Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Bat na piratów drogowych. Rząd poparł projekt ustawy

34
Podziel się:

W środę rząd przyjął pakiet zmian, które mają pomóc w walce z piratami drogowymi. – Świadomość nieuchronności kary i wysokość grzywny może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – komentuje komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Bat na piratów drogowych. Rząd poparł projekt ustawy
Rząd chce zaostrzyć kary dla kierowców. (Policja)
bEDIDfOZ

W środę rząd przyjął nowelę przepisów, wprowadzającą m.in. renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł.

- Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy, kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W przyjętym w środę projekcie nie było zapisów o konfiskacie samochodów osób, które jechały pod wpływem alkoholu. Rząd jednak zapewnia, że taki przepis ostatecznie zostanie przyjęty, tylko w innym terminie.

bEDIDfPb
Zobacz także: Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią

- W nowelizacji Kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w Kodeksie karnym są planowane - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

W nowelizacji Kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w Kodeksie karnym są planowane

bEDIDfPh

Zmiany skomentował komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Świadomość nieuchronności kary i wysokość grzywny nałożonej przez sąd może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział. Zastrzegł jednak, że efektywność zaostrzonych przepisów będzie można ocenić dopiero po jakimś czasie od momentu ich wprowadzenia

Policjant zwrócił uwagę, że taryfikator mandatów nie był w Polsce zmieniany przez ostatnich kilka lat. - Nasze mandaty, w stosunku do pozostałych krajów Europy, są średniej wysokości - ocenił.

Jego zdaniem, podniesienie grzywny może spowodować, że kierowcy, którzy będą chcieli docisnąć gaz, najpierw zastanowią się kilka razy, czy warto ryzykować, zanim się na to zdecydują.

bEDIDfPi

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których śmierć poniosło niemal 2,5 tys. osób, a ponad 26 tys. osób zostało rannych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIDfPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Ali
2 miesiące temu
A odbieranie auta za wykroczenie jest zgodne z KONSTYTUCJĄ? A gdzie równość wobec prawa? Za tę samą winę jednemu zabiorą auo za 200 000 zł, a drugiemu za 2000 zl
miko9
2 miesiące temu
wycofać prawa jazdy, pozabierać samochody! Jak kaczyński nie ma prawa jazy to wy też sobie poradzicie
kaja3
2 miesiące temu
to bat na Polaków znając pis. Pijany ksiądz czy poseł pis nie zapłaci nawet grosza. Ba! Jeszcze gliniarz wyleci z roboty jak ośmieli się zatrzymać
bEDIDfPD
brawo pis
2 miesiące temu
trzeba doić Polaczków póki jest się u władzy.
Hanys
2 miesiące temu
Brakuje kasy w Kasie na programy socjalne ++++
...
Następna strona