Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Jest podpis prezydenta. Nowelizacja wypłynie na rachunki za prąd

182
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej – podała w środę kancelaria prezydenta. Nowelizacja podnosi progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

Jest podpis prezydenta. Nowelizacja wypłynie na rachunki za prąd
Jest podpis prezydenta. Andrzej Duda zadecydował o ochronie odbiorców energii elektrycznej (KPRP, Kancelaria Prezydenta)

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w środowym komunikacie, że prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt

Wyższe progi zużycia prądu

Nowelizacja podnosi progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

Zgodnie z nowymi przepisami limit zwiększy się: dla gospodarstw domowych z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie; dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, z 2600 kWh do 3600 kWh; dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej przekroczył dotychczasowy limit. Posłowie odrzucili natomiast propozycję Senatu dot. podniesienia limitu zużycia do 6 MWh dla użytkowników pomp ciepła.

Cena za energię niższa

Nowela przewiduje, że od 1 października tego roku obniżona zostanie cena maksymalna na energię - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Będzie to dotyczyło: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oszacowało, że dodatkowy łączny koszt wynikający z podwyższenia limitów i obniżenia ceny maksymalnej wyniesie ok. 3 mld zł. Całkowite skutki mechanizmów obronnych łącznie z mechanizmem w nowelizacji mają wynieść 39 mld 711 mln zł.

Ustawa zawiera też przepis dotyczący sektora gazowego. Zakłada on, że przedsiębiorstwo wydobywające gaz ziemny, którego zobowiązania zostały objęte gwarancją Skarbu Państwa wynikającą z ustawy o szczególnych rozwiązania dotyczących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, powiększa jednorazowo odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny o wysokość opłaty wyrównawczej. Opłatę wyrównawczą przedsiębiorstwo wnosi wraz z gazowym odpisem na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny należnym za miesiąc następujący po miesiącu wejścia w życie ustawy.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innym terminie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(182)
Szok
8 miesięcy temu
Kolejne przypadki wypadnięć z okna dzieci, biegania 2,5 latka po ulicy w pieluszce bo matka leży pijana w domu, a nagabuje się kobiety do rodzenia dzieci! Nie jestem za aborcją, ale najpierw nauczcie się chronić i edukować społeczeństwo w kwesti dzieci już narodzonych, a dopiero później róbcie pogadanki o przyczynach braku dzieci w Polsce. Jak można z tym nic nie robić??? Jak można nie naprawiać systemu, który kuleje to mało powiedziane, nie kontrolować rodzin patologicznych, nie karać i straszyć karami należycie obywateli za zbrodnie wobec dzieci!!!?? Wstyd!!! Wstyd!! Każdego dnia czytam o kolejnej zbrodni i się wstydzę!! Za WSZYSTKIE PARTIE za WSZYSTKIE!!! Wpisałam w wyszukiwarkach hasło 2.5 latek wypadł z okna i w samym tym roku pokazało się kilkanaście przypadków różnych zbrodni wobec 2.5 latków w ogóle... to jest straszne!! A za nie robienie niczego w tym kierunku jesteście współwnni!!!
Klos
8 miesięcy temu
Dzieki pisowi Polska ma najdroższy prąd w Europie.
Mmm
8 miesięcy temu
Ale go duma razpiera, znowu się czegoś nauczył
Andrzej Trąba
8 miesięcy temu
Czyli znowu rachunek będzie wyższy. Jak obniżą cenę prądu, to podniosą cenę przesyłu, albo utrzymania sieci, kasa musi się zgadzać.
Odbiorca
8 miesięcy temu
Do wyborów będzie jako tako, a po tylko lot w górę
...
Następna strona