Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Awaria "Czajki". Tymczasowy rurociąg do przesyłu ścieków kosztował kilkadziesiąt milionów zł

25
Podziel się

Budowa i instalacja w Warszawie tymczasowego rurociągu do przesyłu ścieków przez Wisłę kosztowała już w sumie 41 milionów złotych. A to nie koniec wydatków, docelowa naprawa kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" pochłonie kolejne miliony.

Rafał Trzaskowski tłumaczył dziennikarzom, że usunięcie awarii wodociągów jest "niesłychanie drogie".
Rafał Trzaskowski tłumaczył dziennikarzom, że usunięcie awarii wodociągów jest "niesłychanie drogie". (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bDZvAVoB

Do wielkości kosztów dotarli dziennikarze RMF FM. Z ich informacji wynika, że naprawa kolektorów będzie kosztowała kolejne 13 milionów złotych. Do czasu ich naprawy funkcjonuje tymczasowy rurociąg, która planowo ma działać dwa miesiące.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z RMF FM tłumaczył, że "inwestycje w wodociągi są niesłychanie drogie", a w przypadku chęci szybkiego usunięcia awarii trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.

– Rząd pomógł samorządowi -– tak jest w każdym cywilizowanym państwie, że jeżeli się zdarzają tego typu awarie to wtedy wszystkie służby – zarówno państwowe, jak i samorządowe i starają się temu zaradzić. Tutaj się należą absolutnie podziękowania za to, że po tych pierwszych dniach, gdzie przede wszystkim awaria była używana do kampanii politycznej, rząd zdecydował się na pomoc – powiedział Trzaskowski.

bDZvAVoD

Zobacz także: Henryk Kowalczyk stawia sprawę jasno. Warszawa zapłaci miliony za awarię oczyszczalni

Prezydent wytłumaczył również szybkość powstawania inwestycji. Wskazał na dwa powody pośpiechu: z jednej strony ratuszowi zależało na jak najszybszym usunięciu awarii, a z drugiej ocenił, że rząd wprowadził "bardzo dużo przesady, paniki", która zwiększyła presję na zarządcach stolicy.

– Rząd chce pomagać, proponujemy pomoc i namawiamy, żeby nie odtrącać tej wyciągniętej ręki tylko dlatego, że wyciąga ją rząd PiS – mówił swego czasu dziennikarzom szef KPRM Michał Dworczyk. Apelował też do czołowych polityków PO-KO, m.in. Trzaskowskiego, ale i Grzegorza Schetyny "o elementarną przyzwoitość".

bDZvAVoJ

Wcześniej na Twitterze swoją dezaprobatę działaniami rządu wyraził Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. "Prezydent Trzaskowski stwierdził, że pomoc Wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna. To dowód ignorancji i braku szacunku dla ludzi" – napisał polityk PiS.

Rury potrzebne do instalacji ściągano z Finlandii, a pompy m.in. z Francji. To może być uzasadnieniem dla części kosztów. Za organizację zastępczego rurociągu odpowiadały Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

bDZvAVoK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZvAVpe
KOMENTARZE
(25)
noa
2 lata temu
41 milionów, a instalacja nie wydolna, na moje oko 1/3 ciągle wali do rzeki i mewy mają radochę, jest kasa i chęci, ale chyba brak myśli technicznej.
bb
2 lata temu
dwie oczyszczalnie można było wybudować za te miliony tylko za mały procent kosztow zostałby w rekach rządzących
henryk
2 lata temu
A złodzije pisowskie nic nie zbudowali i nic nie budują tylko rozdają kasę
bDZvAVpf
ffff
2 lata temu
a wysokość kar dla Warszawy ?
A WYSTARCZYŁO...
2 lata temu
LITERY PRAWA (!) AWARII BY NIE BYŁO (!)Obowiązek dokonywania obliczeń niezawodności i trwałości kanału / statyczno –wytrzymałościowych / w trakcie prac projektowych nakłada Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 kwietnia 2012r Rozdz. 2 § 11 p. 2.4. –Obliczenia te powinny stanowić integralną część projektu budowlanego i powinny być udostępniane w przypadku wystąpienia awarii lub konieczności wykonania ekspertyz zrealizowanych obiektów. W obliczeniach powinny być ujęte wszystkie aspekty pracy kanału i wszystkie występujące obciążenia -TO JAK MOŻNA NIE WIEDZIEĆ CO SIĘ STAŁO ?! NIESZCZELNOŚĆ RUROCIĄGU? -TO AWARII NIE SPOWODUJE -JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE ŚCIEKI WYPARŁY / PODNIOSŁY OBETONOWANIE ?! GDZIE DOKUMENTACJA ?!
...
Następna strona