Notowania

sądy
22.10.2019 07:41

Będą specjalne formularze do uzasadniania wyroków. Sądy już się boją

Do niektórych sądów trafił projekt rozporządzenie ministra sprawiedliwości ustalający specjalny druk, na którym sądy miałby uzasadniać wyroki w sprawach karnych. Prawnicy już biją na alarm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Wzór formularza dla sądów trafił na razie tylko do niektórych sędziów.

Projekt rozporządzenia, do którego dotarła "Rzeczpospolita", zakłada, że wyroki w sprawach karnych obu instancji mają być sporządzane na specjalnych formularzach. Projekt nie został jeszcze upubliczniony. Trafił jedynie do kilku sądów z prośbą o opinię zwrotną.

Sąd musi wskazać dane oskarżonego, dowody, którym dał wiarę i którym jej nie dał. Problem w tym, że - jak podaje "Rz" - uzasadnienie dotyczy jedynie dowodów, którym sąd nie przyznał racji. To spowoduje, zdaniem prawniczki Marty Lech, że obrona nie będzie miała możliwości weryfikacji spraw.

- Jak adwokat ma dojść, dlaczego sąd dał wiarę zeznaniom świadka Kowalskiego, a nie dał zeznaniom świadka Nowaka - pyta Marta Lech.

Zobacz: Wyrok TSUE może być szansą. Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

Sędzie Marek Celej widzi inny problem - ryzyko wydłużenia postępowań. - Jeśli sąd odwoławczy uzna, że uzasadnienie w wersji skróconej go nie przekonuje lub nie jest w stanie odczytać, co legło u podstaw wyroku, musi zwrócić uzasadnienie do uzupełnienia. A na to wszystko potrzeba czasu – wskazuje.

Sądy czeka paraliż. Wszystko przez nowe prawo
Sądy będą miały problem. Absurd w przepisach

Z kolei adwokat Mariusz Paplaczyk dostrzega dobre strony. Teraz, jak mówi, zdarza się, że uzasadnienia swoją objętością przypominają prace doktorskie. Uzasadnienia są zmorą sędziów. Większość sędziów ma problemy z terminowością ich sporządzania. Sędzia, która spóźniła się 30 dni z przygotowaniem uzasadnienia, miała postępowania dyscyplinarne i została przeniesiona do innego sądu.

Zdarzali się jednak rekordziści, którzy mieli nawet po 200 czy 300 dni spóźnienia.

Michał Sołowow może stać się pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym w technologię małych reaktorów modułowych.
Michał Sołowow idzie w atom. Miliarder zamierza stworzyć elektrownie jądrową w Oświęcimiu

Mariusz Paplaczyk mimo zalet rozwiązania, widzi też minus. - Obawiam się tylko, czy w sprawach wieloosobowych na gotowym druku nie zgubi się gdzieś indywidualizacja winy i kary – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

heniobrawo min narcyz zero, a czy nie lepiej stworzyć "bazę" standardowych uzasadnień i tylko pozostawić rubryki na wpisanie danych osobowych?

22-10-2019

franekCzy nie prościej by było gdyby formularze były już z uzasadnieniami po co ci biedni sędziowie mają się męczyć żeby je napisać.

22-10-2019

OleksyTakie rozwiązania już istniały doprowadzając do pokazowek PRL

Rozwiń komentarze (59)