Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Wielka płyta ze wsparciem. Będą środki na termomodernizację bloków

20
Podziel się:

Rząd chce przeznaczyć dodatkowe środki na termomodernizację bloków z wielkiej płyty - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowuje stosowny projekt.

12 milionów Polaków mieszka w wielkiej płycie
12 milionów Polaków mieszka w wielkiej płycie (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak tłumaczy "Rzeczpospolitej" Zbigniew Przybysz z resortu inwestycji, chodzi o ocieplanie budynków z zewnątrz. Zmiany mają na celu także poprawę bezpieczeństwa użytkowania bloków z wielkiej płyty tak, by zabezpieczyć trwałość połączenia warstw tych płyt.

Jeśli projekt zostałby przyjęty, zarządcy i właściciele bloków z wielkiej płyty mogliby liczyć na premię termomodernizacyjną - na dachach musieliby zamontować jednak fotowoltaikę. Mogliby też ubiegać się o zwrot części kosztów za połączenia warstw fakturowej i nośnej.

Trwałość bloków z wielkiej płyty w momencie budowy zakładano na pół wieku. Analiza Instytutu Techniki Budowlanej wykazała jednak, że mieszkania z wielkiej płyty są wciąż bezpieczne. To dobra wiadomość, bo w takich budynkach mieszka 12 mln Polaków.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Jest dobrze, ale to nie znaczy, że nie należy zadbać o przyszłość takich budynków. - Budynki z wielkiej płyty są w bardzo dobrym stanie technicznym. (...) Cały szereg mieszkańców innych budynków może zazdrościć kondycji budynkom z wielkiej płyty - zapewniał w grudniu w rozmowie z nami Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Zwrócił jednak uwagę, że np. przy okazji termomoderniacji trzeba będzie wzmocnić łączenia płyt, tam gdzie są one wielowarstwowe.

Resortowi zależy, by pieniądze trafiły przede wszystkim do gmin objętych uchwałą antysmogową, dodaje "Rzeczpospolita".

Temat bloków z wielkiej płyty wraca w mediach jak bumerang. Jak pokazywał w programie "Money. to się liczy" Marcin Krasoń z Home Broker, bloki z wielkiej płyty mogą skutecznie konkurować z nowymi osiedlami budowanymi na przedmieściach. Czytaj więcej>>

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Mieszkaniec
5 lata temu
Spółdzielnia w Tarnowskich Górach zrobiła docieplenie naszego bloku, przy wsparciu środków finansowych lokatorów. Jednak od 30 lat nie dba o jakość i wygląd piwnic - ściany nie tynkowanie, brudne, posadzki prawie nie ma, a zejście do piwnicy - fatalne. Za to co roku od lipca czynsz idzie w górę.
robert5
5 lata temu
Wielka płyta przeżyje wszystkie dzisiejsze razem wzięte deweloperskie inwestycje budowane przez ekonomistów. Niestety wielu to nie na rękę bo często stoi w najlepszych lokalizacjach, na intratnych działkach które wielu chciałoby przejąć i spieniężyć. Niestety to się nie wydarzy ani w tym ani w następnych pokoleniach. A ogniwa fotowoltaiczne na dachach wielkiej płyty to żadna nowość. W moim niewielkim mieście spółdzielnia zainstalowała je ponad dwa lata temu. Energia przez nie produkowana jest sprzedawana a mieszkańcy płacą mniej za utrzymanie budynku.
Porazenty
5 lata temu
Redaktorzyna napisał z że trwałość wielkiej płyty była liczona na 50 lat. To kłamstwo jest powtarzane co jakiś czas. Chodzi jednak o to że wielka płyta wytrzymuje 50 lat bez remontu
Komunalny ska...
5 lata temu
Ja wierzę wlasnie dostalusmy podwyżki o 15% do tego pozabierano znizki za budowe lazieki na wlasny koszt za budowe toalety na wlasny koszt doliczono koszty , a przy budowie na swoj koszt mialy pozostac znizki poziewaz to najemca nie zarządca rozwinął mieszkanie i wyrównał ze standardem europejskim. Wykup tez nie ma ,a czynsze sa wyzsze niz we wspoldzielniach wlasnosciowych !!! Gdzie np. Ciepla woda gaz czy ocieplenie budynku, place zabaw wiatrolapy piwnicę czy np centralne ogrzewanie to standard wliczony w cene !!! To jest skandal !!!
Jan
5 lata temu
Mogą konkurować z nowymi budowlami? Problem w tym, że w nowym budownictwie nie słychać jak sąsiad puszcza klocka na kiblu lub sapie w lóżku z żoną. Do łask wracają mieszkania w kamienicach robione na styl loftowy lub apartamentowy.