Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Będą specjalne formularze do uzasadniania wyroków. Sądy już się boją

59
Podziel się:

Do niektórych sądów trafił projekt rozporządzenie ministra sprawiedliwości ustalający specjalny druk, na którym sądy miałby uzasadniać wyroki w sprawach karnych. Prawnicy już biją na alarm.

Wzór formularza dla sądów trafił na razie tylko do niektórych sędziów.
Wzór formularza dla sądów trafił na razie tylko do niektórych sędziów. (Fotolia)

Projekt rozporządzenia, do którego dotarła "Rzeczpospolita", zakłada, że wyroki w sprawach karnych obu instancji mają być sporządzane na specjalnych formularzach. Projekt nie został jeszcze upubliczniony. Trafił jedynie do kilku sądów z prośbą o opinię zwrotną.

Sąd musi wskazać dane oskarżonego, dowody, którym dał wiarę i którym jej nie dał. Problem w tym, że - jak podaje "Rz" - uzasadnienie dotyczy jedynie dowodów, którym sąd nie przyznał racji. To spowoduje, zdaniem prawniczki Marty Lech, że obrona nie będzie miała możliwości weryfikacji spraw.

- Jak adwokat ma dojść, dlaczego sąd dał wiarę zeznaniom świadka Kowalskiego, a nie dał zeznaniom świadka Nowaka - pyta Marta Lech.

Zobacz: Wyrok TSUE może być szansą. Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

Sędzie Marek Celej widzi inny problem - ryzyko wydłużenia postępowań. - Jeśli sąd odwoławczy uzna, że uzasadnienie w wersji skróconej go nie przekonuje lub nie jest w stanie odczytać, co legło u podstaw wyroku, musi zwrócić uzasadnienie do uzupełnienia. A na to wszystko potrzeba czasu – wskazuje.

Z kolei adwokat Mariusz Paplaczyk dostrzega dobre strony. Teraz, jak mówi, zdarza się, że uzasadnienia swoją objętością przypominają prace doktorskie. Uzasadnienia są zmorą sędziów. Większość sędziów ma problemy z terminowością ich sporządzania. Sędzia, która spóźniła się 30 dni z przygotowaniem uzasadnienia, miała postępowania dyscyplinarne i została przeniesiona do innego sądu.

Zdarzali się jednak rekordziści, którzy mieli nawet po 200 czy 300 dni spóźnienia.

Mariusz Paplaczyk mimo zalet rozwiązania, widzi też minus. - Obawiam się tylko, czy w sprawach wieloosobowych na gotowym druku nie zgubi się gdzieś indywidualizacja winy i kary – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(59)
Gas.
5 lata temu
Bardzo dobrze konczy sie komuna i resortowe dzieci.
Poszkodowany ...
5 lata temu
Stronniczosć sedziów widać gołym okiem widać po cyniżmie i wyroku w sprawie Brzeskiej.Zginęła kobieta nekanych kilkuset obywateli i mała niedogodność.Moze by tak sadziego odciąć od wody prądu nachodzić straszyć.
Tymoteusz szy...
5 lata temu
A gdzie Tymek?
krajan
5 lata temu
A kiedy wzrośnie skuteczność komornicza wobec tzw. pracodawców pseudobissnesmenow nie mających nic do zajęcia i nie płacących zasądzone ch wynagrodzeń pracowniczych. Co to za prawo ?
Antypisowiec
5 lata temu
Brawo Zbyszek! Tak trzymaj.
...
Następna strona