Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Będą wyższe rachunki za prąd. Dojdzie m.in. opłaca mocowa

536
Podziel się:

Od tego roku korzystanie z prądu będzie droższe. W rachunkach pojawi się nowa pozycja - opłata mocowa. Do tego dojdą nowe, wyższe taryfy. Średnio przez cały rok zapłacimy o 100 zł więcej.

Będą wyższe rachunki za prąd. Dojdzie m.in. opłaca mocowa
Rachunki za prąd uderzą nas po kieszeniach. (Adobe Stock)

Od tego roku zaczynają obowiązywać nowe stawki za prąd od trzech państwowych dostawców: Enei, Tauronu i PGE Obrót. Rachunki klientów, u których jest "przeciętne" zużycie energii, wzrosną o 3,5 proc., czyli średnio 1,5 zł miesięcznie.

Automatycznie w przypadku odbiorców, którzy mają dużo wyższe potrzeby, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy. Ale na tym nie koniec podwyżek.

Nową pozycją na rachunku będzie opłata mocowa, którą można nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość ustala URE.

Szacuje się, że koszty rynku mocy w 2021 r. wyniosą 5,5 mld zł i właśnie te środki zostaną przerzucone na odbiorców końcowych. Dla klientów oznacza to rachunki wyższe o 9,19 zł brutto miesięcznie, a więc w skali roku 100 zł więcej.

W 2021 r. do rachunku będzie doliczana opłata OZE, przeznaczona na pokrycie kosztów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. W 2020 r. wynosiła ona zero, od 1 stycznia - 2,20 zł za MWh netto, czyli 2,7 zł za MWh brutto.

W sumie, po uwzględnieniu tych dwóch zmian gospodarstwo domowe o przeciętnym zużyciu zapłaci więc ok. 2 zł rocznie więcej.

Zobacz także: Gaz będzie tańszy. Dobra informacja od prezesa URE
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(536)
Ben
3 lata temu
Właśnie dostałem nową umowę od taurona, o mało się nie wywaliłem, pierwsza rata 612zł potem co drugi m-c po 298zł, dwie osoby na m4, w zeszłym roku było 186zł co drugi m-c.
aNN
3 lata temu
i w ten sposób prąd w Polsce jest najdroższy na swiecie
Takto
3 lata temu
Faktura za dwa miesiące 2256zł za zużyty prąd 522zł reszta VAT i wszelkiej maści opłaty. Tą fotowoltaike mogą sobie w tyłek wsadzić
Benek 1951
3 lata temu
poprzedni rachunek był o ok 70% niższy od ostatniego więc jak to się ma do obietnic rządzących o znikomych podwyżkach????
Benek 1951
3 lata temu
Złodziejskim mafiom ciągle mało a mamy już najdroższy prą w Europie i jeszcze im mało !!! Jaką kolejną wymyślą pozycję do skubania klienta.??? Kiedy wreszcie skończy się ta zachłanność ????
...
Następna strona