Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.03.2019 14:04

Bezrobocie w dół. Trend odwrócił się w lutym

Westchnienie ulgi z pewnością było słyszalne na korytarzach w ministerstwie pracy. Po dwóch miesiącach wzrostu bezrobocia, Elżbieta Rafalska znowu może pochwalić się lepszymi statystykami. Ubyło pięć tysięcy bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska znowu ma okazję ogłaszać dobre wiadomości o bezrobociu (Fot: East News)

W porównaniu ze styczniem, w lutym liczba bezrobotnych w Polsce spadła o 5,1 tys. - podało ministerstwo pracy. W rejestrach urzędów pracy jest obecnie 1 mln 18 tys. osób. Daje to stopę bezrobocia na poziomie 6,1 proc., czyli taką samą jak w styczniu. To wstępne wiadomości na podstawie danych urzędów pracy.

Poziom stopy bezrobocia był o 0,7 pkt proc. niższy niż rok wcześniej - Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski - zaznacza minister Elżbieta Rafalska komentując najnowsze dane.

Zobacz też: Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Największe spadki procentowe odnotowano w województwach: świętokrzyskim (o 1,9 proc.), opolskim (1,8 proc.) oraz podlaskim (1,8 proc.). W porównaniu z lutym 2018 r., liczba bezrobotnych w ubiegłym miesiącu była niższa o 108,8 tys. osób (spadek o 9,7 proc.).

- Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia, przy jednoczesnym wzroście odpływu. Początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu. W lutym już widzimy poprawę i spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach te spadki bezrobocia będą większe - ocenia minister Elżbieta Rafalska.

Coraz mniej wolnych miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym
wyniosła 120 tys. To o 11,5 tys. mniej niż w styczniu.

Spadki odnotowano w 10 województwach i oscylowały one w granicach od 6,6 proc. w województwie kujawsko-pomorskim do 26,3 proc. w województwie śląskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, stopa bezrobocia, bezrobocie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

darozmieniono status z bezrobotnego zrobiono OCZEKUJĄCEGO na prace!!!!! a ruda kłamie bezrobocie WZROSŁO !!!!!!!

06-03-2019

wstydWyrejestrowano bezrobotnych,bez prawa do zasilku i odezlo z UP tysiece ma emerytury,,tak sie robi statystyki!

06-03-2019

amenRude klamczydlo!

Rozwiń komentarze (15)