gdzie przede wszystkim awaria była używana do kampanii politycznej, rząd zdecydował się na pomoc – powiedział Trzaskowski.

bDmPfaTb

Zobacz także: Henryk Kowalczyk stawia sprawę jasno. Warszawa zapłaci miliony za awarię oczyszczalni

Prezydent wytłumaczył również szybkość powstawania inwestycji. Wskazał na dwa powody pośpiechu: z jednej strony ratuszowi zależało na jak najszybszym usunięciu awarii, a z drugiej ocenił, że rząd wprowadził "bardzo dużo przesady, paniki", która zwiększyła presję na zarządcach stolicy.

– Rząd chce pomagać, proponujemy pomoc i namawiamy, żeby nie odtrącać tej wyciągniętej ręki tylko dlatego, że wyciąga ją rząd PiS – mówił swego czasu dziennikarzom szef KPRM Michał Dworczyk. Apelował też do czołowych polityków PO-KO, m.in. Trzaskowskiego, ale i Grzegorza Schetyny "o elementarną przyzwoitość".

bDmPfaTh

Wcześniej na Twitterze swoją dezaprobatę działaniami rządu wyraził Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. "Prezydent Trzaskowski stwierdził, że pomoc Wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna. To dowód ignorancji i braku szacunku dla ludzi" – napisał polityk PiS.

Rury potrzebne do instalacji ściągano z Finlandii, a pompy m.in. z Francji. To może być uzasadnieniem dla części kosztów. Za organizację zastępczego rurociągu odpowiadały Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

bDmPfaTi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmPfaTC
KOMENTARZE
(25)
anakin
rok temu
a gwarancja na wykonanie to już nie obowiązuje? .Z budowli bubel czy sabotaż?
K,J
rok temu
Zobaczycie Trzaskowski z tymi ściekami nic nie zrobi, na wiosnę W-wa będzie śmierdziała jak Bakutil który przerabia padlinę.
Demo
rok temu
MPWiK to potwornie skorumpowana firma, przy takiej robocie, odpał dla inspektorów, kierowników to nawet 10%.
bDmPfaTD
zwykły obserw...
rok temu
W Wwie wszystko jest drogie lub najdroższe, strefy relaksu kosztowały miliony i co zostało? Trochę połamanych palet. A awaryjny rurociąg coś daje. W 13 mln zł za przeciśniecie rury to nie wierzę. Bankowy 1 mln a rurka 13? Oszukuje.
xxx
rok temu
Trzaskowski mówi że to duże koszty i martwi się że zabraknie pieniędzy na parady wstydu LGTB i na tęczowych i dla ekologów za milczenie bo nic się nie stało ale dla nich to starczy pieniędzy a ścieki to pikuś ważne żeby jego zca był zadowolony i uśmiechnięty
...
Następna strona