Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Awaria oczyszczalni Czajka. Jest firma, która wie, jak poradzić siebie ze ściekami w Wiśle. Zgłosiła chęć pomocy

154
Podziel się:

Czyścili przyszpitalne zbiorniki w Iraku, teraz chcą pomóc w oczyszczeniu Wisły ze ścieków. Prezes firmy BIO-Gen ostrzega w money.pl, że skutki awarii odczujemy za rok. - W Zatoce Gdańskiej mogą masowo zakwitnąć sinice - mówi Artur Kleina.

Żołnierze budują most pontonowy na Wiśle, by poradzić sobie z płynącymi do rzeki ściekami
Żołnierze budują most pontonowy na Wiśle, by poradzić sobie z płynącymi do rzeki ściekami (East News, Jakub Kaminski/East News)

- Stosowaliśmy tego typu preparaty w Iraku, gdy oczyszczaliśmy przyszpitalne zbiorniki ściekowe, gdzie nasilenie patogenów chorobotwórczych jest bardzo duże - mówi money.pl Artur Kleina, prezes spółki biotechnologicznej BIO-Gen.

Jak dodaje, w ściekach dominuje przede wszystkim bakteria coli.

Jego firma na co dzień zaopatruje hodowców zwierząt, którzy preparat stosują w oborach, chlewniach, kurnikach, w których występuje duże nasilenie bakterii kałowych, mających negatywny wpływ na wyniki hodowlane.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dzięki preparatom udaje się z powodzeniem neutralizować negatywne skutki bakterii, tj. chorób wymion, racic, układu oddechowego, zakażeń układu pokarmowego, jak również emisję gazów takich jak siarkowodór czy amoniak.

Pytamy jednak, czy zastosowanie tego typu substancji nie zanieczyści rzeki innymi chemikaliami. Artur Kleina zapewnia, że takiego ryzyka nie ma.

- My stosujemy w naszych preparatach bakterie probiotyczne, czyli takie, które znajdziemy w jogurtach, ogórkach kiszonych czy innych produktach fermentowanych - mówi money.pl.

Jak dodaje, jego firma zgłosiła się już do sztabu kryzysowego i warszawskiego magistratu, ale reakcji póki co brak. - Wisłą zarządzają Wody Polskie, czyli de facto rząd. Na razie nie mamy żadnej odpowiedzi - mówi prezes BIO-Gen.

"Zniweczone 10 lat pracy"

Nasz rozmówca podkreśla, że w ostatnich latach stan polskich wód śródlądowych, szczególnie Wisły, bardzo się poprawił. W dużej mierze dzięki doprowadzeniu kanalizacji do wielu polskich wsi.

- Jeszcze w latach 90. mieliśmy do czynienia z 4. klasą czystości wody, ostatnie lata to już klasa 2., a gdzieniegdzie nawet 1. - twierdzi Kleina.

I dodaje, że awaria w "Czajce" sprawi, że postęp ostatnich 10 lat zostanie zniweczony. - Mamy bardzo duże obciążenie rzeki. Dostarczamy do niej bardzo dużo biogenów, czyli związków azotu, fosforu czy innych, obecnych choćby w proszkach do prania - tłumaczy.

Nie pomaga również pogoda. Bakterie bowiem lubią rozwijać się w wysokiej temperaturze, najlepiej ponad 30 stopni. A w weekend stolicę opanowały przecież afrykańskie upały.

Za rok czeka nas epidemia sinic?

Ekspert wskazuje jednak, że to nie Wisła najbardziej ucierpi na awarii oczyszczalni w Warszawie.

- Ponieważ rzeka jest zbiornikiem płynącym, to ma skłonności do samooczyszczania. Gorzej będzie, jak ścieki dopłyną do Zalewu Wiślanego czy Zatoki Puckiej - mówi nam Artur Kleina.

To właśnie tam problem będzie największy, gdy woda przestanie płynąć. - W stojącym zbiorniku pojawia się więcej zakwitów, pojawią się sinice, glony, a w wodzie będzie mniej tlenu. A to oznacza śmierć dla wielu ryb - wyjaśnia.

Jego zdaniem w przyszłym roku powinniśmy liczyć się ze znacznie większymi zakwitami sinic, przede wszystkim w Zatoce Gdańskiej i Puckiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(154)
Jacek
3 lata temu
Tez złożyliśmy ofertę na czyszczenie tych ścieków naszym urządzeniem działającym na zasadach żywic jonowymiennych. Nasze urządzenia czyszczą nawet wodę powodziowa do wody pitnej. Także nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi od m. st. Warszawa ani sztabu kryzysowego.
Nowe muzeum w...
3 lata temu
Eksponaty: Rydwan za 150 tysięcy złotych; Pęknięta rura z Wawy za 3.8 miliarda złotych; koło tramwaju NSDAP za 100 tysięcy złotych
Do laików
3 lata temu
Podczas budowy mostu nie decydował czas, tylko niezawodność konstrukcji, która ma wytrzymać masę kilkuset ton, nie dzień tylko kilka miesięcy, niezależnie od prędkości nurtu i wysokości poziomu wody w Wiśle. Wojsko miało czas, ponieważ bypass ma być instalowany od jutra
Awaria czy sa...
3 lata temu
Oczyszczalnia ścieków za prawie 4 miliardy złotych nie posiadała zabezpieczeń przez niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w obu kolektorach? Przecież zawsze stosuje się kryzowanie, by nie przekroczyć ciśnienia, które może uszkodzić rurociąg. I to akurat przed przyjazdem D. Trumpa do Warszawy... Wszystko zarejestrowane jest na twardych dyskach systemu sterującego oczyszczalnią. Programista i automatyk na podstawie zapisanych wykresów jest w stanie stwierdzić co do godziny i sekundy, co takiego wydarzyło się w oczyszczalni i kto zawinił.
Wyznawca Prez...
3 lata temu
Ten rząd cofa Polskę w rozwoju pod każdym względem!
...
Następna strona