Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Awaria Czajki. Trzaskowski: Wada jest dużo poważniejsza, niż nam się wydawało

24
Podziel się:

Prezydent Warszawy zapowiedział w niedzielę, że prace projektowe nad budową nowego kolektora ściekowego są już na ukończeniu. Jednak budowa zajmie co najmniej 2 lata, dlatego konieczne jest wdrożenie systemu awaryjnego. Na razie nie ma jednak decyzji, jak to zrobić.

Awaria Czajki. Trzaskowski: Wada jest dużo poważniejsza, niż nam się wydawało
Firma jest wybrana, jest już opracowana koncepcja, ale nie da się tego ze względu na procedury przyspieszyć - mówił o budowie nowego kolektora ściekowego prezydent Warszawy. (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonywał na niedzielnej konferencji prasowej, że awaria Czajki spowodowana jest "błędami przeszłości".

- Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z wadą systemową. Podjęto w przeszłości błędne decyzje, by obie nitki rurociągów ze ściekami umieścić w jednym tunelu. Sama realizacja i wykonanie projektu tego kolektora również pozostawiały wiele do życzenia - mówił Trzaskowski.

Zobacz także: Zobacz także: Porozumienie Sierpniowe. Lech Wałęsa: nie było czasu na demokrację i uzgadnianie

Trzaskowski tłumaczył, że po poprzedniej awarii miasto naprawiło wadliwy rurociąg na długości 100 metrów. Zgodnie z poczynionymi później analizami rurociąg miał wytrzymać do czasu zbudowania nowego kolektora.

- Jednak okazało się, że wada jest dużo poważniejsza, niż nam się wydawało. Nawet ostatnie przeglądy w maju nie wskazywały na to, że możliwa jest awaria - mówił Trzaskowski.

Pytany o działania władz stolicy, które ostatecznie pozwoliłyby rozwiązać ten problem, Trzaskowski odpowiadał, że ciągle trwają prace nad zbudowaniem nowego systemu odprowadzania ścieków.

- Firma jest wybrana, jest już opracowana koncepcja, ale nie da się tego ze względu na procedury przyspieszyć. Na dniach mamy mieć projekt, ale budowa też może potrwać co najmniej 2 lata. Dlatego analizujemy teraz scenariusze awaryjnego przesyłu ścieków, tak, by nie wpadały one do Wisły.

Jak tłumaczył prezydent stolicy, chodzi o umieszczenie tymczasowej rury pod dnem Wisły lub pod Mostem Północnym. Trzaskowski zaznaczył również, że najprawdopodobniej niemożliwe jest powtórzenie scenariusza sprzed roku, kiedy tymczasowa rura spoczęła na moście pontonowym.

- Takie rozwiązanie możliwe jest tylko do listopada ze względów pogodowych. W 3 miesiące jednak nie uda nam się opanować tej sytuacji, dlatego potrzebna jest bardziej trwała metoda tymczasowego przesyłu ścieków - mówił Trzaskowski.

Pytany o przybliżony termin, w którym ścieki przestaną wpływać bezpośrednio do Wisły, nie był jednak w stanie udzielić odpowiedzi.

Do poprzedniej awarii systemu przesyłowego ścieków do Czajki doszło niemal równo rok temu. System odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy nie wytrzymał i doszło do awarii jednego z kolektorów. Ścieki skierowano wtedy do drugiego, ale i on dzień później przestał działać.

Wówczas zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. W efekcie do największej polskiej rzeki wpadało około trzech metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, czyli 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę.

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny obecnej awarii. Jak informują Wody Polskie, już trafiło do nich pismo o udostępnienie specjalistycznego sprzętu. - Prezes Wód Polskich otrzymał z MPWiK pismo w sprawie udostępnienia specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji dotyczącej przesyłu awaryjnym bypassem. Bypass w zeszłym roku opracowały Wody Polskie - informuje instytucja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Prezydent
2 lata temu
I ten gość miał zarządzać całym krajem ??? O em dzi. Przecież nic by nie działało .
Toruniak
2 lata temu
No...do mnie jutro dotrze do Torunia...uważaj niech tylko o 12 poczują swąd...to się wkur ....e...
xaxa12121xax
2 lata temu
jak już to Czajka powstala za Lecha K. Jeśli wadliwy projekt to za tej kadencji. Co ma wspolnego Trzask z awarią rury, sskoro projketowo ktoś zawalil i odebral?
margo
2 lata temu
Współczuję Rafałowi zostawili mu bagno a teraz krytyka. PIS nigdy się się nie pogodzi z przegraną Warszawy chce podziału mazowieckiego. To samo z wygraną Rafała na prezydenta Polski.
Wacek
2 lata temu
A Trzaskowski to wogóle zna się na odprowadzaniu ścieków? kandydat na prezydenta powinien miec zz tego egzamin..
...
Następna strona