Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przepisy
25.09.2020 15:59

Bezpłatny urlop. Na czym polega, komu przysługuje?

Bezpłatny urlop może zostać udzielony na mocy zgody pracodawcy, o ile pracownik złożył wcześniej stosowny wniosek. Podpowiadamy, komu przysługuje i na czym dokładnie polega urlop bez wynagrodzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
dokumenty notatki

Bezpłatny urlop. Na czym polega, komu przysługuje?

Wniosek o urlop bezpłatny może złożyć jedynie sam pracownik. Tylko on może wystąpić z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu, a pracodawca nie może zaproponować pracownikowi, aby skorzystał z urlopu - np. w celu podreperowania sytuacji finansowej firmy.

Urlop a koronawirus. Które kierunki są bezpieczne?

Składając wniosek o bezpłatny urlop pracownik nie musi wskazywać konkretnego powodu. Sam czas trwania takiego urlopu nie jest limitowany. Ponadto przepisy nie doprecyzowują żadnej górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu. bezpłatnego. Może więc trwać kilka dni, miesięcy, rok a nawet dłużej.

Bezpłatny urlop. Na czym polega, komu przysługuje?

Przepisy określają, że urlop bezpłatny stanowi przerwę w świadczeniu pracy, bez prawa do wynagrodzenia. Urlop bezpłatny przysługuje pracownikom w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, ale również większej grupy osób na podstawie przepisów szczególnych. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy trwa nadal, jednak ulega pewnego rodzaju "zawieszeniu".

Pracodawca może za zgodą pracownika może także udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Sytuacja przewiduje zawarcie porozumienia, na mocy którego obie strony określają czas na jaki pracownik uzyskuje wolne na pracę u innego pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przepisy, prawo pracy, bezpłatny urlop
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2020

SylwiaJakoś przez tą pandemię to mi się tyle urlopu nazbierało, że myślałam, że nigdy z niego nie zejdę. Ale na szczęście się udało. Byliśmy na wakacjach u … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)