Trwa ładowanie...
bDyFFdlx

Notowania

Czajka – Wszystkie wiadomości

7
07.01.2021 9:04

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem prof. Leszek Balcerowicz

Dziś w programie pytamy o stan polskiej gospodarki i kryzys wyborczy w USA. Gościem będzie prof. Leszek Balcerowicz, wicepremier, b. minister finansów i przewodniczący Rady FOR. Z prezesem PGW Wody Polskie rozmawiamy o zmianie cen wody i konsekwencjach awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Zapraszamy od 9.15.

9
17.09.2020 15:45

WARSZAWA
 / 
Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie awarii "Czajki", czyli warszawskiej oczyszczalni ścieków. - Jako minister miałem obowiązek zgłosić to prokuraturze. Zalecenia, które były przekazywane, nie zostały dopełnione, dlatego prokuratura wszczęła postępowanie, będzie wzywać świadków - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Nikt się nie cieszy z tego postępowania, wynika ono wprost z faktu, że mamy teraz katastrofę na życzenie. Dość tych nieszczęść. Mam nadzieję, że to postępowanie wyjaśni, kto zawinił, a przede wszystkim pokaże przyczynę tej katastrofy. To, co dzieje się w obrębie mojego ministerstwa, spada w odpowiedzialności na mnie. Wszystkich powinno obowiązywać podobne podejście, a przede wszystkim prawna odpowiedzialność za podjęcie się pewnych rozwiązań. Jednak nie ja jestem od rozstrzygania, kto jest winien - dodał.

4
07.09.2020 6:46

CZAJKA
 / 
Awaria w Czajce. Prokuratura odrzuca zarzuty o sabotaż

Awaria w stołecznej oczyszczalni nie była wynikiem sabotażu ani niczyjego niepowołanego działania – twierdzi prokuratura. Działania w tunelu nie zostały jednak jeszcze zakończone.

88
01.09.2020 15:33

WARSZAWA
 / 
Awaria "Czajki". Co z wodą w Wiśle? Gróbarczyk: Dzieje się źle

Rząd zawiadomił prokuraturę ws. awarii "Czajki", czytamy w nim, że "woda z Wisły zagraża bezpieczeństwu". - Spożycie takiej wody może się skończyć zatruciem. Natomiast apel jest głównie skierowany do rolników, woda jest wykorzystywana do pojenia zwierząt czy podlewania upraw - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Apelujemy do każdego o powstrzymanie się od korzystania z tej wody. Wiele osób nie wie, nie mówiąc już o młodzieży czy dzieciach, apel jest do każdego. Źle się dzieje w Wiśle, doszło do skażenia, może mieć to zły wpływ na zdrowie. Badana jest ocena skażenia, jeśli chodzi o Zatokę Gdańską, bo tam spływa Wisła. Będziemy o tym informować, w Zatoce - w wyniku dużego mieszania - nie musi być to aż tak negatywny wpływ, ale to ocenią badania - dodał.

100
01.09.2020 14:52

WARSZAWA
 / 
Awaria "Czajki", rząd pomoże. Gróbarczyk: musimy zatamować ścieki

Rząd zwołał sztab kryzysowy ws. awarii "Czajki", będzie pomoc, ale Warszawa będzie musiała za nią zapłacić. - Spotkanie miało na celu analizę tego co się stało, wymianę informacji pomiędzy resortami czy instytucjami, które mają wpływ na obecną sytuację. Rząd oczywiście udzieli pomocy w zakresie zatrzymania ścieków - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Od roku kierowaliśmy monity do prezydenta Trzaskowskiego i przekazywaliśmy zalecenia, by nie powtórzyła się ta katastrofa. Oczywiste było, że trzeba wybudować rurociąg awaryjny. Jednak nic się nie wydarzyło, dlatego ta pomoc będzie inna niż rok temu, ale będzie. Dla nas istotne jest to, aby zatamować ścieki i nie dopuścić do skażenia, a w konsekwencji do zagrożenia życia i zdrowia Polaków - dodał.

bDyFFdlz
195
01.09.2020 14:35

WARSZAWA
 / 
Awaria "Czajki" to sabotaż lub działanie terrorystów? Gróbarczyk: bądźmy poważni

MPWiK Warszawa składa zawiadomienie do prokuratury ws. awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Mowa o "sabotażu bądź działaniu terrorystycznym". - Bądźmy poważni. Byłem przekonany co do tego, że jeśli nie będzie bajpasu, to pojawi się ponowne uszkodzenie i katastrofa. Mówili o tym fachowcy, pisały Wody Polskie - powiedział w programie WP "Newsroom" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Po prostu system źle funkcjonuje, bez przyczyny ten rurociąg nie został przerwany. Zamiast budowy zapasowego rurociągu słyszymy o działaniach terrorystycznych. Zalecałbym większą powagę. Al-Kaida czy kto miałby te rurociągi wysadzać? Po naszych doświadczeniach można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć jakiekolwiek działanie obce. Można za to wskazać niedbalstwo, ignorancję, a przede wszystkim partactwo w wykonaniu tej instalacji - dodał.

35
31.08.2020 17:47

WARSZAWA
 / 
Wody Polskie o awarii Czajki: sytuacja "naprawdę poważna"

- Był szereg apeli, również pan minister Gróbarczyk apelował publicznie, ale były one ignorowane. To na MPWiK spoczywa ustawowy obowiązek kontroli tego rurociągu. Jeżeli zostały te rury niedawno rzeczywiście sprawdzone, to jest prawdopodobieństwo, że pękł sam tunel. Jeśli tak jest, mamy do czynienia z zupełną awarią i wyłączeniem tego rurociągu. Sytuacja wygląda naprawdę bardzo poważnie. Miasto myśli o jak najszybszej budowie rurociągu alternatywnego, nie na naprawie. Rozważa jeszcze inne rozwiązania, które z naszego punktu widzenia są bardziej dyskusyjne - mówił w programie "Newsroom WP" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.

24
30.08.2020 14:27

WIADOMOŚCI
 / 
Awaria Czajki. Trzaskowski: Wada jest dużo poważniejsza, niż nam się wydawało

Prezydent Warszawy zapowiedział w niedzielę, że prace projektowe nad budową nowego kolektora ściekowego są już na ukończeniu. Jednak budowa zajmie co najmniej 2 lata, dlatego konieczne jest wdrożenie systemu awaryjnego. Na razie nie ma jednak decyzji, jak to zrobić.

614
29.08.2020 19:57

OCHRONA ŚRODOWISKA
 / 
Awaria Czajki. Prezes Wód Polskich: "To niepojęte"

- Po raz kolejny nie zostałem poinformowany przez MPWiK ani prezydenta, nie uczestniczymy w sztabie kryzysowym. Jesteśmy gotowi pomóc, zapraszam do rozmów - powiedział w sobotę prezes Wód Polskich Przemysław Daca, podczas briefingu poświęconego kolejnej awarii systemu przesyłania ścieków do oczyszczalni Czajka.

bDyFFdlF
234
29.08.2020 18:15

OCHRONA ŚRODOWISKA
 / 
Awaria Czajki. Greenpeace żąda wyjaśnień

Czekamy na kolejne informacje o skali awarii i żądamy wyjaśnień jej przyczyn - pisze Greenpeace po sobotniej awarii systemu przesyłowego ścieków do Czajki. Równo rok po poprzedniej awarii surowe ścieki znów płyną do Wisły.

15
16.07.2020 9:05

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Susza. Czekają nas podwyżki cen wody?

Dziś w "Money. To się liczy" gościem prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Rozmawiamy o cenach wody, walce z suszą i postępowaniu ws. katastrofy ekologicznej w Dolinie Baryczy. Zapraszamy od 9.15.

154
03.09.2019 13:45

WARSZAWA
 / 
Awaria oczyszczalni Czajka. Jest firma, która wie, jak poradzić siebie ze ściekami w Wiśle. Zgłosiła chęć pomocy

Czyścili przyszpitalne zbiorniki w Iraku, teraz chcą pomóc w oczyszczeniu Wisły ze ścieków. Prezes firmy BIO-Gen ostrzega w money.pl, że skutki awarii odczujemy za rok. - W Zatoce Gdańskiej mogą masowo zakwitnąć sinice - mówi Artur Kleina.

8
31.08.2019 17:45

WARSZAWA
 / 
Wojsko przywiozło pierwsze elementy mostu pontonowego na Wisłę

Wojsko Polskie rozpoczęło zrzut pierwszych elementów mostu pontonowego na Wisłę. Poinformował o tym na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

bDyFFdlG
625
30.08.2019 15:23

ŚCIEKI
 / 
Most pontonowy na Wiśle. Doświadczony wojskowy: "W tym miejscu tego nie widzę"

Wojsko zaczyna budować most pontonowy, po którym będzie poprowadzony rurociąg - to pomysł rządu na walkę z awarią w oczyszczalni ścieków "Czajka". Jednak doświadczony saper mówi money.pl, że stawianie takiej konstrukcji w tym miejscu jest ryzykowne.

19
29.08.2019 8:32

ŚCIEKI W WIŚLE
 / 
Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Awaria miała miejsce ponad dobę wcześniej, twierdzi Kowalczyk

Minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że awaria kolektora w oczyszczalni ścieków "Czajka" miała miejsce o 5 rano we wtorek. Według polityka informację o niej wojewoda mazowiecki otrzymał ok. 10 dnia następnego. Minister zadeklarował gotowość rządu do pomocy.

19.02.2007 8:40

BDX
 / 
Budimex Dromex złożył ofertę na rozbudowę "Czajki"

Konsorcjum Budimex Dromex z ofertą ok. 766 mln euro oraz Warbud - wspólnie z firmami z Francji, Danii i Niemiec stanęły do drugiego już przetargu na rozbudowę oczyszczalni ścieków "Czajka" na warszawskiej Białołęce.