Notowania

gospodarka
29.08.2019 09:16

Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Awaria miała miejsce ponad dobę wcześniej, twierdzi Kowalczyk

Minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że awaria kolektora w oczyszczalni ścieków "Czajka" miała miejsce o 5 rano we wtorek. Według polityka informację o niej wojewoda mazowiecki otrzymał ok. 10 dnia następnego. Minister zadeklarował gotowość rządu do pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Henryk Kowalczyk deklaruje pomoc gminom przy przeciwdziałaniu skutkom awarii "Czajki" (Fot: Reporter)

Henryk Kowalczyk w TVP Info rozmawiał o awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Według jego informacji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie przekazało informację o uszkodzeniu kolektora przesyłającego ścieki ponad dobę po wydarzeniu.

Minister poinformował, że kolektor uległ uszkodzeniu we wtorek o godz. 5, z kolei wojewoda mazowiecki informację o wydarzeniu otrzymał w środę o 10. Godzinę później zgłoszenie na piśmie otrzymał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Minister środowiska wyraził zdumienie taką decyzją MPWiK. – O awarii należy informować, by można było przeciwdziałać ich skutkom – ocenił polityk. Poinformował również, że przestał działać drugi kolektor w Czajce, który miał przejąć pracę całej oczyszczalni w przypadku awarii pierwszego kolektora.

Zobacz także: Zmiany klimatu wpłyną na polskie rolnictwo. Możemy na tym skorzystać

– Dla mnie też jest to niepojęte, jak to możliwe, że obydwa zabezpieczenia nie działają – powiedział Kowalczyk. Nie odpowiedział na pytanie, co było przyczyną awarii, ale kilkukrotnie zadeklarował pomoc rządu przy przeciwdziałaniu jej.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że chęć pomocy wojska zgłosił już na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Żołnierze mogą dystrybuować pitną wodę i badać poziom skażenia – napisał Błaszczak. Rząd wystąpił już o zgodę do urzędu Warszawy o dostęp na miejsce awarii.

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. GIS monitoruje bezpieczeństwo wody
Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. GIS monitoruje bezpieczeństwo wody przeznaczonej do spożycia

Kowalczyk skrytykował również postawę prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego wobec nadchodzącej fali Wisły z zanieczyszczeniami. W ocenie przedstawiciela rządu to "groźna" sytuacja. Odwrotną ocenę tego wydarzenia przedstawia Nowakowski, jak wynika ze słów ministra.

"Czajka" jest jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Zajmuje się ściekami zarówno całej Warszawy, jak i okolicznych gmin. O awarii jednego z kolektorów poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę
Ścieki w Wiśle. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Władze miasta zdecydowały się na kontrolowany spust wody do Wisły. W każdej sekundzie do rzeki trafia trzy tysiące litrów zanieczyszczonej wody. Według Trzaskowskiego "nie ma powodów do niepokoju". Jest już zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

S.A.B.Ale, że co, że to znowu wina Tuska??? Ciekaw jestem jak minister komentowałby awarię gdyby prezydentem Warszawy był działacz PISu??? Z awarii robią … Czytaj całość

29-08-2019

Wygląda to na polityczny hejtNo tak , gdyby natychmiast zawiadomili wojewodę to by przyjechał i usunął awarię osobiście bo przecież jako urzędnik jest wszechmocny , ludzie to jest … Czytaj całość

29-08-2019

nnObrzydliwe wykorzystywanie przez PIS awarii,normalne,że po wystąpieniu awarii służby próbowały ją naprawić ale gdy okazało się to niemożliwe to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)