Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będą dodatkowe pieniądze na przyłącza gazowe. PSG znalazła środki

32
Podziel się:

Polska Spółka Gazownictwa nie przewidziała tak wielkiego zainteresowania Polaków przyłączeniem swojej nieruchomości do sieci gazowej. Chętnych było tak wielu, że PSG już w połowie stycznia wyczerpała cały budżet zaplanowany na ten rok. Teraz jednak firma informuje, że udało się znaleźć dodatkowe środki na ten cel.

Będą dodatkowe pieniądze na przyłącza gazowe. PSG znalazła środki
PSG znalazła dodatkowe środki na nowe przyłącza gazowe (Adobe Stock, Kadmy)

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w piątek, że udało jej się pozyskać dodatkowe środki na sfinansowanie kolejnych przyłączeń do sieci gazowej. W najbliższych dniach klienci, którzy otrzymali odmowy, otrzymają informację o możliwości przyłączenia ich instalacji, jeżeli spełnią warunki prawa energetycznego.

PSG przekroczy plan

Pierwotnie PSG planowała wybudowanie w 2022 r. 89 tys. przyłączeń do sieci gazowej, a w 2023 r. - ponad 45 tys. Skąd takie liczby? Wynikają one ze zobowiązań określonych podpisanymi umowami.

Jednak dzięki dodatkowym środkom PSG uda się przekroczyć plany. To oznacza, że liczba nieruchomości, które mogą liczyć na przyłącze do sieci gazowej, się zwiększy.

Zobacz także: Nowa fala inflacji. "Ceny będą rosły, ale dużo wolniej"

Jak mówił w PAP styczniu br. członek zarządu ds. operacyjnych spółki Jakub Kowalski, potrzeby rynku i popyt na nowe przyłączenia są większe niż te plany i jeżeli nowe środki zostaną uruchomione, to PSG "będzie przyłączać do sieci kolejnych klientów, już ponad limit, który wynika z zawartych umów".

PSG należy Grupy Kapitałowej PGNiG i - jak przypominał Kowalski - inwestycje częściowo finansuje z taryfy przyznanej przez URE, ale większość finansuje z wypracowanego zysku i wsparcia udzielanego przez PGNiG. Sytuacja finansowania inwestycji w Grupie Kapitałowej PGNiG jesienią i zimą "skomplikowała się z powodu znaczącego wzrostu cen gazu na rynkach europejskich, co uniemożliwiło Grupie Kapitałowej udzielenie PSG kolejnego wsparcia, mimo takich wcześniejszych planów" - przypomniał Kowalski.(PAP0

Środki na rok 2022 r. skończyły się w połowie stycznia

W styczniu 2022 r. PSG poinformowała, że wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. - Umowy na przyłączenia w tym i następnym roku zostały podpisane wcześniej. To są nasze zobowiązania, z których będziemy się wywiązywać - wyjaśniał wtedy Jakub Kowalski.

Jak wyliczył, na lata 2022-2023 na działalność przyłączeniową PSG przeznaczy prawie 2 mld zł, i są to środki, które spółka ma zarezerwowane. Teraz już wiadomo, że na ten cel Grupa będzie miała większe środki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Tomek
2 lata temu
PSG ponosiło koszty dopłat przedwyborczych teraz biorą ludzi na zakładników i negocjują w Warszawie SIC . TAK wygląda komunistyczne sterowanie ręczne gospodarką suweren wybrał suweren ma
chłop
2 lata temu
Ja jestem tylko po zaocznej wieczorówce, to może się nie znam, ale ja to bym zrobił tak: Gaz od Ruskich, na dodatek drogi, no i coraz go mniej mniej i wojna itp. "Wungla" za to mamy dużo, a i "prundu" jeszcze niedawno podobno mieliśmy, aż za dużo ;) Więc ja to myślę, że ten wungiel polski powinno się przerobić na prund polski i palić tym polskim prundem, nie ruskim gazem!
Prac
2 lata temu
Nie ma żadnych nowych środków, jest tylko polecenie żeby wydawać warunki a nie odmowy. Jest zakaz przygotowywania umów pod groźbą konsekwencji służbowych. Mamy związane ręce i jesteśmy już wyczerpani atakami i wyzwiskami sfrustrowanych klientów. Zarząd i centrala niech obsługuje tychudzi i niech spróbuję im wytłumaczyć dlaczego nie mogą mieć przyłączy, pracownicy na pierwszej lini są już na granicy wytrzymałości.
Mark
2 lata temu
Teraz zakazują węgla a potem drewna i gazu a do tego zaraz Putin gaz zakręci.
Damian
2 lata temu
Nie mam zamiaru pompować ruskim kabze na klejne podboje, aż przyjdzie kolej na nas.
...
Następna strona