Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Będzie nowy zawód. Zgłaszać mogą się ratownicy medyczni i pielęgniarki

30
Podziel się:

Chirurgiczny asystent lekarza to nowy zawód utworzony decyzją resortu zdrowia. W tej roli odnaleźć się mają chętni ratownicy medyczni i pielęgniarki. Wszystko po to, by odciążyć lekarzy i skrócić kolejki do zabiegów.

Będzie nowy zawód. Zgłaszać mogą się ratownicy medyczni i pielęgniarki
Powstał nowy zawód medyczny: chirurgiczny asystent lekarza (Flickr, Axelle Geelen CC BY 2.0 Flickr)
bEDYlpdx

Nowy zawód miałby być uzyskiwany jako specjalizacja przez odpowiednio przeszkolone pielęgniarki i ratowników medycznych. Asystent skupi się na prostszych czynnościach przed- i pooperacyjnych. Lekarze zyskają tym samym więcej swobody, a pacjenci krótsze kolejki do zabiegu. Tyle w teorii.

"Chirurgiczny asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i praktyczne do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz" - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

bEDYlpdz

Resort tłumaczy przy okazji, że decyzja ma na celu walkę z deficytem kadrowym wśród specjalistów. Brakować ma m.in. chirurgów ogólnych, a średnia wieku aktywnych wynosi... 60 lat.

Zobacz także: Koronawirus na świecie. Dramatyczne dane o globalnej liczbie zgonów

Sami chirurdzy podchodzą do pomysłu z mniejszym entuzjazmem - pisze "Rzeczpospolita". Problemem ma być brak doświadczenia asystentów w porównaniu do lekarzy, którzy uczą się do zawodu przez co najmniej siedem lat.

bEDYlpdF

Następnie, po ukończeniu specjalizacji, medyk ma za sobą zwykle co najmniej 12 lat nauki zawodu. Tego natomiast zabraknie asystentom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDYlpea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Joanna
2 miesiące temu
Idę na studia pielęgniarskie na wumed, ale chce być pielęgniarką a nie chirurgicznym asystentem lekarza. Uważam że pielęgniarki to niedoceniany zawód i niedługo nie będzie komu w szpitalach pracować. Dlatego wiem, że bez problemu będę mogła sobie znaleźć pracę.
pielęgniarz
2 miesiące temu
Pielęgniarki operacyjne niezgodnie z prawem na prośbę lub polecenie lekarza asystują chirurgom podczas operacji. Ten skandaliczny fakt ma miejsce gdy na dyżurze jest jeden chirurg, wtedy pielęgniarka pracuje jednocześnie na stanowisku instrumentariuszki i asysty chirurga. Drodzy chirurdzy przeciwni utworzeniu zawodu chirurgicznego asystenta lekarza, bądźcie konsekwentni i na dyżurach nie wykorzystujcie pielęgniarek do asysty chirurgicznej bo to nie ich obowiązek.
busak
2 miesiące temu
masakra.....coraz głupsze pomysły mają.... Przecież juz dawno pielegniarki wyręczały chirurgów od szycia , opatrunków itd .
bEDYlpeb
PiS = NSDAP
2 miesiące temu
Niedługo w aptece będzie można wykonać przeszczep nerki na przykład.
yxyx
2 miesiące temu
Pielęgniarki i ratownicy sami mają mnóstwo pracy i oni też potrzebują asystentów !!
...
Następna strona