Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji

11
Podziel się

7 mld złotych - tyle ma wynieść wsparcie dla samorządów na remonty budynków komunalnych z "wielkiej płyty". Projekt nowych przepisów trafił we wtorek do konsultacji.

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji
(East News)
bDSvSifF

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji ma wspierać samorządy w remontach bloków komunalnych i nakłaniać do instalowania na ich powierzchni urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł.

"Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, cytowany w komunikacie ministerstwa.

bDSvSifH

Wsparcie, o którym mowa w projekcie nowelizacji ustawy, ma być przeznaczone na wzmacnianie połączeń między warstwami płyt i docieplanie budynków.

Zobacz także: Oglądaj też: Już nie tylko ochrona i prywatna siłownia. Deweloperzy proponują nowy standard mieszkań

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też inwestorzy, którzy podczas termomodernizacji zainstalują na blokach np. panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Będą mogli ubiegać się nie o 16 proc., jak do tej pory, ale o 21 proc. wartości przedsięwzięcia.

bDSvSifN

Wsparcie na remonty będą mogły uzyskać też wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Obecne przepisy tego nie przewidują.

"Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - czytamy w komunikacie ministerstwa rozwoju.

Resort i szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie to 25,8 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSvSigi
gospodarka
wiadomości
budownictwo
KOMENTARZE
(11)
kulik
2 lata temu
Gdyby nie wielka płyta, PRLi komunizm to Polacy byliby teraz bezdomnymi pastuchami.
###
2 lata temu
wielka płyta to nie bloki komunalne, ale spółdzielcze.
Allan
2 lata temu
Przeczytajcie ze zrozumieniem. "Na remont budynków komunalnych", czyli znów patologia dostanie kasę z podatków. Ci, którzy mieszkają w mieszkaniach spółdzielczych z "wielkiej płyty" nic nie dostaną.
bDSvSigj
Hausy na selu
2 lata temu
Predzej czy pozniej deweloperzy przekonaja demokratycznie wybrany Sejm ze bloki z wielkiej plyty groza zawaleniem i musza byc wyburzone . Utawa sejmowa sprawi w Polsce Eldorado dla deweloperow oraz bankowcow i zapewni wieloletni wzrost PKB o 2,7 % wylacznie z sektora budowlanego i finansowego . Utawa Sejmu o wyburzeniu wielkiej plyty spotka sie z pelnym poparciem unii europejskiej i pozwoli Polsce odzyskac szacunek Europejczykow !
Darek w
2 lata temu
Super