Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MBL
|

Będą wyższe rachunki za prąd. Dojdzie m.in. opłaca mocowa

530
Podziel się

Od tego roku korzystanie z prądu będzie droższe. W rachunkach pojawi się nowa pozycja - opłata mocowa. Do tego dojdą nowe, wyższe taryfy. Średnio przez cały rok zapłacimy o 100 zł więcej.

Będą wyższe rachunki za prąd. Dojdzie m.in. opłaca mocowa
Rachunki za prąd uderzą nas po kieszeniach. (Adobe Stock)
bDHIPJFN

Od tego roku zaczynają obowiązywać nowe stawki za prąd od trzech państwowych dostawców: Enei, Tauronu i PGE Obrót. Rachunki klientów, u których jest "przeciętne" zużycie energii, wzrosną o 3,5 proc., czyli średnio 1,5 zł miesięcznie.

Automatycznie w przypadku odbiorców, którzy mają dużo wyższe potrzeby, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy. Ale na tym nie koniec podwyżek.

bDHIPJFP

Nową pozycją na rachunku będzie opłata mocowa, którą można nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość ustala URE.

Szacuje się, że koszty rynku mocy w 2021 r. wyniosą 5,5 mld zł i właśnie te środki zostaną przerzucone na odbiorców końcowych. Dla klientów oznacza to rachunki wyższe o 9,19 zł brutto miesięcznie, a więc w skali roku 100 zł więcej.

W 2021 r. do rachunku będzie doliczana opłata OZE, przeznaczona na pokrycie kosztów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. W 2020 r. wynosiła ona zero, od 1 stycznia - 2,20 zł za MWh netto, czyli 2,7 zł za MWh brutto.

bDHIPJFV

W sumie, po uwzględnieniu tych dwóch zmian gospodarstwo domowe o przeciętnym zużyciu zapłaci więc ok. 2 zł rocznie więcej.

Zobacz także: Gaz będzie tańszy. Dobra informacja od prezesa URE
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHIPJGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(530)
Hiro
2 miesiące temu
Sasin mówił że nie będzie podwyżki ,to może teraz on zapłaci?
semka
2 miesiące temu
Duda!!! Miało nie być nowych podatków!!!!
Art
2 miesiące temu
Mają moc - w wymyślaniu kolejnych tytułów do haraczu. Państwowi rekietierzy.
bDHIPJGr
Kapitan N
2 miesiące temu
Niby nie było podwyżek , a ja przez ten rok zużyłem mniej prądu niż w 2019 a zapłaciłem o 15 % więcej . Tak działają oszuści w białych rękawiczkach , prym wiedzie ten z NBP.
Daria
2 miesiące temu
No cóż ekologia kosztuje, wiatraki, dopłaty do solarów, nic nie dają za darmo
...
Następna strona